Избор

Самсоненко најави заминување од Вардар

Сергеј Самсоненко, сопственикот на трите клуба, чие обележје е црвено-црната боја, машкиот и женскиот ракометен клуб и фудбалскиот клуб Вардар, најави дека ова е последна сезона во која тој како инвеститор ќе вложува во сите три спортски клуба во Македонија. Самсоненко денеска со писмо, кое го пренесуваме во целост, ѝ […]

Машка менопауза – Вистина или мит?

Машката менопауза или андропауза ги опишува промените кои настануваат во машките хормони. Оваа појава е позната и како недостаток на тестостерон, андроген и доцен почеток на хипогонадизам. Машката менопауза вклучува пад на производсвото на тестостерон кај мажите постари од 50 години. Често е поврзана со хипогонадизам. Двете состојби означуваат смалено […]

Емоционални манипулатори! Ги обожувате, а не сте ни свесни кои се

Овие личности имаат добар статус во општеството, луѓето ги сакаат, имаат многу пријатели, а својата “мрачна“ страна ја прикриваат со лажни насмевки и многу подароци. Психолошка манипулација и не е баш ретка појава во меѓучовечките односи. Но, колку и да сме свесни дека постои, сепак сме повредени кога ќе станеме […]

Познати животни мудрости од грчкиот филозоф Сократ!

1. Мудроста започнува во чудо. 2. Запознај се себеси. 3. Оној кој сака да го помести светот, прво треба да се помести себеси. 4. Начинот на кој може да добиете добра репутација е да се стремите да бидете онака како што сакате да изгледате. 5. Лесно може да му се […]

Не ги оставајте родителите кога се стари бидејќи тие дале се за вас додека биле млади!

Еднаш многу одамна на некое место постоело големо дрво каде што секојдневно доаѓало едно мало момче за да си игра. Тоа се качувало на врвот, ги јадело плодовите, се одморало под сенката… Така го засакало дрвото и сакало да си игра со него. Но, откако пораснало, веќе немало навика да […]

Монасите во Бигорски го пречекуваат спикерот на Бугарското собрание

Претседателот на Народното собрание на Република Бугарија, Димитар Главчев, денеска и утре престојува во работна посета на Република Македонија во рамки на која се среќава со претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и со премиерот Зоран Заев. Во рамки на посетата на Македонија Главчев ќе го посети и […]

NANORUZIN

ИНТЕРВЈУ Нано Ружин: Единствената опција за Македонија е НАТО алијансата

Интервју со Проф. Д-р Нано Ружин ПОГЛЕД: Г. Ружин. Новата Влада вети живот за сите, а во планот за живот особен акцент е ставен на клучните области како економијата, судството, медиумите. Ќе имаме ли конечно вистински реформи и департизација на институциите и медиумите или во прашање е само промена на […]

Бекам и Викторија се разведуваат?

Таблоидите повторно ја актуелизираат темата околу разводот на славната двојка. Тврдат дека бракот меѓу Дејвид Бекам и Викторија е на стаклени нозе. Поранешниот фудбалер со пријателот Дерек патува низ САД со мотор. Деновите ги поминува кампувајќи под ѕвездите, а истражува и езера каде се капат. Неговата сопруга Викторија остана во Лондон каде промовира чевли […]

ВИДЕО ВАКОВ ГРАБЕЖ НЕ СТЕ ОЧЕКУВАЛЕ: Слон запре камион и почна да…

Возачите на камиони во Индија често се соочуваат со разни проблеми, но ова што му се случи на возачот од видеото спаѓа во категоријата „верувале или не“. Имено, еден гладен слон го запре целиот сообраќај, откако начека камион натоварен со компири среде пат, и откако провери што пренесува, му се […]