Црна Хроника

Уште еден затвореник од КПУ „Идризово“ ја загуби битката за живот

Вчера во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, околу 11 часот почина 73. годишниот М.А од Гостивар, затвореник во КПУ „Идризово“, кој отслужувал казна затвор од 4,5 години. Од полицијата велат дека истиот на 2. јануари бил хоспитализиран на Клиниката за неврологија, а по влошувањето на состојбата на 3. јануари […]

Во вооружен грабеж олеснето казино во Битола за 100.000 денари

Откако во изминатите неколку дена на удар на криминалците беа спортските обложувалници, се чини сега дојде ред и на казината. Денес, рано утрово во 05:15  часот во Битола  на ул.„Климент Охридски“, поточно во казино „Слот“ две непознати лица маскирани и вооружени со пушка, извршиле разбојништво над вработената. Во гравежот двете лица […]

Почина новинарката која го најави почетокот на Втората светска војна

Британската новинарка, Клер Холингворт, онаа која прва го најави почетокот на Втората светска војна, почина вчера во Хонг Конг, на 105 годишна возраст. Искусната новинарка беше родена во Лестер во 1911 година, во текот на својата кариера, прва извести за германската инвазија на Полска во 1939 година, потоа известуваше за […]

Почина 56-годишен затвореник од КПУ „Идризово“

Во текот на вчершаниот ден  починал 56-годишен затвореник во КПУ „Идризово“ со иницијали С. Р. од село Речани-гостиварско. Истиот околу 10.00 часот, најверојатно поради труење бил однесен на Токсикологија каде што околу 12.30 часот почина. Како што се наведува во дневниот извештај на МВР, веќе починатиот боледувал од канцер, а […]

Млад делчевчанец загина откако бил прегазен од камион во Германија

На автопат во Германија, на Бадник загинал 26. годишниот Ванчо од Делчево, информација која се уште не е потврдена од државните институции, но граѓаните на градот на Делчев веќе истакнуваат дека сочувствуваат со семејството за огромната загуба. Ванчо имал завршен факултет на електро-техничкиот факултет во Штип, но за подобра иднина […]

На удар спортските обложувалници, по „Златна Копачка“, ограбена и „Спорт Лајф“

Деновиве на мета на криминалците во нашиот главен град Скопје се спортските обложувалници со оглед на тоа што откако беше ограбена „Златна Копачка“, истото ја снајде и „Спорт Лајф“. На 09.01.2017 година околу 19,19 часот во Скопје на ул.„Тале Христов“ поточно во спортската обложувалница „Спорт Лајф“, две непознати лица маскирани […]

Новогодишни светилки предизвика пожар во семеjна куќа во Кочани

Денес во Кочани околу 11.00 часот избило пожар во семејна куќа на улицата 14. бригада, по кој фамилијата Ѓорѓиеви остана без покрив над главата. Како причини за пожарот се наведуваа краток спој на електричната инсталација со приклучени новогодишни светилки. Во локализирање на пожарот први пристапиле соседите на Ѓорѓиеви, а интервенирала […]

Втора жртва од смрзнување – пронајден мртов и Струмичанец

Македонија во овој период се соочува со ниски температури, поради кои веќе починаа две лица. Вчера мртов пронајден беше бездомник во Аеродром, додека денес од премрзнување починал и човек во Струмица. Станува збор за Трајко Трендов од Струмица, кој имал 60. години и бил најден пред влезната врата од неговиот […]

Македонска работа – крадци ги „оперирале“ автомобилите завеани од снегот

Во изминатите неколку денови цела територија на Македонија е под снежна покривка, огромната количина на снег направи неколку проблеми, од кои најголем е оној во сообраќајот. Многу патишта во државата беа завеани од снег, поради што сообраќајот воопшто не се одвиваше или беше во прекин. Во целата ситуација имало и […]

Кобна кражба: Го убила струја додека крадел бакар од трафостаница

Од вработен во ,,Електродистрибуцијата” во една од решетките во трафостаницата е пронајден Беким Хрустиќ (35) од Какањ кој го убила струја. Неговата намера била да украде бакарни делови  од трафостаницата. Како што е потврдено од полицијата на лице место веднаш била упатена екипа и Брза помош која се обидела да […]