Булеварко says

Семкарите на Илчо

Знам дека Албанците ја исвиркаа и нашата химна во Албанија. Ете ја исвиркавме и ние. Но зошто секогаш се фаќаме за најпростачките форми на патриотизам? Стерилен патриотизам? Оние 200 Албанци ве надвикаа вас 5000 големи мудоњи кои ете бевте јаки факмани и ја исвиркавте химната на Албанија. Наместо да навивате […]

Бугари су ушли у Софију (Во Скопје)

  Сигурно сите се сеќавате на настанот кога Миленко со токмакот, се качи на некоја си недефинирана планинска чука, и искрши некои остатоци од камења кои до ден денес не ги виде што се, и дали воопшто имаа некаков натпис. Не битно. Настанот беше медиумско шоу. Миленко скршил спомееник, или […]

PRIKAZNIODB

Нивната им Заедничка( Кипарска) Македонија

Деновиве во Русија ги видовме нив. Евтините играчи кои требаше Македонија да ја фрлат во граѓанска војна, со крајна цел, внатрешна поделба на дел кој сака кон Запад и дел кој сака кон Исток. Стевче Подржикоњ, Стоиљковиќ другар му на шпионот Живаљевиќ, Дамовски, Миленко и останата клапа, Пандов, Мирка, Ристо […]

Суперкуп за Супер-глуп 2017

Пишува: Булеварко На помалку од еден месец до одигрувањето на Суперкупот во Скопје помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, спортска еуфорија околу самиот меч, во градов и во државава, речиси и да нема. Лотаријата со влезниците и правилата на игра кои ги наметна УЕФА ќе ги лиши многуте фанови на […]

Црна чума се зададе во нашето музичко творештво

Меморија! Бенд кој беше насловната страна на нашето осамостојување како држава. Предвесник на македонското во културата, музиката. Она што на почетокот беше силен ентузијазам за наша засебност. За воздигнување на нашиот култ. Револуција и авангарда…Некогаш ни го даваа во форма на грамофонска плоча, и се радувавме на тие подароци…Грамофоните ги […]

Кога борбата против наводниот говор на омраза, станува класичен тероризам…

Пишува: Булеварко Во инбокс добив над 100 пораки со жестоки навреди кон мене, пцовки и разни епитети, поради некој мој наводен говор на омраза или слично…Ок…Треба да почнам да лепам принтови и да видат сите кои се тие што мене ме обвинуваат за говор на омраза. Како прво, јас на […]

Кога борбата против наводниот говор на омраза, станува класичен тероризам…

100 фанови за само 2 часа! Влагајте на резервната наша страна, срцките пратиле над 200 пријави за наводна Хомофобија. Им порачуваме! Не сме Хомофоби но доколку продолжи вашето хистерично лудило и агресија кон слобидата на сите кои не се со вас, ќе организираме и протести! Немој да ни стапнете на […]

Булеварко: Минута молк за хаштагот #ЧеСиЛежите

Минута молк за хаштагот #ЧеСиЛежите…. Ќе лежат жими ашим…Далеку е правдата и оправање на правосудството тука. Смешни причини, омаловажувачки причини се дека осочмничените не ги добиле поканите… Како врачуваа покани на осомничените, бандитите на Гујо минативе 11 години? Со фантомки и пушки вперени у глава. Лежење притвори со години. Новинарот […]

Булеварко: Сите што плукаа по војводата, сега на баци рака кај него и извинување!

Ајде сеа сите што го плукавте Војводата, на баци рака кај него и да му се извините шо го замаравте дека е Бугарофил… Пак дојдоа сите на неговото, еве жал ми е признавам, ама брао шо беа доблесни да си признаат.Макар и после 15 години #ФакајСиСеиротСега

Те слушнавме која си..

Пишува: Булеварко И понатаму во јавноста продава лекции и морал…Навредува, етикетира јавно…. Абе ѓон да беше ќе се скинеше од срам…. -Не можеш убиство да сокриеш… -Напраивме дека пукал со гасен пиштол… -Ја сум бе да ги сотреме…. -Да видам предлог за судија од тефтерчево мое….. -Тргнете тоа снимките кај […]