Македонија

Груевски се појави во судот за „Шамарите за Жерновски“

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се појави во Кривичниот суд за случајот со насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година. На денешното судско рочиште се појавија и градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште […]

ВМРО-ДПМНЕ: СДС мора да сноси и политичка и правна одговорност за државниот удар

„СДС ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне во пракса. Ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и […]

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието кој вчера беше окупиран со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Тој нема да може да испрати писмо со кое ќе го побара мандатот од претседателот Иванов, се додека не ги добие собранискте печати од Трајко Вељаноски. Засега уште не […]

СДСМ: Институциите да овозможат услови за работа на новиот собраниски претсеадтел

„Институциите и вработените во нив се должни да овозможат спроведување на мнозинската волја на граѓаните. Неопходно е новиот претседател на Собранието, избран на законски и легитимен начин, целосно да ги преземе одговорностите по Деловник, Устав и закон кон граѓаните и државата. Врвен државен интерес е мирен трансфер на власта и […]

ВИДЕО: Јана со прва проба во Киев

Македонската претставничка за Евровизија Јана Бурческа ја одржа првата проба на големата сцена во Киев.Нашата Јана ќе настапи со „Dance Alone“ во втората полуфинална вечер на 11-ти мај, а големото финале е закажано за 13-ти мај.

ВМРО-ДПМНЕ: Воспоставувањето нелегални институции е опасен преседан

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница за актуелната политичка состојба го осуди, како што соопшти партијата, нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието кој што претставува насилство врз институциите, пред се Уставот, законите и пропишаниот деловник. – Непочитувањето на Уставот е непочитување на државата Република Македонија и може […]

3 мај – Светски ден на слободата на печатот

Слободата на печатот се смета од многумина за една од основните вредности на една демократска држава. За да се гарантира работата на Владата, треба да се обезбеди независноста на управувањето на печатот, како и да бидат гарантирани механизми за заштита од закани од власта. Независноста на информатичката организации се смета […]

Продолжува судењето за настаните пред општина Центар

Денеска во Кривичниот суд ќе продолжи судскиот процес за нарачување и извршување на насилство во општина Центар. Во овој предмет, обвинети се 14 лица, од кои пет лица како поттикнувачи, а останатите како директни извршители на насилството. Првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски, а обвинети се и ексминистерот Миле Јанакиески […]

Заев за Курир: Македонците и Србите се браќа- Груевски и Вучиќ си личат

Само неколку часа по интервјуто за бугарската информативна агенција БГНЕС, лидерот на СДСМ Зоран Заев даде интервју и за српскиот информативен сајт Kurir. Во своето интервју, Заев подвлече дека Македонците и Србите се православни браќа и додаде дека Европа ќе биде задоволна ако види дека соработката меѓу двете земји се […]

МФ: Податоците за јавниот долг се егзактни и усогласени со ММФ

Министерството за финансии со писмено соопштение реагира на денешното соопштение на СДСМ. „Податоците кои ги објавува Министерството за финансии за јавниот долг се егзактни и се пресметуваат врз база на методологија утврдена со Меѓународниот монетарен фонд. Проекцијата за раст на БДП на која е пресметан јавниот и државниот долг е […]