Краток спој

Боже благослови ја Америка

Денеска едната од двете држави кои имаат најголем геостратешки интерес од постоењето на Р. Македонија го слави својот Ден на Независноста… Во последно време македонскиот синдром на самоуништување се манифестира преку антиамериканизмот. Разноразни порталчиња со сомнителна сопственост и финансирање упорно тераат некаква неокомунистичка идеологија облечена во квазидесничарство. Се игра на […]

На наше „море“.

Знам како да се сузбие негативниот ефект од заедничката прослава со „лошите“ Бугари (да не речам Татари 🙂 ). Браќата Срби треба да дозволат македонска делегација да го посети манастирот „Прохор Пчињски“ и готово, алијансата на Србите и чокалиите ќе се ревитализира како одговор на „безобразните“ претензии на „дошљаците“ од […]

Нашите од Перт

Ако во Македонија сè уште не сме преброени поради ред „државотворни“ причини (веќе 15 години), „нашите од Перт“, а и од другите градови „огништа на Македонштината“ во Австралија го немаат истиот проблем. Според податоците на Австралиското биро за статистика од 2016-та година, на овој континент живеат над 98 илјади Македонци, […]

Конзенсус

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан побара конзенсус од лидерите на политичките партии, за важните прашања поврзани со евроинтеграцијата на Р. Македонија. Хан изгледа не знае дека во Македонија омилениот збор на политичарите во Македонија не е конзенсус, туку тендер. Какви конзенсуси, какви црни геополитика и геостратегија, кога тендерот […]

Нешто ќе те питам бабо…

Ова е споменикот на Тодор Александров во Кисела Вода. Ова е споменикот на една од најмаркантните личности во историјата на ВМРО и Македонија. Водачот за кого Даме Груев кажувал дека еден ден ќе стане голем лидер. Тоа е Тодор Александров… Последниот цар на планините. На неговиот гроб, неговите наследници се […]

Географски најблиску – Дипломатски најдалеку

   Географски најблиску, дипломатски најдалеку. Вака во четири збора можат да се опишат македонско – бугарските односи во последните неколку години. Она што Груевски не успеа да го направи во 11 години, новиот македонски премиер Зоран Заев успеа да го стори по само 20 дена по преземањето на премиерската функција. Тој […]

Малку за татко му на Самоил

Чудна работа мајката… Самоил бил македонски цар, од ерменско потекло, со бугарска круна и со татко висок бугарски аристократ од времето на бугарскиот цар Петар (827-869). Бугарскиот цар изгледа бил голема будала за да му дозволи на комит Никола (таткото на Давид, Мојсеј, Арон и Самоил) да раководи со градот […]

Да не си им во кожите…

Најавеното затоплување на односите меѓу Македонија и Бугарија ќе донесе многу немирни ноќи за еден куп големи „македонски“ патриоти. Да не си им во кожата на ликови како Миленко, Мирка, Тошо Бањарка, Влахов Мицов и ред други знајни и незнајни „борци“ за македонштината*. На нивните поддржувачи, кои активно шират омраза […]

Чудото на Заев

Синоќа новиот претседател на македонската Влада, Зоран Заев, одговараше на „уреднички“ прашања. Дел од прашањата беа поставени од  лица, кои чудно зашто многу лесно се навредуваат, ако некој нивен колега ги нарече „сервилни“. Како да не се знаеме кој, кој е во новинарската фела. Синоќа Заев покажа нешто, што го немавме […]

Муда до колена

РК Вардар стана европски првак во ракомет. За тие кои не се запознаени или не следат ова е најголемиот успех на македонска екипа во тимски спорт во машка конкуренција во македонската историја. Но Македончето немаше да биде Македонче, ако и во овој успех не најде причина да се подели. Прво […]