Македонија

Тони Михајловски: Ама јас повеќе му верувам на Макрон, отколку на луѓето од спотчињата (ВИДЕО)

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој отворено кажа дека на референдумот се гласа за Преспанскиот договор, односно за промена на Уставот и на името на Република Македонија. Власта води кампања за […]

Според Инфомакс: Ако на 30-ти септември не излезат 900.001 гласачи, ќе значи дека оваа власт мора да си замине

Владата, парламентарното мнозинство и марионетите на Џес Бејли, во паника, поради бојкот на референдумот и масовна неизлезеност на денот на гласањето велат, ако пропадне референдумот ќе решава Собранието. Но, не е така! Таа изјава на Владата, парламентарното мнозинство и марионетите на Џес Бејли е ЛАГА како и многупати досега! Таа […]

Колев: Благодарам на подарокот испратен од основачот на ВМРО-ДПМНЕ, мојот пријател Љубчо Георгиевски

Благодарам за вниманието и подарокот испратен од мојот пријател, основачот на ВМРО-ДПМНЕ и лидер на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски. Историјата е учителката на животот! Запознај го минатото за да изградиш правилни ставови за иднината, стои во фејсбук статусот на претседателот на ГДУ Петар Колев.     Благодарам за вниманието и подарокот […]

84. годишна баба: Душата ме боли што моите се во странство, тешко ми е, затоа ќе гласам „ЗА“ (ВИДЕО)

Кога беше бивша Југославија, пред 84 години, видов секаков живот, и војни и сиромаштии и бедотија. Душата ме боли што моите деца се во странство. Мене лично тешко ми е што сум сама, вели баба Вера која е 84 години а која порачува дека ќе излезе да гласа на претстојниот […]

Заев: Факт е дека ние сме северниот дел од Македонија

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев на трибината во Богданци која се одржа […]

Популарниот Скопски ноќен клуб “Станица 26” во пламен

Опожарена е салата и дел од фоајето на ноќниот клуб „Станица 26“ на улицата „Јордан Мијалков“ во Скопје. Командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје Звонко Томески изјави за МИА дека пожарот избувнал попладнево, а интервенцијата е завршена. – Во гаснењето на пожарот интервенираа десет пожарникари со четири противпожарни возила, […]

Мицкоски демантира: Во ВМРО-ДПМНЕ нема раскол

Сите они душегрижници кои што мислат дека ВМРО-ДПМНЕ има некаков раскол, има некакви недоразбирања кои што се од незнам каков голем размер се лажат, и навистина морам да ги разочарам, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во своето гостување во Дневникот на Канал 5 телевизија. -Не само што нема раскол, […]

Миленко со закана до власта и амбасадорите од САД и ЕУ, Бејли и Жбогар (ВИДЕО)

Контроверзниот шоумен, Миленко Неделковски, во својата нова епизода од 14-тата сезона на „Миленко Неделковски Шоу“, испрати јавна закана до власта предводена од СДСМ, американската амбасада заедно со амбасадорот Џез Бејли, до амбасадата на Европска Унија на чело со Жбогар, или како што тој го нарекува „Жохар“. Имено, Миленко во својот […]

Љубчо Георгиевски во спот за кампањата „Излези ЗА Европска Македонија“

Претседателот на ВМРО-НП и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, влезе во кампањата „Излези ЗА Европска Македонија“. Тој во рекламниот спот ги убедува граѓаните на Македонија, на 30 септември да излезат и да го подржат договорот со Грција, затоа што во друга ситуација, следните две, три или повеќе децении ризикуваме […]

Кредибилитетот на МИА на „нишалка“: Под притисок од Атина, променети изјавите на премиерот Заев!? (ФОТО)

Новинската агенција МИА ги променила изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во кусото интервју за МИА од Вашингтон по средбата со потпретседателот на САД Мајк Пенс, откако интервенирала Атина, пишува грчкиот весник „Екатимерини“. Во интервју за МИА во Вашингтон, Заев изјавил: „Северниот дел од Грција е Грција, западниот дел од […]