Црна Хроника

ФОТО: Се преврти пожарна во Маџари – 3 лица итно префрлени во Ургентниот центар

Тројца пожарникари од скопската територијалната против пожарна служба се повредени. Тие итно се префрлени во Ургентниот центар откако пожарна се преврти во скопската населба Маџари кај Триангла. Според информациите од против пожарната бригада, екипата требало да интервенира на пожар во куќа во селото Арачиново. Од засега непознати причини пожарната се […]

Скопјанка била нападната на НАТО прославата во Градскиот парк

Полицијата информира дека вчера во 23.15 часот В.Џ.(26) од Скопје пријавила дека околу 21.10 часот во Градски парк во Скопје додека имало прослава била физички нападната од непознато машки лице. Инцидентот се случил додека скопјанката била со неколку нејзини пријатели држејќи платно со порака пред бината. Се преземаат мерки за […]

Неколку дена пред да замине на оној свет горе: Последниот разговор на Влатко Илиевски за „1ТВ“ (ВИДЕО)

Точно една недела, пред веста која ја потресе цела Македонија, пејачот Влатко Илиевски зборуваше за последен пат пред камерата на 1ТВ. Имено, изминатиот вторник (03.07.2018) во кафулето „Фор“, Илиевски дојде според договореното време. Расположен за малку дружба со новинарската екипа одлучи да се сними рубриката „Погоди ја песната“. Последните реакции, […]

Неколку пати е враќан во живот, но за жал им подлегна на повредите – лекарите од КАРИЛ се бореа за животот на Николаs

Дваесет и едногодишниот Н.С. кој на 29 јуни физички беше нападнот од три машки лица на автобуската постојка на бул. „Александар Македонски“ во Скопје, во 8 часот на Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ им подлегна на повредите. Раководителот на Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ, доктор Маја […]

Маж пронајден мртов на улица во Велес

Од Итна медицинска помош вчера попладне било пријавено дека околу 16 часот на ул. „Благој Ѓорев“ било пронајдено тело на непознато машко лице. -По наредба на јавен обвинител, увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Велес, а телото на починатиот било испратено во Институтот за судска медицина во […]

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Почина момче играјќи фудбал во Кисела Вода

По веста дека вечерва починало 24 годишно момче додека играло фудбал на игралиште во Кисела Вода, на социјалните мрежи многу пријатели се простуваат од момчето. Станува збор за Драган Крстев кој бил член на навивачката група „Комити“. На социјалните мрежи негови блиски изразуваат сочувство за прерано згаснатиот живот.   Лекар, […]

МВР со детали за излетаната Лада во реката Луда Мара

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 17:15 часот на регионалниот пат Кавадарци – месност „Мушов Гроб“, на последниот мост од реката Луда Мара во селото Ваташа, патничко моторно возило „Лада Самара“ со скопски регистарски ознаки управувано од 17 годишно лице од Кавадарци, во кое имало уште четворица сопатници, […]

Тешка сообраќајка на патот Гостивар-Кичево: Момче и девојка од Скопје со тешки повреди завршија на Клинички

Во текот на вчерашниот ден во 12:20 часот на магистралниот пат Гостивар – Кичево, во близина на т.н. Мавровска крстосница, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Пасат“ со тетовски рагистерски таблици управувано од З.М.(48) од с.Мала Речица и моторцикл “Јамаха“ со скопски регистерски таблици, управуван од М.Ф.(30) од […]

Трудница повредена во тепачка меѓу две брачни двојки

Како што информираат од МВР, Ф.К.(30) заедно со неговата сопруга С.Д. (22) физички ги нападнале двајцата сопружници и нивниот син, по што тие почначле да бегаат. Меѓутоа, напаѓачите ги стигнале и почнале да ги удираат со тупаници, клоци и дрвена палка. По инцидентот била повикана Итна медицинска помош и повредените […]

Обид за киднапирање на момче во тетовско: Го влечеле кон автомобилот, ги избркала сосетката

На 25.04.2018 година во Полициското одделение Групчин, З.И. (39) од с.Палатица  пријавил дека истиот ден околу 07:45 часот, додека заедно со неговиот 14-годишен син со патничко возило „Пежо“ со кумановски регистарски ознаки се движеле кон училиштето во с.Палатица, во еден момент патот му го попречило патничко возило возило „Мерцедес“ со […]