Избор

СДСМ со “пу-пу не важи“ одлука: Ќе се гради рудникот Иловица!

По одлуката на Владата на Р.М. за давање на поддршка за продолжување на изградбата на рудникот Иловица-Штука , голем дел од активистите се огорочени и ги потсетуваат СДСМ дека како опозициска партија оддржаа пресконференција на 19.07.2016 во која тие најавија дека секој што ќе го отвори рудникот Иловица-Штука ќе биде […]

Грција: Приказна за несреќните 26 луѓе кои изгореа во заедничка прегратка

Многумина, за жал, не успеаја да побегнат. Како што веќе е познато, 26 мажи, жени и деца живи изгореа во преградието Мати, на само триесетина метри оддалеченост од морето. Нивните тела беа пронајдени заедно, во последна прегратка. „New York Times“ објави досега непознати детали за оваа невидена трагедија, во идиличното […]

(ВИДЕО) Земјотресот во Скопје во 1963 година

Еден од најкатастрофалните земјотреси во Македонија се случи на 26 јули 1963 година во 5.17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1. 000 до 1. 100 жители ги загубија животите, а најмалку 3. 000 лица беа повредени. Бројот на лицата без дом беше 200. 000.    

ГАЛЕРИЈА: Над 74 лица се искачи бројот на жртвите во пожарите во Атина

На 74 лица се искачи бројот на жртвите во пожарите во околината на Атина, додека пак повредени се 187 лица, од кои 23 деца, соопшти портпаролката на грчката противпожарна служба, јави дописничката на МИА од Атина. – Последните официјални податоци се следните: бројот на загинати се се искачи на 74 […]

Најмалку 20 жртви во пожарите близу до Атина

Најмалку 20 луѓе загинаа во два големи пожари, кои избувнаа во близина на Атина. Во седум болници се примени повеќе од 69 повредени, многу од нив во тешка состојба, а во државата е формиран кризен штаб. За справување со пожарот се борат повеќе од 600 пожарникари и над 300 пожарни […]

Што се тоа успешни реформи во здравството

Почитувани колеги, пријатели, пациенти и сограѓани дали знаете во последно време што претставува успешна реформа во здравството во нашата чудесна Македонија? На кратко да ве потсетам за некои случувања за овие 6 месеци од оваа година: – „Почитувани специјализанти и млади лекари издржете и почекајте уште малку, доаѓаат подобри времиња!“ […]

Шешељ за Поглед: Македонија погреши што кога се распадна Југославија не остана со Србија, каде што и е местото!

ПОГЛЕД: Г-дин Шешељ. Два многу важни процеси се случуваат на Балканот. Еден е решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, а другиот е официјално признавање на Косово од страна на Србија. И двете држави се условени, односно мораат да ги исполнат овие барања ако сакаат да се придружат […]

ТРЕБАШЕ ДА ГИ ЗГАЗИТЕ РАДИ САЗДО!

Јас не сум комита, дедо ми бил, ама онаков обичен без титули… Ве глеав момци и нема да ве лажам- не ми го направивте кејфот. А баш се надевав да ме извадите од лудилото што ме фати деновиве, ама ете толку можете, ве надитрија некакви-никакви од Ерменија. Тие истите вечерва […]

ВИДЕО НАЈАВА: Ексклузивно интервју со Воислав Шешељ – идеологот на Голема Србија

Петок (20.07.2018) од 11:00 часот на порталот „Поглед.мк“ – интервју со Воислав Шешељ – идеологот на Голема Србија, претседател на Српска радикална партија, еден од најконтроверзните политичари на Балканот, политичар со кариера исполнета со затворски казни, човек кој 11 години помина во Хашкиот трибунал каде му се судеше за убиства, […]

Македонија ја заслужи поканата, но и (не)заслужи да прослави!

Ако не правиме прослава, ќе помислат дека не сакаме во НАТО. Или – ако не прославам роденден, кој би знаел дека ми е роденден?! Македонија не само што не заслужи да прослави, Македонија е далеку од времето кога здравје од Бога би славела! Македонија ќе слави кога ќе имаме здрави […]