Борисов до новинарот од Сител: Немојте таа пропаганда пред мене!

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изрази жалење и осуда за холокаустот на вчерашната церемонија во Скопје по повод 75 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка. Сепак, на новинарско прашање од Сител дали е тешко да се даде извинување од страна на Бугарија за ваков настан, Борисов прашањето го оцени како пропаганда која треба да се адресира на друго место.

-Јас само можам да кажам дека се поклонувам пред бугарскиот народ кој се спротиставил на таа машина и спасиле 48 илјади. А таа пропаганда – другата немојте пред мене – изјави Борисов.

Еден коментар

  1. Един гордиев възел заплетен от сръбскокомунидтическата агресия с повече от 30000 убити македонски българи се решава с един удар на меча.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*