Избор

Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска заменик командантот на американскиот здружен Генералштаб, Пол Селва. – Не сум убеден дека извршеното тестирање на 4 јули покажа дека […]

МНР: Нема повредени и загрозени македонски граѓани во поплавите во Грција

Во вчерашното невреме и поплави што ја зафатија северниот дел на Грција, и особено вториот крак на Халкидики – Ситонија, нема загрозени и повредени македонски граѓани, ниту пак пријавени исчезнати лица, соопшти Министерството за надворешни работи повикувајќи се на информации од грчките власти. Од Министерството информираат дека уште во текот […]

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧУВА: Вечерва поранешни високи функционери завршуваат во притвор?

Според неoфицијални сознанија на Судство.мк одлуките по жалбите се донесени во Апелација и определени се три притвори на поранешни високи функционери во МВР. А неофицијално се зборува за евентуален четврт притвор за пратеник од редовите на ДУИ.  Апелациониот суд се очекува одлуките да ги  соопшти по 15 часот.

ВИДЕО: Прв гол на Ромелу Лукаку во дресот на Манчестер Јунајтед!

Црвените ѓаволи го одиграа и својот втор пријателски натпревар во рамките на својата турнеја, а на натпреварот против Риал Солт лејк за прв пат во листата на стрелците се запиша Ромелу Лукаку, новото засилување на Јунајтед. Рал Солт Лејк поведе по 23 минути игра со гол на Силва, но само […]

ЌЕ ВЕ НАЕЖИ!!! Изведба на песната “Се зададе темен облак” на одбележувањето на 110 години од епската битка на “Ножот” (ВИДЕО)

Денеска по повод 110 годинишнината од епската и херојска битка на “Ножот”, во организација на Македонското патриотско здружение “Патриот” од Прилеп, повеќе патриотски здруженија од Прилеп и државата, како и претставници на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, се упатија на планината каде се одиграла една од најкрвавите битки после […]

Цветанка Иванова избрана за генерален секретар на Собранието

Цветанка Иванова, правник и поранешен пратеник од СДСМ, е избрана за генерален секретар на Собранието на Република Македонија. Иванова, ќе има улога да ја организира работата на собраниските служби и да му помага на претседателот на Собранието во подготовките, организацијата и текот на заседанијата. Иванова е дипломиран правник, пратеник од […]

10 патувања кои ќе ви го променат животот и начинот на размислување

Оној кој патува е богат и среќен човек. Не попусто се рекло – доколку сакаш да си купиш среќа, тогаш отпатувај некаде. Постојат неколку светки локации кои дефинитивно ќе ви направат промена во животот и начинот на кој размислувате и уживате. Слободно може да се каже дека по посетата на […]

И Вучиќ се кае – Не требаше да ја признаеме Македонија под уставното име!

И српскиот претседател Вучиќ јавно зажали што Србија ја признала Република Македонија под уставното име а не под референцата од Обединетите Нации. Ваква изјава шефот на српската држава дал по средбата во Солун каде што се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со грчкиот домаќин премиерот Ципрас. Изјавата на […]

Топ цитати од македонски политичари

Бранко Црвенковски – Народот е секогаш во право, дури и кога греши   Љубчо Георгиевски – Патриот е денеска тој што ќе ја спаси македонската нација да не се иселува! Стевче Јакимовски – “Ни опрости, ни извини“ не ме враќа во СДСМ   Амди Бајрам – Со пета давав гол, […]