Избор

Максим Димитриевски: Имаме сериозна политичка програма за подобар живот во Куманово

Кандидатот за градоначалник од коалицијата предводена од СДСМ, Максим Димитриевски и советниците од оваа листа, денеска на градскиот плоштад во Куманово, одржаа прес-конференција на која најавија дека во наредниот период пред граѓаните ќе ја презентираат програмата со која настапуваат на локалните избори и ќе побараат поддршка од кумановци. – Имаме […]

„Златна петорка“ премиерно во Њу Џерси, а во Мумбај прогласен за најдобар странски филм

Филмот „Златна петорка“ на режисерот Горан Тренчовски ја имаше својата американска премиера на Интернационалниот филмски фестивал во Њу Џерси, а беше прикажан и во Мумбај, на индискиот Јагран филм фестивал, кој е моментно најпосетениот филмски фестивал во Јужна Азија и се одржуваше во 16 градови во Индија. Во официјалната програма […]

ДУИ под слоганот „За општината која ја сакаме“ ги промовираше кандидатите за градоначалници

Демократската унија за интеграција на Конвенција попладнево во Скопје под слоганот „За општината која ја сакаме“ ги промовираше своите кандидати за градоначалници на локалните избори. Лидерот на партијата Али Ахмети во своето обраќање ги повика гласачите да ги поддржат предложените кандидати. – На овој долг и тежок пат може се […]

ВМРО-ДПМНЕ: Откако Заев не реши ниту еден проблем во Македонија, пред ОН говореше за Северна Кореја

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмено соопштение реакција на говорот на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на Генералното собрание на Обединетите нации. „После цунамито кој Заев и го направи на Македонија и откако ниту еден проблем не реши, во неговиот фокус во настапот пред Обединетите Нации беше Северна Кореја и нејзината нуклеарна […]

Премиерот Зоран Заев од говорницата на ОН повика да се затвори прашањето со Грција со нашето уставно име

,Идната година мојата земја Македонија, ќе одбележи 25 години од членството во Обединети нации. Многу е важно како во иднина ќе и се обраќата на нашата земја. Моментално двете земји Грција и Македонија, градат мерки за нова доверба. Имаме нова енергија да ги решеиме проблемите. Сега е време да ги […]

Анѓушев: Владата ќе направи сè за „Фени“ да продолжи да работи

Владата интензивно разговара и со сопственичката структура на „Фени“ и со менаџерскиот тим за да изнајде решение, рече вицепремиерот. Владата е посветена и интензивно разговараме и со сопственичката структура на „Фени“ и со менаџерскиот тим на „Фени“ за да изнајдеме решение како овој проблем да биде разрешен, изјави вицепремиерот задолжен […]

ВИДЕО: Донирана опрема за Одделот за гранични работи при МВР од американската амбасада

Во сите овие години наназад амбасадата на Соединетите Американски Држави во Република Македонија преку Програмите за контрола на извоз и гранично обезбедување (EXBS) и за меѓународна помош и обука во кривичните истраги (ICITAP), претставува еден од најреспектабилните партнери на Министерството за внатрешни работи чија што конкретна помош и поддршка овозможи […]

Парите не му ја затворија устата: ТЕВЕЗ БРУТАЛЕН спрема Кинезите

Аргентинскиот напаѓач Карлос Тевез од почетокот на оваа година игра во кинеската лига каде што стана најплатен фудбалер на светот. Многу неговиот, но и потегот на останатите големи ѕвезди од фудбалскиот свет кои се одлучија да заминат во Кина го осудија дека единствено парите се тие поради кои што заминале, […]

Средба Коѕиас-Димитров во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија Никос Коѕиас и Никола Димитров вчера имале заедничка вечера во Њујорк, каде присуствуваат на Генералното собрание на ОН. Грчкото МНР на Твитер објави фотографии од средбата, но не соопшти ниту еден друг детал. Засега нема никакви информации ниту преку грчките медиуми за […]

(Видео) Шоу на Роналдињо: Бразилецот и понатаму има магија во нозете

Формата е минлива, класата е вечна… Роналдињо и понатаму продолжува да ги воодушевува сите фудбалски вљубеници. Сега тоа не е на фудбалските терени, туку онаму каде што ги имаше првите контакти со топката, на футсал терените. Бразилецот, имено, настапува за екипата на Делхи Драгонс, екипа од индиската футсал лига, а […]