Македонија

СДСМ: Груевски трошеше расипнички, со ребалансот на Буџетот парите одат кај граѓаните

СДСМ со писмено соопштение реагира на изјавите на Никола Груевски. „Никола Груевски се обидува да сокрие, но јавноста секојдневно сведочи како функционерите на ВМРО-ДПМНЕ расипнички се однесувале кон парите на граѓаните. Од ручеци и вечери од по стотици евра, преку милионски тендери за споменици и провизии за автопати, па се […]

Пратеникот кој го отвори вратите на Собранието зеде збор, мнозинството ја напушти седницата

Парламентарното мнозинство ја напушти пленарната седница откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој на крвавиот четврток помогна при отварањето на собраниските врати, Крсто Мукоски зеде збор. Од мнозинството велат дека немаат намера да ги слушаат пратениците кои помогнаа да се тепаат пратеници и медиумски работници и најавија дека ќе се вратат веднаш […]

Средба Османи-Ханеда: Јапонија е вистински пријател на Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска имаше средба со првата Амбасадорка на Јапонија во Република Македонија, Каико Ханеда. Како што соопшти Секретаријаот за европски прашања, на средбата Османи се осврна на посветеноста на Владата за реализација на Планот 3-6-9, што подразбира исполнување на Итните реформски приоритети, во интерес на […]

Влада: Информациите за „расипничките“ набавки на риба и морски плодови се тенденциозни и без неопходно објаснување

Информацијата дека Владата на Република Македонија објавила „расипнички“ оглас за набавка свежа риба, замрзната риба, октоподи и морски плодови во вредност од 400.000 денари се тенденциозни и без соодветно и неопходно објаснување. Од Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија, соопштуваат дека се работи за годишна […]

Груевски за ребалансот: Се прават катастрофални грешки во економијата кои што на крајот завршуваат на грбот на народот

Првата работа што ми падна во очи со Ребалансот на Буџетот се намалените капитални расходи, што значи инвестициите се намалуваат за околу 50 милиони евра, и второ што ми падна во очи е намалувањето на растот, што е директно поврзано со намалените капитални расходи, затоа што капиталните расходи, односно инвестициите […]

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да бара паузи, Џафери ќе ја продолжи седницата по 18 часот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со опструкција на Собранието со цел да не се дојде до разрешување на Марко Зврлевски. Овој пат пауза побара Зоран Илијоски, координатор на третата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ со образложение дека во исто време се одржува седница на комисијата за буџет и финансирање. Претседателот на Собранието, Талат […]

ФРОДЕМ: Груевски покажи малку достоинство и биди човек барем последните денови

„Единствената реченица со која во изминативе 11 години се сложивме со Груевски е дека периодот на конструктивноста е дефинитивно завршен. Значи Груевски, кога не те гонат и кога не покренуваат обвиненија кон тебе ти си конструктивен, се пазариш и плаќаш дебели пари за лобирање кај тие кои постојано ги критикуваш. […]

Г.Прванов: Договорот за добрососедство е потребен. Ние треба да и помогнеме на Македонија

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов изјави дека потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е добар начин да се направи првиот чекор за подобрување на односите меѓу двете земји. Во интервју за Бугарската национална телевизија, Прванов посочи дека треба да ѝ се помогне на Македонија да влезе […]

Груби се сретна со германската амбасадорка Алтхаузер

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска имаше средба со амбасадорката на Германија Кристине Алтхаузер на која било разговарано за состојбата и политичката сцена во земјата, спорот за името, јазичната еднаквост, системските реформи и интеграцијата во НАТО и ЕУ, соопшти собраниската Комисија за европски прашања. – Пратеникот […]

Груевски: Ние баравме инвеститори, тие со Боки 13 се занимаваат

Никола Груевски на 26-годишнината од УМС на ВМРО-ДПМНЕ во амфитеатарот во Охрид порача дека повторно ќе се врати на власт за брз време. – ВМРО е создадена некогаш во илегала а подоцна во опозиција, и во такви услови знае како да стане повторно победник и да ја придвижи ВМРО Македонија […]