Македонија

Некои брендови на цигари повторно поскапеа!

Од денеска со нови цени се цигарите „Бос“, „Вест“, „Давидов“ и „Родео“. Сите видови на „Бос“, „Вест“ меко, „Давидов класик“ како и сите видови на цигарите „Родео“денеска поскапеа за пет денари. Цигарите од брендот „Давидов шејп“ ќе се купуваат за 10 денари поскапо. Од 1 јули 2016 до први јули 2023 година, […]

ИНТЕРВЈУ АЛЕКСАНДАР ГЕНЧОВ: Покрупен момент од промена на име е тоа што македонците ќе станат малцинство во Република Македонија

Г-дин Генчов. Вие сте еден од луѓето кои се основачи на НАТО движењето во Република Македонија, а своевремено бевте и Државен советник за НАТО во Министерството за одбрана. Која е улогата на НАТО во денешнава безбедносна архитектура или поточно во новиот милениум?     Прво да ви се заблагодарам за […]

Премиерот Зоран Заев ослободен од обвинение за случајот „Поткуп“

Судијата Дарко Тодоровски од Кривичниот суд во Скопје предмалку го ослободи од одговорноста премиерот Зоран Заев, кој беше обвинет во случајот „Поткуп“. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека јавниот обвинител не успеа да докаже дека обвинетиот Заев го сторил делото што му се ставаше на товар и од […]

Милошоски: Комисијата за надворешна политика бара од МНР увид во списите за предлогот за името

Собраниската Комисија за надворешни работи денеска од Министерството за надворешени побарала списи за предлогот за решение на спорот за името што во саботата официјално го соопшти премиерот Зоран Заев – Република Илинденска Македонија, соопшти денеска претседателот на оваа Комисија, Антонио Милошоски. – Многу е тешко да се изгради став кога […]

Делегација КФОР во посета ГШ на АРМ

Делегација на меѓународните мировни сили во Косово-КФОР, предводена од командантот на мисијата, генерал-мајор Салваторе Куочи, денес престојуваше во официјална посета на MO и ГШ на АРМ. Генералот Коучи за време на престојот во ГШ на АРМ, оствари одвоени средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и со началникот на ГШ […]

ИНТЕРВЈУ АЛЕКСАНДАР ГЕНЧОВ: Покрупен момент од промена на име е тоа што македонците ќе станат малцинство во Македонија

  Разговараме со г-дин Александар Генчов, еден од основачите на НАТО движењето во Република Македонија, поранешен партиципент во безбедносните структури во земјата, аналитичар кој во континуитет ги следи процесите и случувањата во Македонија, но и во светски рамки.  Во ексклузивното интервју за „Поглед.мк“ тој зборува за меѓуетничките релации во Република […]

Милчин: Време е за тајм аут во преговорите со Грција

Граѓаните се нестрпливи со право, бараат социјална правда и казнување на криминалците, без оглед на партиската и етничката припадност., пу порачува Милчин на премиерот Зоран Заев. Професорот Владимир Милчин бара пауза во преговорите. Тој во изминатиот период повеќе пати апелираше да се заштити македонскиот идентите во преговорите за името, и […]

ФОТО: Мицкоски пречекан со транспарент Република Македонија во Бутел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во Општина Бутел беше пречекан со транспарент Република Македонија, откако тој пред два дена кажа дека него лично како предлог за името му се допаѓа токму тоа име. Инаку, Мицкоски денеска присуствуваше на одбележувањето на селската слава во село Љубанци, во манастирот Свети Јован. […]

Мицкоски учествуваше на настанот „Прв до врв“: Не сме први до врв, но важно е дека стигнавме на врвот

Денеска во Скопје се одржува веќе традиционалниот спортски настан „Прв до врв“, каде граѓани се искачуваат до врвот на планината Водно. Дел од овој спортски настан беше и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тој до врвот стигна во друштво на поранешниот претседател на Унијата на млади сили на партијата, Владимир […]

Србов: Какви аматери! Се истрчаа јавно да прифатат ерга омнес употреба, сега остнаува уште името..

Какви аматери си играат политика и дипломатија, коментира Никола Србов на својот Фејсбук профил. -Какви аматери водат политика во државава, извесно е Грција да го отфрли предлогот „Илинденска“ а овие се истрчаа јавно дека се согласуваат со ерга омнес употреба, какви почетнички грешки. Грција веќе си ја осигура ерга омнес […]