Донации

(ФОТО) МБП Кочани подари новогодишни пакетчиња на децата од училиштата Малина Поп Иванова и Крсте Петков Мисирков

По повод новогодишните и божиќните празници, Здружението за Македонско- Бугарско пријателство Кочани ги посети  основните училишта Малина Поп Иванова- Кочани и Крсте Петков Мисирков- Оризари. Претставниците на Здружението  подарија новогодишни пакетчиња на паралелката со посебни образовни потреби во О.У. Малина Поп Иванова и на првоодделенците во Крсте Петков Мисирков. Членовите […]

СОС Детско село со нова кампања- „Место со срце“

На 22 локации во Скопје од денеска до 29 декември граѓаните ќе можат да донираат средства за децата без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Акцијата е во организација на  СОС Детско село, а во рамки на  кампањата „Место […]

Повик за солидаризација со децата без родители

Драги пријатели и сите што ова ќе го читаат. Четврток на 28. 12. 2017 година во Социјален центар Дуња ќе се собираат донации за децата без родители од Домот ,,11-ти октомври”. Исто така ќе се собираат донации и за други ранливи категории деца кои би дошле тој ден во Дуња. Би ве повикал […]

Апел за помош на Јована Станковска

Јована Станковска (14) од Куманово боледува од Церебрална парализа и во втората половина на јануари треба да замине на лекување во Москва. По шест неуспешни операции во Македонија и две операциии на колкови во Изреал, девојчето е врзано за постела. Единсвена шанса да застене на нозе е трансплантација на матични […]

Апел за помош на Бојан Тасев

11- месечниот Бојан Тасев е роден со вродена срцева мана и потребна е итна операција во Бугарија која чино 15 500 евра. Родителите на Бојан немаат финансиски средства и ги замолуваат граѓаните да донираат, за да на нивното синче му се обезбеди подобра шанса за живот. Телефонски броеви за донации:  Телеком […]

Апел за помош на Шабан Чоколи

Семејството на Шабан Чоколи, 30 години, кој има три деца, неодамна остана без покрив на главата, поради пожар во нивната куќа предизвикан од запален оџак. Неопходно е што побрзо да се обнови домот како би можел  нивниот живот да се врати  во нормала. Шабан е самиот многу хуман човек, грижлив […]

Апел за помош на Розалинда Илиќ

Се молат сите хумани граѓани да и помогнеме на Розе, жена која боледува од карцином на белите дробови. Борбата со карциномот ја води околу пет години, семејството веќе е истрошено до степен и основната терапија и имунолошки лекови да ги набавува. Се појави и трошка надеж за лекување во Белград. Да […]

Апел за помош на Андреј Стојанов

Да му помогнеме на малиот Андреј Стојанов! Тој од раѓање е неподвижен, а има и напади по кои не се сеќава на ништо. Испитувања и третмани треба да се примаат и извршат во клиника во Русија, а процедурата чини 22.000 евра. Да му помогнеме на Андреј да има детство и […]

Апел за помош на Стефан Мелник

Стефан има 9 години и не оди на училиште бидејќи го загуби видот на двете очи. Во недела тој мора да замине за Русија. Операцијата чини 10.000 евра, мора да се стават импланти во очите кои со помош на матични клетки ќе му помогнат да го врати видот. 100 денари […]

И Филхармонија ќе донира за малата Валерија

Македонската филхармонија се приклучува кон хуманитарната акција за помош на седумгодишната Валерија Зафировска од Штип. Приходот од продадените билети за Симфонискиот концерт за деца „Магичен глас“ кој ќе се одржи во сабота во 12 часот, ќе биде наменет за лекувањето на Валерија која боледува од тумор на мозокот.