Македонија

Исклучените синдикати најавија тужба за претседателот Митревски

Четирите синдикати кои беа исклучени од ССМ од страна на разрешениот претседател, Живко Митревски, најавија тужба против него. „Бидејќи сме спречени со полициски сили да влеземе во нашите простории и во услови кога власта застана на страна на разрешениот претседател Митревски кој нелегално го окупира ССМ, се договоривме да поднесеме […]

СДСМ: Власта во заминување утре ќе ја задолжи Македонија со 32 милиони евра!

Социјал демократскиот сојуз на Македонија(СДСМ) утрово до медиумите лиферуваше соопштението во кое се вели дека актуелната власт во заминување предводена од ВМРО за утре планира нови милионски задолжувања. Во продлжение интегрално ви го пренесуваме целосно дописот од СДСМ кој во породолжени може да го проследите: „Предупредуваме дека власта во заминување […]

ФОТО: Екс-кандидат за градоначалник на Битола се соблече на -20, и направи вистинска лудост

Периодов Македонија е зафатена од екстремно ниски температури пропратени со обилни количини од снег, но тоа не му пречеше на битолчанецот Зоран Лазаровски – Паљо да се соблече и на -20. Станува збор за еден од најпознатите битолчани, боди-билдер кој во јавноста стана познат по кандидатурата за градоначалник на Битола […]

СДСМ: Милошоски на кого и што зборува, граѓаните избраа промени и нова Влада!

СДСМ со реакција на повикот на членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, за оставка на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Над 612.000 граѓани избраа промени на парламентарните избори. Мнозинството граѓани порачаа дека сакаат живот и Влада што ќе се грижи за нивните потреби. Граѓаните знаат дека досегашната 10-годишна власт […]

Лазаров: Со новите мерки за спорт, спортот ќе се издигне на уште повисоко ниво

Капитенот и еден од најдобрите ракометари на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во интервју за „ОКО“ на „ТВ НОВА“, зборуваше за мерките и инвестициите, како и за новиот закон за спорт, за кој како што вели Лазаров, ќе допринесе спортот да се издигне на уште повисоко ниво. Со новиот закон […]

Груевски: Ако ДУИ не изигра, ќе владееме уште 8 години по ред

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, г. Никола Груевски, во ново интервју за „Дневник“, по повод платформата што ја објавија албанските партии од Македонија, истакна дека ќе се обиде да состави влада, но не по секоја цена, нагласувајќи дека повторно се создава атмосфера, албанските партии да не коалицираат со ВМРО ДПМНЕ, отворено […]

Антонио Милошоски: Зоран Заев да си ја поднесе најавената оставка

Членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, денес уште еднаш го потсети лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека не ја добил довербата од граѓаните и очекува да ја поднесе најавената оставка. „Би сакале да укажеме дека тие што не ја добија довербата на граѓаните, со својата деструктивна политика како […]

Од ЕЛЕМ убедуваат: Ситуацијата е под контрола, нема никаков дефект

Утрово излегоа информации дека еден од трите блока на РЕК Битола откажал функција, па струја во земјава дополнително се увезувало. По овие информации со реакција се огласија од ЕЛЕМ. Тие во нивното обраќање за јавноста не кажаа дали се работи за редовно или дополнително увезување на струја, ниту пак дали […]

Екстремно ниски температури ја зафатија територијата на Македонија, најниската -28 степени

Територијата на Македонија ја зафати поларен бран со екстремно ниски температури. Водите на реките и езерата ширум државата се обвиени со бела покривка формирана од мраз. Според УХМР, најниската температура во текот на ноќта била измерена во Берово -28 степени, додека пак во Делчево -26. Покрај источниот регион, ниски температури […]

СДСМ: Владата во заминување ги стави во опасност и без струја граѓаните на Македонија

Деновиве во Македонија зафати „сибирска“ зима, па температурите на одредени места се и дури 20 степени под нулата. И покрај ниските температури, неколку места низ државата останаа без електрична енергија, па затоа од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, излегоа со соопштение во кое вината ја префрлија на владеачката ВМРО ДМПНЕ и […]