Избор

Георгиевски: Мене ми е жал што во Македонија уште постои стара југословенска комунистичка школа на историја

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски во интервју за бугарската Bloomberg ТВ вели дека треба да се одржи балканска конференција, која ќе се зафати со решавање на проблемите во регионот. Георгиевски вели дека не ги променил своите ставови во однос на поделбата на Македонија, искажани пред 17 години. Според […]

Таравари: Промени ќе има во електронскиот систем „Мој термин“

Јас не сум за тоа насекаде да има по два директори, но повторно ќе треба со правниот тим да ги разгледаме можностите и тие пари за вториот директор, тие пари да одат за неколку успешни доктори.“, изјави Арбен Таравари – Министер за здравство. Тој рече дека знае кои се недостатоците […]

(ВИДЕО) ЈА ВООДУШЕВИ ПУБЛИКАТА: Роналдо јуниор со неверојатни фудбалски вештини

Синот на Кристијано Роналдо по завршувањето на финалето од Лигата на шампионите и церемонијата за доделување на пехар, пред публиката ги покажа своите фудбалски способности. Публиката со воодушевување ги проследи и уживаше во потезите на Роналдо јуниор.

Како дојде до излолацијата на Катар

Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет ги прекинаа дипломатските односи со Катар поради наводна поддршка на тероризмот од страна на таа земја. Подоцна кон нив се приклучи и Јемен. Министерството за надворешни работи на Бахреин објави соопштение во кое вели дека запирањето на односите со Катар морало да […]

Муда до колена

РК Вардар стана европски првак во ракомет. За тие кои не се запознаени или не следат ова е најголемиот успех на македонска екипа во тимски спорт во машка конкуренција во македонската историја. Но Македончето немаше да биде Македонче, ако и во овој успех не најде причина да се подели. Прво […]

Фото: www.republika.mk

Све е исто, само него го нема…

Ако се секиравте како ќе заврши „шпанската“ серија со присуството на српскиот разузнавач на крвавиот настан во македонското собрание на 27 април, ве повикувам да не му ја мислите. Иванов и Вучиќ се договорија… Све је у реду. Службите нека му ја мислат. Во право е Мали Слоба, кога вели, […]

ФОТО: Никола со сопругата го бодреше Вардар во Келн

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно со својата сопруга Боркица денеска го бодреше македонскиот првак Вардар во Келн. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на својот ФБ профил на самиот почеток на натпреварот прикачи фотографија на која се тој и неговата сопруга, двајцата во дрес од македонскиот шампион Вардар. Победата […]

Балканскиот лав, кој во суштина е маче

Македонија и покрај „милениумската“ историја (со која можете да се запознаете од книгите на Александар Донски и емисиите на Дардан Венетски на тв Сонце) си останува една мала земја, која мора да го најде своето место, на светската политичка карта. Одредени квазипатриотски структури скоро секојдневно нѐ „бомбардираат“ со своите русофилски […]

Зачудувачки почеток на Емануел Maкрон на меѓународно ниво

Говорот на францускиот претседател Емануел Mакрон на англиски јазик, испратен вчера вечер до Доналд Трамп, е пренесен од американските медиуми. Некои од нивго поздравија неговиот говор, со оглед дека францускиот претседател „го искритикува“ или „му одржа лекција“ на својот американски колега, кој одлучи да ги повлече САД од Договорот за […]

Укинато е ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ

Со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан, укинато е екстерното тестирање. Гласањето беше пропратено со аплауз во собраниската сала, каде отсуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. „Неколку-годишното спроведување на екстерното тестирање покажа дека наместо да го подобри квалитетот на образованието, состојбите во образованието само се влошија.Огромен дел од стручната јавност, […]