Македонија

Одложено рочиштето за „Поткуп“

Одложено е денешното рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Рочиштето е одложено по барање на одбраната, оти, како што наведуваат, Заев имал закажана средба со претставници на ОБСЕ, за случувањата на 27 април во Собранието. Заев не даде изјава, тоа го остави за […]

СДСМ: Иванов ќе добие писмо од Џафери за да го додели мандатот на Заев

Шефот на државата Ѓорге Иванов ќе добие писмо од новоизбраниот претседател на Собрание, Талат Џафери за да го даде мандатот за составување на новата македонска влада , пишува СДСМ во денешното соопштение до медиумите. „Собранието се комплетираше, има декларирано парламентарно мнозинство, има нов легитимен претседател на Сoбранието кој испраќа писмо […]

Сто и четиринаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Во Македонија денеска се одбележуваат 114 години од смртта на Апостолот на македонското револуционерно дело Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турска војска во селото Баница, на пат кон Сер. Делегација на Владата на Република Македонија по повод смртта на Делчев положи цвеќе на неговиот […]

МБП со честитка за 6 мај- Денот на храброста и Бугарската армија

Здружението за „Македонско-Бугарско пријателство“ по повод 6 мај, Денот на храброста и празникот на Бугарската армија кои традиционално се одбележуваат на 6-ти мај уште од 1880 година, ги поздрави сите припадници на Бугарската армија. Претставници на здружението беа гости на приемот што го организираше Бугарската амбасада. На свеченоста присутни беа […]

ФБ статус на „За заедничка Македонија“: Ова е окупација, со самоназначен пара-претседател на Собрание

Браќа и сестри и другари и другарки. Сите кои Верувате во Македонија, во идејата за заедничка Македонија… Борбата е долга и никогаш не престанува. Ќе пробаат со се да не разбијат. Со спинови, со навреди, со закани. Со етикетирања и со навреди. Сакаат да не нема од улиците, од нашиот […]

Владимир Ѓорчев и Никола Поповски најсериозни кандидати за лидер на ВМРО-ДПМНЕ?

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партијата, Владимир Ѓорчев како долгогодишен искусен пратеник од пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, беше еден од ретките политичари од неговата партија кои минатиот четврток застанаа во одбрана на пратениците на СДСМ и ДУИ. Од видео снимките кои излегоа на социјалните […]

СДСМ: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ да престане да вовлекува недолжни граѓани во насилие за свои интереси

„Македонија има легитимно парламентарно мнозинство и нов легитимен и признаен претседател на Собранието, избран според Деловникот, Уставот и законите во Р.Македонија. Демократските процеси продолжуваат во насока на формирање на новата реформска Влада. Сите лидери на политички партии, институции, вработени во институциите се должни да го овозможат формирањето на новата Влада, […]

Игор Дурловски се предомисли: Нема да бидам организатор на протестите

Управникот на Македонската опера и балет МОБ и водачот на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски изјави дека повеќе нема да биде организатор на протестите. Еве што напиша Дурловски на својот фејсбук профил: ,, Шеесет дена мирни, достоинствени протести со дел од моите сонародници и многу сум горд заради тоа. Верував […]

Џафери на првиот работен ден во канцеларијата стави три знаменца на Р. Албанија на бирото

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери денеска влезе во претседателскиот кабинет на Собранието каде што го пречека амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар кој на денешната средба ја истакна поддршката на Европската унија за соработка со Џафери како нов претседател на Собранието за потребните реформи за Евроатланска интеграција на земјата. Она […]

Ременски: Овој човек крвнички ме клоцаше во нозете и стомакот

„Она на што никогаш не сум помислила дека е можно е човек во години кој сигурно е дедо со внуци, ќерки, снаи, без тронка свест и заддршка ќе се осуди, јавно, пред многу луѓе (сведоци), крвнички да ме клоца во нозете и стомакот со некаква „карате вештина“, со крв во […]