Избор

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ на ПОГЛЕД со Иван Пернар – хрватски пратеник и најконтроверзен млад политичар на Балканот

ПОГЛЕД: Господине Пернар. Вие сте исклучително млад борец, а истовремено и контроверзен политичар во Хрватска и на Балканот. По што Иван Пернар се разликува од останатите хрватски политичари? – По тоа што немам менталитет на слуга, бидејќи сакам слободна и суверена држава за каква сонуваа нашите претци, но за жал […]

Најава за интервју со Иван Пернар – хрватски пратеник и најконтроверзен млад политичар на Балканот

Порталот ПОГЛЕД.МК летово на читателите ќе им понуди повеќе интервјуа со млади политичари од Балканот, од Бугарија, Србија, Хрватска. Првото интервју е со младиот борбен хрватски пратеник кој е анти-НАТО и анти-ЕУ ориентиран, еден од најконтроверзните млади политичари на Балканот, Иван Пернар. Со господинот Пернар разговараме на повеќе теми, вклучително […]

СО ДЕЦЕНИИ ДЕБЕЛО ГИ ПЛАЌАМЕ МАНУ, РЕКТОРАТИТЕ…, А ГИ СНЕМА КОГА И ТРЕБААТ НА МАКЕДОНИЈА

Tешки времиња надвиснаа над Македонија. Народот е ставен пред многу дилеми, крстопати, уцени, замки, планови… Кој пат да се фати? Што е најдобро за Македонците и Македонија? На овие прашања нема сериозен одговор. Се некои исти т.н. „експерти“ за се ни кажуваат – како требало. А во земјава, нели има […]

Спасени се сите 12 момчиња и нивниот тренер од пештера во Тајланд

Среќен крај на операцијата за спасување на 12-те тајландски момчиња и нивниот 25 годишен тренер по фудбал, кои беа блокиранинад 2 недели во пештера. Спасувачите ги извадија денеска и последните двајца луѓе од пештерата – 11-годишното момче и тренер на фудбалски клуб. Иако ризикот беше голем, веќе подолг период екипите […]

Мицкоски: Ова се историски мигови за нашата земја, времиња кои преку нашите потези не опишуваат она што сме и какви сме!

Еве сега во миговите кога Македонија поново се наоѓа пред еден крстопат, можеби најважниот во нејзината понова историја велам, да ја пееме нашата!, стои во најновиот статус на Фејсбук на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој понатаму додава: „Ова се историски мигови за нашата земја, времиња кои преку нашите потези […]

Што точно ќе бара Роналдо во Јувентус?

Кристијано Роналдо во Јувентус. Тоа е единствената фудбалска вест, која може да се мери со величината на Мундијалот 2018 во последните денови. Може ли навистина да се случи? Роналдо во Италија? Може ли Јувентус да го земе Кристијано? Може ли Роналдо да замине во Торино? Тоа се само дел од […]

Бигорски манастир го одбележа денот на раѓањето на Свети Јован Крстител

Познатото македонско древно светилиште манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир денеска ја одбележа својата втора манастриска слава -Денот на раѓањето на Свети Јован Крстител. Манастирот беше преполн со верници уште од синоќа кога беше отслужено сеноќно бдение, со кое чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот Брегалнички г. Иларион. На бдението […]

Порталите „ПОГЛЕД“ и „ТРИБУНА“ донираа 20. 800 денари за детската болница во Козле (ФОТО+ ВИДЕО)

Денеска претставници на порталите „Поглед“ и „Трибуна“ на донациска сметка на детската болница во Козле ги уплатија средствата собрани на неодамнешната хуманитарна акција која што беше организирана од двата медиуми. Хуманитарната акција се одвиваше во периодот од 28 јуни до 1 јули во City Mall.   Порталите „Поглед“ и „Трибуна“ […]

ЕМОТИВНА порака до секој Северномакедонец (ВИДЕО)

Кога таму се слави независноста и идеалите за слобода, правда, еднаквост, национален суверенитет и личен човечки интегритет, овде поразите се слават како победи и се чини дека сè ни е лесно да смениме, само не да се смениме самите себе. За еден ден кога нас ќе нè нема, а кога […]

Трговците на оружје од „Албанската зделка“ осудени во Бугарија, Македонските институции со молк за ова прашање! ЗОШТО?

Трговците на оружје од “Албанската зделка“ Шверцерите се движеле преку три балкански држави Овој скандал излезе на површина за време на југоембаргото кога се водат војни меѓу републиките во бивша Југославија, а последиците од него се присутни и ден денеска. Оние кои се запознаени со оваа состојба објаснуваат, дека на […]