Скаутите на Мурињо низ Европа: Фрлија око на наджениот и млад лев бек

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо ги праќа своите скаути ширум Европа секој викенд за да му достават рапорт за одредени играчи.

Така Мурињо одлучи да испрати свои скаути на шкотското дерби меѓу Селта и Гласгов, во кој домаќинот славеше со 4-0. А причината што скаутите на Јунајтед беа на Олд Фирм е 20 годишниот лев бек на Селта Киеран Тиернеј, кој не одамна потпиша договор со 6. годишниот договор со првакот на Шкотска.

Земајќи предвид дека тој има 20 години, се очекува во иднина да биде еден од најдобрите светски бекови, а Јунајтед за неговите услуги би морал да плати барем 20 милиони фунти.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*