Македонија

Средба Заев – Алтхаузер: Нова силна влада посветена на реформите, која ќе води реална политика

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на разговорот беше потребата од продолжување на демократските процеси во Македонија и формирање нова, силна, посветена Влада кон реформските приоритети. „Мнозинството граѓани на Македонија дадоа поддршка за демократска Македонија наспроти режим. Режимот е […]

ВМРО-ДПМНЕ: Струмица е затрупана со снег, Заев ја пратил механизацијата во Арачиново

Зоран Заев ги направи струмичани граѓани од втор ред, истакнаа на денешната прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица. „Неговата грижа за Струмица кулминираше со тоа што додека Струмица и струмичките села се затрупани со снег и неисчистен смет со месеци, тој нашата механизација ја однесе во Арачиново, за да […]

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

Советникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Јордан Ритески денес повторно со изјава за работата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. „Денеска се наоѓаме повторно пред проектот „Училиште во Капиштец“ на Андреј Жерновски. Дали гледате некаде училиште? Не, нормално не гледате. Не го гледате училиштето кое требаше да го направи […]

Лазе од Виница го освои Џек Потот и стана милионер на ДВЛМ

Лазе Димитровски од Виница го освои дваесет и седмиот Џек Пот во Државна Видеолотарија на Македонија вреден 1.404.426 денари. Освоено е во лотариските терминали на обложувалницата Моцарт на 16 јануари. Понеделнички тој ја стартуваше својата среќна недела, тој е редовен играч на ваков вид игри. Како што вели среќата не […]

Ќе се проширува капацитетот за сместување на бездомници во Момин Поток

Градоначалникот на Град Скопје денеска при посетата на Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица во Момин Поток нагласи, дека ќе му предложи на Советот на Градот двата милиони денари предвидени за Новогодишната прослава да бидат наменети за проширување на капацитетот за сместување на бездомни лица во пунктот во Момин Поток. […]

СДСМ: Монтираниот случај „Пуч“ е доказ и поука дека никој не може да ја спречи правдата!

СДСМ со соопштение за случајот „Пуч“. „Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за судски монтиран процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот премиер Никола Груевски. Со денешната одлука на Специјалното јавно обвинителство, да се откаже од обвинителен акт против претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лица во таканаречениот […]

Над 100 верници ќе се обидат да го фатат Светиот крст во Скопје

Утре е Богојавление или Водици, денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Со одбележување на овој празник му се дава значење на крштевањето како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото живеење […]

Застој на сообраќајот кај Стража поради снег

Повторно потешкотии на патниот правец Кичево-Гостивар, кај превојот Стража, поради ложите временски услови. Неколку камиони останаа целосно заглавени во снегот, додека пак автомобилите со помали потешкотии успеваат да поминат. Информации од АМСМ се уште нема за тоа дали сообраќајот кај Стража е нормалициран и во кое темпо се одвива.

СЈО го повлече обвинението за „Пуч“

Специјалното јавно обвинителство утрово излезе со соопштение во кое изјави дека го повлекува случајот „Пуч“, бидејќи случајот е во спротивност од доказите кои што тие ги поседуваат. „Ова Јавно обвинителство со поднесок што во текот на денешниот ден ќе биде доставен до Основниот суд Скопје 1 Скопје, се откажа од […]

ВМРО-ДПМНЕ: Видете дали снегот е исчистен во општините на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ по многубројните критики кон институциите надлежни за расчистување на снегот, кој иако долго беше најавуван сепак целосно завеа патишта и отсече села, се огласи со реакција во која ја обвини опозицијата. По прес-конференцијата на Благој Бочварски од СДСМ кој обвини дека  власта ги оставила институциите со врзани раце поради […]