Избор

Македонија има со што да се гордее: Архимандрит Партениј ја прими наградата од Европскиот парламент во Брисел

Чoвекот – тoа е образ Божји, па затоа невозможно е да се љуби Првообразот, без да се љуби Неговата икона, Неговото изображение – човекот. Не пишува ли Апостолот на љубовта, Свети Јован Богослов, вака: Ако некој рече: „Го сакам Бога“, а го мрази својот брат, лажец е: оти, кој не […]

Проба да направи селфи среде вестите, а потоа падна од столот – реакцијата на водителката е урнебесна (Видео)

Водителот на Фокс Њуз Рајмонд Ајоро стана хит на интернет откако сакаше да направи селфи со својата колешка водителката Лаура Играхам. Водителскиот пар среде емисија извади пиво за да наздрави за номинацијата на Брета Каваноа за претседател на Врховниот суд во САД, а тој момент водителот сакаше да го фотографира. […]

Сестричката Јована моли за братчето Кристијан: Донирајте добри тетки и чичковци за бато да ми дојде на роденден (Видео)

Кристијан Андреев е дете на 14 гoдишна возраст кој боледува од многу тежок облик на Аутизам и Епилепсија !! Закажани се 3 сесии-операции на матични клетки во Истамбул-Турција кои ќе чинат 38.600 евра !! За неговите родители сумата е преголема затоа Ве замолуваме, сите вас хумани луѓе кој колку може […]

Генчов: Фамозната евроатланска агенда не смееше да биде дел од процесот на договорот за името и идентитетот

Еден од попознатите политички аналитичари Александар Генчов во изјава за порталот Поглед во однос на актуелната ситуација, по исходот на референдумот вели дека тој во повеќе наврати предупредувал дека е огромен ризикот на процесот на договорот за името и идентитетот да му се придодаде евроатланската агенда на Македонија. – Ни […]

Повеќе од 6 месеци, граѓаните патуваат без заштита на патот Делчево – Кочани, до кога безбедноста ќе ни биде на последно место?

На патот Делчево – Кочани, после делчевското село Илиово на една од најострите и најопасни кривини, поради реконструкција на патот, повеќе од шест месеци, граѓаните се без никаква безбедност односно заштита. Како што можете да видите на фотографиите, и покрај тоа што до самиот пат има провалија, која изгледа многу […]

Прости оче Партениј и спомни си за нас во твоите молитви

Вистинската ЉУБОВ е во ПРОШТЕВАЊЕТО! За жал денес се изначитав многу грди коментари за овој мудар, мирен и чесен старец кој што: – вие додека уживавте во печалењето и трошењето на парите вашите деца за први другари ги избраа најлошите пороци – денес ТОЈ, БЕСПЛАТНО ви ги лекува, – кога […]

Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј ја доби наградата „Европски граѓанин“

На игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, денеска му беше дадена наградата „Европски граѓанин“ во Народното собрание на Бугарија. На церемонијата присуствуваа претседателот на бугарскиот Парламент Цвета Карајанчева, европратеникот Андреј Ковачев, политичари, пратеници и јавни личности. Архимандрит Партениј нагласи дека категорично го поддржува Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Бугарија […]

Поглед дознава: СДСМ ќе оди на избори без пржинска влада, ВМРО-ДПМНЕ можно е да ги бојкотира

Најголемите македонски политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе имаат состанок на извршните тела на партиите, а според пишувањата на одредени медиуми многу веројатно е дека во текот на утрешниот ден ќе одржат и централен комитет. Како што дознава „Поглед“ од високо партиски извори во СДСМ, владејачката партија се по […]

Градоначалниче прилепски каде ти се 3156-те гласа од локалните избори?

„Како сте задоволни од новиот градоначалник на Прилеп? – Новиот градоначалник?! Ниту знам кaко се вика, ниту знам како изгледа! “ Овој краток разговор со мој сограѓанин од Прилеп ме натера на размислување. Навистина кој е? Што направи во рок од една година додека седи на удобната фотелја во oпштината? […]

Љубчо Георгиевски се огласи по повод неуспешниот референдум и го кажа следново

Екс премиерот на Република Македонија Љубчо Георгиевски кој воедно е и основач и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ се огласи по повод неуспешниот консултативен референдум. Еве што напиша тој на својата официјална ФБ страница. – Го одбранивме името БЈРМ успешно и најверојатно гордо ќе го носиме во наредните триесет години