Избор

Тасев предвиде и предупреди: На Македонија не и е потребен консултативен референдум, туку избори

Еден од попознатите политичари од десна политичка провиненција Никола Тасев пред два месеци на својот официјален ФБ профил ја предвиде ситуацијата за и околу референдумот, при што истиот предупреди дека на Македонија не и е потребен консултативен референдум од кој нема да се знае кој “победил“, туку вонредни парламентарни избори. […]

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот и ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот на Република Македонија на 30 септември, во кој граѓаните ја изразија својата поддршка за членство во НАТО и Европската унија (ЕУ) со прифаќање на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција. САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот, со што на Македонија ќе ѝ […]

Најчитаниот весник Скопско Ехо добива и електронска верзија

Еден од најтиражните весници во Република Македонија, Скопско Ехо добива и електронска верзија, односно сајт на кој ќе ги споделуваат своите содржини, со цел граѓаните да имаат уште поголем пристап до истите. Скопско Ехо има 40. 000 печатен тираж а најголемиот дел од Скопјани се задоволни од содржините во истиот. “Скопско […]

Мицкоски: Договорот со Грција значи промена на име и идентитет, а за оние од власта значи спас на нивните кариери

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот договор. -Имаме штетен договор скроен со грчки терк. И луѓето кои направија економско цунами, кои не сработија-ниту еден проект, кои воведоа зголемување на акцизата на горива, кои донесоа сиромаштија, […]

Љубчо Георгиевски – ФЕРАРИ во македонската политика!

  Имаше еден човек кој прозбори, ДА за независна и самостојна македонска држава, ДА за македонска армија, македонска валута, македонска репрезентација, македонска култура и традиција, наспроти сеење на страв дека не можеме САМИ без да ни биде наметнат некој кон кого ќе гледаме како БОГ на земјата (во случајот ТИТО) […]

Одбележување на Светскиот ден на мирот

Околу 100 ученици од основните училишта на Општина Бутел денеска ќе го одбележат Светскиот ден на мирот. Учениците кои се дел од проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието, Меѓународниот ден на мирот ќе го одбележат со цртање графити, а ќе реализираат и отворен час за еко […]

Минатото, иднината, патриотизмот и некои маски

АHistoria magistra vitae est.,(Историјата е учителка на животот!) Повеќедецениските историски фалсификати врз кои се воспитувани барем две поколенија во комбинација со великосрпската пропаганда, доведоа до етноцид врз македонските Славјани. Етноцидот како историски процес и феномен означува културолошки геноцид. Тоа значи оневозможување на културна репродукција на одреден културен колективитет. Го гледаме […]

Љубчо Георгиевски: Среќен сум што не сум во кожата на Заев!

  Знам колку моќни пријатели имаат Грците, знам колку ни е тешка позицијата, добро е што се најде еден човек што ќе го реши ова прашање кое ја мачи државата повеќе од 20 години. Јас сметам дека е навистина тешко да се носи еден таков процес, сум бил во таква […]

Стојанче Ангелов до Филип Петровски: Вие ли, со 500 гласови, ќе го земете лидерското место на Мицковски?!

Екс претседателот на Достоинство и генерал Стојанче Ангелов во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 дебатираше со некогашниот директор на државен Архив Филип Петровски. На прашањето за ставот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за референдумот, двајцата соговорници влегоа во жесток вербален конфликт, секој со свои аргументи. – Не се согласувам со […]

„Мојата приказна – Македонија“ – нова книга на екс премиерот Љубчо Георгиевски

„Мојата приказна – Македонија“ е насловот на новата книга чиј автор е поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, а која, според наши информации, треба да излезе од печат во наредните денови. Новиот труд на Георгиевски, кој е сега на чело на вонпарламентарната ВМРО-НП, е на околу 300 страници, […]