Избор

Рекордни 100.000 тираж на „Скопско Ехо“

Најновиот број на „Скопско Ехо“ веќе се дели низ македонската метропола, една од ударните теми е: Јубилеен 100-ти број НАПИШАВМЕ, ИСПЕЧАТИВМЕ И ПОДЕЛИВМЕ 3 МИЛИОНИ БЕСПЛАТНИ ВЕСНИЦИ ВО СКОПЈЕ Секој читател кој во своите раце го има денешниот број на „Скопско ехо“ е дел од едно заедничко големо празнување на […]

Ѓорчев ја потврди својата кандидатура и упати порака до СДСМ: Ве чекам со најмалку 500.000 граѓани на Република Македонија!

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, денеска на прес-конференција ја објави својата кандидатура за нов претседател на Република Македонија. Како што истакна тој, се чувствува подготвен да ја преземе одговорноста да застане на чело на оваа држава. „Имам моменти во животот кога човек треба да го искористи своето знаење, искуство, сето […]

Заев: Законот за јазици не е на ДУИ, туку на Зоран Заев и СДСМ и сите други кои сме внатре, некои политичари сакаат да се китат и со туѓи перја

Премиерот Зоран Заев го потсети вицепремиерот Бујар Османи дека албанскиот е втор, а македонскиот јазик е прв официјален јазик во Македонија и единствен официјален за меѓународна употреба. Мојот пријател и потпретседател на Владата заборавил на заклучокот од Влада, зошто немаме предрасуди, ништо не треба да правиме шверцерски. Јас како прв […]

Мицкоски: Состојбата со загадениот воздух е алармантна, владата да прогласи вондредна состојба (ВИДЕО)

Состојбата со загадениот воздух е алармантна, се губат животи, владата да прогласи вондредна состојба, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во неговото видео обраќање. -Во ситуација кога како држава се соочуваме со сериозни проблеми и порази, сменето име, идентитет, нелегално прогласена двојазичност, сиромаштија, имаме пресметка на власта со пазарџиите, но […]

Христијан Мицкоски: СДСМ веќе две години спие, не работи, економијата е катастрофална, сето ова покажува дека нема да има преговори за ЕУ

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа кажа дека СДСМ веќе две години спие, дека имаме пораз на секаков план и дека нема никакви реформи во судството, здраството, образованието. -Економијата е катастрофална и тоа во моменти кога европската и светската екомија се […]

Владо Мисајловски: Макар еден од сите нас да остане со кодот на македонецот и ВМРО, битката за ВЕЧНА МАКЕДОНИЈА ќе продолжи

Дојде живот ! Многу луѓе заборавиле зашто Сдсм биле долго во опозиција и што значи нивното инсталирано владеење во било кој период од нашата историја. Едноставно лажат, манипулираат, вршат прогон, и го згаснуваат македонскиот идеал што се провлекува низ векови кој е мачно изграден со многу македонски човечки подвизи и […]

Генчов за Поглед: Со ова што е изгласано, албанците некогаш, некаде ќе можат да претендираат на терминот Македонија насекаде на територијата на Македонија односно и во Грција

Одличниот познав на македонско-грчките односи, политичкиот аналитичар Александар Генчов во изјава за нашиот портал во однос на најновите случувања, како и гласањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои беа условени од албанските политички партии вели: Внимавајте, овде се работи за еден исклучително важен момент кој што е навидум неважен […]

32.000 „жолти елеци“ протестираат во Франција од кои 8.000 во Париз

Во 14.00 часот, по локално време, според проценките на улиците во Франција имало 32.000 жолти елеци од кои 8.000 во Париз и околу 5.000 во Бурж. Засега е се уште рано да се каже колку лица се мобилизираа на денешниот „Деветти чин“ на мобилизација на Жолтите елеци. Како и по […]

Вучиќ воведува доживотна казна затвор

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави воведување на драконски казни за сторителите на кривични дела, вклучувајќи и доживотен затвор. Тој, најавувајќи системски и сеопфатни мерки против најтешките кривични дела, по седницата на Советот за национална безбедност, изјави дека државата е решена да ги порази најтешките форми на криминал и корупцијата. […]

Георгиевски и одговори на Ида Протуѓер: Добро е што денеска си толку анти Груевски настроена бидејќи едно време примаше нарачки од него

Екс премиерот Љубчо Георгиевски и одговори на Ида Протуѓер за нејзините обвинувања преку коментар на нејзиниот личен фејсбук профил. Одговорот на Георгиевски ви го пренесуваме во целост: Почитуваната Протуѓер најверојатно се засегна од две изјави во моето последно интервју.Првата дека во Македонија постојат хушкачи новинари и втората дека некои новинари […]