Краток спој

Географски најблиску – Дипломатски најдалеку

   Географски најблиску, дипломатски најдалеку. Вака во четири збора можат да се опишат македонско – бугарските односи во последните неколку години. Она што Груевски не успеа да го направи во 11 години, новиот македонски премиер Зоран Заев успеа да го стори по само 20 дена по преземањето на премиерската функција. Тој […]

Малку за татко му на Самоил

Чудна работа мајката… Самоил бил македонски цар, од ерменско потекло, со бугарска круна и со татко висок бугарски аристократ од времето на бугарскиот цар Петар (827-869). Бугарскиот цар изгледа бил голема будала за да му дозволи на комит Никола (таткото на Давид, Мојсеј, Арон и Самоил) да раководи со градот […]

Да не си им во кожите…

Најавеното затоплување на односите меѓу Македонија и Бугарија ќе донесе многу немирни ноќи за еден куп големи „македонски“ патриоти. Да не си им во кожата на ликови како Миленко, Мирка, Тошо Бањарка, Влахов Мицов и ред други знајни и незнајни „борци“ за македонштината*. На нивните поддржувачи, кои активно шират омраза […]

Чудото на Заев

Синоќа новиот претседател на македонската Влада, Зоран Заев, одговараше на „уреднички“ прашања. Дел од прашањата беа поставени од  лица, кои чудно зашто многу лесно се навредуваат, ако некој нивен колега ги нарече „сервилни“. Како да не се знаеме кој, кој е во новинарската фела. Синоќа Заев покажа нешто, што го немавме […]

Муда до колена

РК Вардар стана европски првак во ракомет. За тие кои не се запознаени или не следат ова е најголемиот успех на македонска екипа во тимски спорт во машка конкуренција во македонската историја. Но Македончето немаше да биде Македонче, ако и во овој успех не најде причина да се подели. Прво […]

Фото: www.republika.mk

Све е исто, само него го нема…

Ако се секиравте како ќе заврши „шпанската“ серија со присуството на српскиот разузнавач на крвавиот настан во македонското собрание на 27 април, ве повикувам да не му ја мислите. Иванов и Вучиќ се договорија… Све је у реду. Службите нека му ја мислат. Во право е Мали Слоба, кога вели, […]

Балканскиот лав, кој во суштина е маче

Македонија и покрај „милениумската“ историја (со која можете да се запознаете од книгите на Александар Донски и емисиите на Дардан Венетски на тв Сонце) си останува една мала земја, која мора да го најде своето место, на светската политичка карта. Одредени квазипатриотски структури скоро секојдневно нѐ „бомбардираат“ со своите русофилски […]

Дојдете во Чаир на романтика

Пишува: Атанас Величков Во шумата од омраза, навреди и меѓусебни негирања, на facebook се појави нешто ново и многу интересно. Нешто што може да ни биде пример на сите, дека можеме да живееме онака заедно и мангупски. Група млади момци скопјанчиња направија facebook страна насловена Чаирска романтика. Странава е местото каде […]