Вести

Полициски сили на српско-косовската граница

Србија повторно  го повика Косово да ја повлече вчера донесената одлука  за зголемување  на давачките за стока од Србија. Со вакво однесување Приштина нема да постигне ништо , бидејќи одлуката ќе ги погоди сите кои живеат во Косово порача Вучиќ. „Јас ги замолувам властите на Приштина да ја повлечат одлуката. […]

Мицкоски оствари средба со помошник на генералниот секретар на НАТО, Фрејтаг вон Лоринговен

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот секретар на НАТО, Арндт Фрејтаг вон Лоринговен. Претседателот Мицкоски уште еднаш ја потенцираше важноста за членството на Република Македонија во НАТО Алијансата, истакнувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ цврсто го поддржува приклучувањето на државата […]

Мицкоски: Состојбата со загадениот воздух е алармантна, владата да прогласи вондредна состојба (ВИДЕО)

Состојбата со загадениот воздух е алармантна, се губат животи, владата да прогласи вондредна состојба, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во неговото видео обраќање. -Во ситуација кога како држава се соочуваме со сериозни проблеми и порази, сменето име, идентитет, нелегално прогласена двојазичност, сиромаштија, имаме пресметка на власта со пазарџиите, но […]

ДУИ: Нашиот став е дека е време да добиеме кандидат кој ги надминува етничките линии, со СДСМ ќе разговараме за заеднички кандидат за изборите

Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска, одговарајќи на новинарски прашања, пред средбата со […]

Јанушев: Талат Џафери и владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и Заев брутално го погазуваат Уставот

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, […]

Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО во фаза на ратификација на Протоколот

Амбасадата на Република Словенија е именувана од страна на НАТО за точка за контакт во претстојниот финален процес на зачленувањето на Република Македонија во Алијансата, во периодот кога земјите-членки на НАТО ќе ја започнат постапката за ратификација на Протоколот за пристапување на нашата земја во сојузот, истакна денеска премиерот Зоран […]

ЗНМ: Осуда на заканите кон новинарите од 1ТВ од страна на бизнисменот Азманов

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува вербалната закана за убиство упатена кон новинарите и уредникот на 1ТВ Ацо Кабранов од страна на бизнисменот Зоран Азманов. Овие закани претставуваат брутално кршење на правата на новинарите и обид за цензура во медиумите кои се обидуваат критички да ја опсервираат работата […]

Големо зголемување на цените на горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 7,41%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 08.01.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува […]

Видео: Груевски сниман на шопинг во Будимпешта: Еве што купил експремиерот на Македонија

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објави порталот „444.ху“,  во времето кога Груевски бил снимен, продавниците веќе биле затворени, а трговскиот центар бил празен, но на снимката се гледа како Груевски во раката носи хартиена кеса. Читателот кој го испратил видеото искоментирал […]

Мицкоски: Сите правни експерти во државата велат дека ако Уставниот суд постапува по правото, законот за двојазичност ќе падне

Во гостување во емисијата „Отворено“ на Алфа ТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прашањето- зошто нема доверба дека кривичните пријави од ВМРО-ДПМНЕ ќе се процесуираат, потенцираше дека сега е доведена во знак прашалник честитоста и стручноста на Уставниот суд. – Кога вие ќе поднесете една ваква иницијатива за оценување […]

Њујорк Тајмс: Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО, објави американскиот весник „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименувани помошници на шефот на американската држава. Трамп минатата година повеќе пати на приватни средби го поставил прашањето за иднината на САД во НАТО односно за повлекување на земјата од Алијансата. […]