Краток спој

„Авторитети“

Заев причекува во заседа за да се слика, а на Иванов му намигнуваат. Тоа се македонските успеси, кога се работи за претседателите на САД, сегашниот Трамп и поранешниот Обама. Еве ви причина плус за да бидете ЗА членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Ако не сакате вашите државни лидери […]

Panem et circenses*

Нашата мила Македонија преживеала еден куп премрежја, ќе ги преживее и Палчо и Геро. Убаво шоу направија двајцата „авторитети“. Слично на она, што го направи спеџијалната обвинителка Катица Јанева додека се дереше „Отвори“ пред капијата на МВР пред речиси една година. Ви текнува на култното видео нели? Денеска главните улоги […]

Закон за шунд

Знаете ли зошто, во Собранието на РМ, скоро секој ден гледаме циркуси? Затоа што „народот“ тоа го бара. Вчера го гледам Илија Димовски нешто му објаснува на Талат, демек тие имале право на паузи, а спикерот немал право да го ја крши процедурата… Од спикерот, кој ги прекрши сите правила […]

Макар и „мали“ бодеме очи

Почитувани читатели на порталот Поглед – деновиве поради објавена анкета на нашиот портал со прашање – „Дали по втор пат ќе ја дадете вашата поддршка за Дарко Шехтански за Градоначалник на град Делчево“, на интернет се појави текст со НАСЛОВ – „На кого му пречи напредно Делчево со успешен Градоначалник“? […]

До Таравари: Знаеме дека е ХОРОР во болниците. Фотографирај ПРЕД и ПОТОА и докажи дека си различен!

Министерот за здравство деновиве е актуелен на социјалните мрежи откако објави фотографии од катастрофалните состојби и услови во штипската болница и кичевската болница, на кои гласеше – ОВА ГО НАСЛЕДИВМЕ ОД ВМРО како Министерство за здравство. Дека болниците во Македонија се под секое човечко достоинство, дека условите во истите се […]

„Контроверзен“

Пред 121 година на белиот свет се појавил најконтроверзниот од контроверзните. Човекот за кого тие што сакаат да им е „мирна“ главата, кога се работи за нивните симпатии кон историското ВМРО најчесто се прават дека не ни постоел или пак си ја перат совеста со муабети од типот „Тодор го […]

„Животот беше добар кон мене…Сега моја задача е да бидам јас добар кон него“ Морган Фриман

Морган Фриман е еден од најуспешните и најценети актери во Холивуд. Додека бил млад имал многу обиди да стане актер, но никогаш не му успеало. Голмиот успех го доживува во 50-тите години. Иако, доцна се случува тоа не е нешто на кое е огорчен. Еве неколку цитати во однос на […]

Службениците се повлекоа-слугите останаа

И Србите веќе не се тоа што беа. Едно повлекување не можат да изведат како што треба. А беа времиња кога се корнеа штекери, ако се сеќавате. Денес во XXI век работите стојат далеку поинаку. Поцивилизирано. Си ги собираат парталчињата и дим да ги њама. Сепак во душата на измачениов […]

Кога плукате по отец Партениј-помислете на Катарџиев

Во моментите кога, сакате да го зајакнете својот млитав „патриотизам“ со ударна доза загриженост за статусот на МПЦ-ОА, покрај изнесените навреди и „компетентни“ ставови во врска со отец Партениј, не е лошо да се потсетите на еден од корифеите на македонизмот во неговата титовистичка форма, а имено почитуваниот академик Иван […]

Атина се „стресна“ од двоецот Скопје-Софија

Атина веќе почна да тажи по владата на Никола Груевски. „Што ќе правиме без плашилото?“- прашува угледниот грчки весник „Катимерини“. Што ќе правите навистина? Веќе го немате адутот за наводната антигрчка хистерија што демек некој плански ја ширел во Македонија. Друга им е маката на Грците (не им викам браќа, […]