Македонија

ЕЛЕМ ЗА МАКФАКС: Децата на Грчев и Џафери ангажирани оти имале исклучителни биографии

Како што пишува новинската агенција „Макфакс“, по вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ им одговориле дека ги вработиле поради исклучителните биографии во поглед на нивното образование, но и делумното работно искуство што го поседуваат. „Поради тие причини, дадена им е можност да се […]

НОВИ ДЕТАЛИ: Жена без дозвола го прегазила детето во Ѓорче Петров

Автомобилот „опел астра“, со кој во неделата бил прегазен десетгодишникот на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, го управувала жена без возачка дозвола, а по несреќата на нејзиното место седнал сопругот-полицаец, дознава „Нетпрес“. Според очевидци на несреќата, затоа ниту сообраќајците не го направиле увидот според правилата за да го заштитат […]

ФОТО: Заев и Могерини домаќини на неформалната вечера со премиерите од Западен Балкан во Скопје

Покрај премиерот Заев и високата претставничка на ЕУ Могерини, на вечерата присуствуваа и лидерите Еди Рама, Ана Брнабиќ, Рамуш Харадинај, Душко Марковиќ и Денис Звиздиќ. Учесниците на вечерата разговараа за состојбата во регионот, како и за процесите на интеграција на Западен Балкан во Европската Унија. Премиерите уште еднаш ја потврдија […]

Могерини со позитивни оценки: Се вративте на вистинската патека, следно ниво е спроведување на реформите

Високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини денеска е во Скопје каде што се сретна со премиерот на Република Македонија Зоран Заев. Таа беше пречекана од премиерот во Владата, каде имаа заедничка прес-конференција на која Могерини испрати порака дека Македонија се вратила на вистинската патека кон ЕУ, но дека нема […]

Ѓорчев: Георгиевски има историско место во ВМРО-ДПМНЕ, со него имаме коректни односи и взаемна почит

„ВМРО-ДПМНЕ е партија која има отворена врата. Георгиевски има свое место во историјата на Македонија како поранешен премиер, како и важно место во историјата на ВМРО-ДПМНЕ како нејзин долгогодишен претседател. Љубчо Георгиевски е меѓу основачите на партијата и ја водеше 13 години во доста турбулентни времиња за Македонија. Со него […]

Влатко Ѓорчев: Во Македонија се градело и создавало единствено кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во интервју за Поглед.мк вели дека во времето на Никола Груевски имало многу добри проекти, и одреден број на грешки. Имаше и многу добри проекти, и одреден број на грешки. За сето тоа многу е напишано и сето тоа е објаснето во јавноста. Македонија имаше […]

Брнабиќ вечерва во Скопје, за прв пат во Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва доаѓа во Скопје, каде ќе учествува на работната вечера која ја организираат високата преставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедонсна политика Федерика Могерини и македонскиот премиер Зоран Заев, сопштија од кабинетот на Брнабиќ. Федерика Могерини и премиерот Зоран Заев организираат вечера за премиерите […]

Мицкоски: Заев правеше лажна и морбидна политичка пропаганда со случајот Монструм, најчесното нешто што може да го направи е да си даде оставка

Во изминатиот период премиерот Заев и СДСМ водеа приземна кампања на ниски страсти при што во таа црна кампања играа со чувствата на родителите на убиените деца од Смилковско езеро. Вистината овие денови излегува на виделина. Ништо не може да биде сокриено, а со тек на време ниските удари и […]

ДОМ: Препораката од ЕУ е заслужен и очекуван поттик за Македонија

ДОМ ја поздравува препораката од ЕУ за започнување преговори за членство. Од партијата велат дека препораката претставува заслужен и очекуван поттик за Македонија по двегодишниот застој и можност и за собирање сила за спроведување на реформи во насока на демократско, праведно и просперитетно општество. „Препораката е најава за убави работи […]

Бошковски: Георгиевски беше неформален лидер на нашата коалиција, сакам ВМРО НП да биде дел од извршната власт

Во изјава за Поглед.мк претседателот на ОМ Љубе Бошковски кој беше назначен за посебен советник за привлекување на странски инвестиции и менаџирање со десничарските политички партии, вели дека неговиот ангажман ќе биде координирање на десницата во Македонија што подразбира комуникација со сите десничарски партии, пренесување на нивните ставови.  – Мојот […]