Краток спој

127 причини за да отидете на партиски митинг

Следниот пат кога ќе се качите во „бесплатните“ автобуси, што  треба да ве разшетуваат како циркузанти од град во град за време на предизборните кампании (кои во Македонија уште малце и ќе се претворат во секојдневие), немојте да мислите само за тоа дали проклетите сендвичи ќе бидат со растителен или […]

Кога Владо Черноземски ќе добие достоен третман во Македонија?

Тогаш, кога неговиот подвиг нема да биде гледан низ призмата на српската и југословенската идеолошка матрица. Тогаш, кога ќе се научиме дека не зборовите, а делата се тоа што треба да се цени. Тогаш, кога етничката припадност Бугарин нема да се смета за навреда. Тогаш, кога ќе сфатиме дека за […]

Амди војвода и „лошите“ доктори

Верниот сојузник на Никола Груевски, „кока-колата“ на македонската политичка сцена Амди Бајрам изјави дека го прибрал неговиот син Елвис, на домашно лекување, бидејќи се плашел дека ќе биде отруен. Се поставува прашањето од кога тоа Амди војвода ја изгуби довербата во македонското здравство? Зарем додека Груевски беше на власт, г-нот […]

Бугарски летоци за повеќекратна употреба

„Бугарските“ летоци отново се појавија на македонската политичка сцена. Не не, нема потреба да погледнувате кон календарот, годината не е 1990, не се наоѓаме во предизборната кампања за првите парламентарни избори од почетоците на плурализмот во нашата „заробена во историјата“ земја. Сакам да ве известам дека годината е 2017, повторно […]

Тиранската ја прифатија на локалните, софиската ќе ја прифатат на парламентарните?!

Беа денови кога во нашата мила Татковина се протестираше за унитарност и против двојазичност. Беа денови во кои народот излезе на улица (без да навлегувам, дали тоа било спонтано или организирано). Беа денови кога се држеа патриотски говори за тоа како Македонија не смее да се федерализира и не смее […]

Точаци, трамвај и турбофолк

Кандидатите за градски татковци на Скопје ја баталија идејата за трамвај и се качија на точаци… Шилегов ја одигра улогата на кеј, а пак неколку дена порано Трајановски се качи на Водно. Откако (и) минатата зима Скопјани ја поминаа со рекордно покачување на штетните PM честички, кандидатот Петре и кандидатот […]

„Авторитети“

Заев причекува во заседа за да се слика, а на Иванов му намигнуваат. Тоа се македонските успеси, кога се работи за претседателите на САД, сегашниот Трамп и поранешниот Обама. Еве ви причина плус за да бидете ЗА членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Ако не сакате вашите државни лидери […]

Panem et circenses*

Нашата мила Македонија преживеала еден куп премрежја, ќе ги преживее и Палчо и Геро. Убаво шоу направија двајцата „авторитети“. Слично на она, што го направи спеџијалната обвинителка Катица Јанева додека се дереше „Отвори“ пред капијата на МВР пред речиси една година. Ви текнува на култното видео нели? Денеска главните улоги […]

Закон за шунд

Знаете ли зошто, во Собранието на РМ, скоро секој ден гледаме циркуси? Затоа што „народот“ тоа го бара. Вчера го гледам Илија Димовски нешто му објаснува на Талат, демек тие имале право на паузи, а спикерот немал право да го ја крши процедурата… Од спикерот, кој ги прекрши сите правила […]

Макар и „мали“ бодеме очи

Почитувани читатели на порталот Поглед – деновиве поради објавена анкета на нашиот портал со прашање – „Дали по втор пат ќе ја дадете вашата поддршка за Дарко Шехтански за Градоначалник на град Делчево“, на интернет се појави текст со НАСЛОВ – „На кого му пречи напредно Делчево со успешен Градоначалник“? […]