Избор

Мицкоски: Договорот со Грција значи промена на име и идентитет, а за оние од власта значи спас на нивните кариери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот договор. -Имаме штетен договор скроен со грчки терк. И луѓето кои направија економско цунами, кои не сработија-ниту еден проект, кои воведоа зголемување на акцизата на горива, кои донесоа сиромаштија, […]

Љубчо Георгиевски – ФЕРАРИ во македонската политика!

  Имаше еден човек кој прозбори, ДА за независна и самостојна македонска држава, ДА за македонска армија, македонска валута, македонска репрезентација, македонска култура и традиција, наспроти сеење на страв дека не можеме САМИ без да ни биде наметнат некој кон кого ќе гледаме како БОГ на земјата (во случајот ТИТО) […]

Одбележување на Светскиот ден на мирот

Околу 100 ученици од основните училишта на Општина Бутел денеска ќе го одбележат Светскиот ден на мирот. Учениците кои се дел од проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието, Меѓународниот ден на мирот ќе го одбележат со цртање графити, а ќе реализираат и отворен час за еко […]

Минатото, иднината, патриотизмот и некои маски

АHistoria magistra vitae est.,(Историјата е учителка на животот!) Повеќедецениските историски фалсификати врз кои се воспитувани барем две поколенија во комбинација со великосрпската пропаганда, доведоа до етноцид врз македонските Славјани. Етноцидот како историски процес и феномен означува културолошки геноцид. Тоа значи оневозможување на културна репродукција на одреден културен колективитет. Го гледаме […]

Љубчо Георгиевски: Среќен сум што не сум во кожата на Заев!

  Знам колку моќни пријатели имаат Грците, знам колку ни е тешка позицијата, добро е што се најде еден човек што ќе го реши ова прашање кое ја мачи државата повеќе од 20 години. Јас сметам дека е навистина тешко да се носи еден таков процес, сум бил во таква […]

Стојанче Ангелов до Филип Петровски: Вие ли, со 500 гласови, ќе го земете лидерското место на Мицковски?!

Екс претседателот на Достоинство и генерал Стојанче Ангелов во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 дебатираше со некогашниот директор на државен Архив Филип Петровски. На прашањето за ставот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за референдумот, двајцата соговорници влегоа во жесток вербален конфликт, секој со свои аргументи. – Не се согласувам со […]

„Мојата приказна – Македонија“ – нова книга на екс премиерот Љубчо Георгиевски

„Мојата приказна – Македонија“ е насловот на новата книга чиј автор е поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, а која, според наши информации, треба да излезе од печат во наредните денови. Новиот труд на Георгиевски, кој е сега на чело на вонпарламентарната ВМРО-НП, е на околу 300 страници, […]

Што е фашизмот и дали имал почва во Бугарија (I дел)

Оваа тема е дискутирана многу во последните 70 (дури и повеќе) години. Друго прашање е дали оваа дискусија беше конструктивна и вистинита, со оглед на идеолошкото оптоварување и пропаганда. Во Бугарија, овој обем на работа и пропаганда, е најасно изразен во случајот преку марксистичката историографија. За бугарскиот комунизам нема разлика […]

СПЦ: Македонија, Македонците и нивната црква се измислена категорија на Комунистичка Југославија на Тито

Веќе нема никакви дилеми што е главната причина за отпорот на СПЦ за признавање на автокефална црква во Македонија. Грчкиот интернет портал „Ромфеа“ го објави во целост писмото што српскиот патријарх Иринеј му го испратил на Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во кое му ги објаснува причините зошто не треба да ја […]

МАКЕДОНСКИОТ ПАВАРОТИ: Дурловски со изведба на македонската химна, видео кое ќе ве наежи!

Оперскиот првенец басот Игор Дурловски е актуелен директор на Македонската опера и балет. Триесет и деветгодишниот Дурловски има европска кариера, градена во изминативе 15 години на сцените во Германија и во Австрија. Дурловски уште со неговото деби на матичната сцена во МОБ во 1999 година станува миленик на публиката и […]