Македонија

На стари изнемоштени лица им ветил дека ќе им донесе дрва за огрев, па им изнудил 12.000 денари

Непознат сторител измамил брачен пар ѝ им зел 12.000 денари. Полицијата соопшти дека дека вчера во 10.45 часот В.Б.(73) од Скопје, пријавил дека истиот ден околу 8 часот во неговиот дом од страна на непознат сторител бил измамен и му биле земени 12.000 денари. Сторителот, како што посочува полицијата, измамата […]

Бугарија го назначи Орце Камчев за почесен конзул во Македонија, се чека одобрение од Владата

Бугарија го назначи бизнисменот Орце Камчев за почесен конзул во Македонија и барањето за егзекватура е стигнато во македонското Министерство за надворешни работи, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од МНР. Според процедурата, барањето се разгледува во МНР, потоа се бараат мислења од Министерството за финансии и Секретаријатот за законодавство при Владата. Кога ќе се […]

Кржалоски: Штета е што Владата и СДММ немаат ниту еден проект за младите, но за поздравување е фактот дека барем ги спроведуваат проектите на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Штета за младите од Македонија што Владата и СДММ се безидејни, па немаат ниту еден квалитетен проект за младите во изминатата година, вели претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржалоски. -Сепак, за поздравување е фактот дека барем ги спроведуваат проектите кои на предлог на УМС беа дел од програмата на […]

Груевски Иванов, Црвенковски и Ахмети не го слушаа говорот на Могерини во Собранието

„Знам дека процесот на интеграција во ЕУ е исполнет со многу процедури, постапки и услови што треба да се исполнат, но на крај се сведува на трансформација на општетството и на стандардите кои вашите граѓани сакаат да ги видат “, вели Федерика Могерини – висока представничка за надворешна политика на […]

Богојески: Новото раководство растеретено од багажот на минатото ќе промовира силна алтернатива за промени во земјата

ВМРО ДПМНЕ со поддршка за евроатланскиот пат на Република Македонија Петар Богојески, заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Светот е бизнис 17.04.2018 По падот на Никола Груевски од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ, започнува еден нов период поврзан со нормална дискусија внатре во партијата, да се слушнеме и да разговараме со аргументи. […]

Иванов и Црвенковски иако поканети не присуствуваа на обраќањето на Могерини

Иако поканети на денешната седница во Собранието каде се обрати високата претставничка за надворешни работи и безбедност, Фредерика Могерини, не присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, како и поранешниот претседател Бранко Црвенковски, пишува Фокус. Бројни медиумски екипи од Македонија, но и од околните земји го следеа обраќањето на Могерини.Обраќањето на Могерини го проследија […]

Царинската управа и штипскиот универзитет потпишаа меморандум

Ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, Блажо Боев и директорот на Царинска управа на Македонија, Ѓоко Танаскоски денеска потпишаа меморандум за соработка, во делот на праксата за студентите и научно-истражувачката работа. – Со овој меморандум ќе овозможиме на студентите да имаат практична настава во Царинската управа и секако она […]

ГДУ: Строги санкции за оние кои ќе се осмелат физички или вербално да нападнат новинар

„Граѓанско демократската унија го поздравува напредокот нотиран во Извештајот на Европската Комисија за подобрување на климата во медиумите и основните човекови права.  Во медиумската сфера мора да има трајни и кредибилни реформи. Медиумите мора да бидат ослободени од политичко влијание и да биде охрабрено истражувачкото новинарство. Медиумите не смее да […]

Не плачи мамо, да спечалам и ќе се вратам дома!

Скопје 2013 година… Неплатени сметки собираат прашина, работа нема, очајот расте… Непрекинато се бара излез од затекнатата ситуација. Огласи за работа на интернет, огласи по весници, распрашување по пријатели… „Се бара конобарка…“  Конобарка?! Оф мори мајко како ли да работиш кај такви, факултетски образуван а тој што го пишувал огласот […]

СДСМ: Со ниското ниво што го промовира, Мицкоски покажува дека останува заробен во поразените политики на неговиот претходник Груевски

Ниски страсти, црни кампањи, поигрување со судбините на граѓаните, попречување на правдата и злупотреби на судските процеси беа одлика токму на 11 годишното криминално владеење на ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски. Денешното, во најмала рака срамно обраќање на наследникот на Груевски, Христијан Мицкоски, каде со ист речник, со ист интензитет […]