Македонија

Тврдокорни на средба со Заев: СДСМ да ја отфрли платформата!

Новоформираното македонско патриотско здружение кое зад себе веќе има еден организиран марш за Македонија, денеска оддржа средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од генералниот секретар на партијата Оливер Спасовски и Дамјан Манчевски. Од страна на здружението се изнесени нивните гледишта за и околу платформата на албанските политички партии, […]

Нова рунда на телевизиско соочување: Милошоски и Спасовски во комбинација со Џафери!

Интересна дебата меѓу тројца високи претставници на најголемите македонски политики партии Антонио Милошоски и Оливер Спасовски и Талат Џафери, како претставник од ДУИ, се одвиваше вечерва на дебатната емисија Топ Тема на Телма. На дебатата тие разменија свои мислења, Спасовски и Џафери го обвинуваа Иванов како некој кој го крши […]

Средби на министерот Попоски со европратеници во Брисел

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во Брисел оствари средби со членови на Европскиот парламент. Министерството за надворешни работи преку соопштение известува дека Попоски истакнал дека регионот минува низ фаза на тензии и прашалници за иднината. „ЕУ е истовремено под влијание на внатрешните проблеми. Во такви околности, за […]

Претседателката на Основен суд Скопје 1 поднела оставка

В.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1, Татјана Михајлова денес попладне поднела оставка, пишува „Утрински весник“. Во продолжение од веста, весникот пренесува дека се уште не се познати причините за овој потег на Михајлова, но истиот доаѓа по серијата жалби од повеќемина судии до Врховниот суд, по годинешниот распоред кој […]

Кирил Лазаров: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ – да го зачуваме нашиот идентитет и интегритет!

Граѓанската организација „за заедничка Македонија“ веќе седум осум дена протестира низ улиците на Република Македонија, а истата наиде на поддршка од повеќе актери, уметници, пејачи меѓу кои актерот Владо Јовановски, пејачката Калиопи, уметникот Сашо Гигов – Гиш. Денес својата поддршка за како што вели, зачувување на идентитето и интегритетот на […]

ВИДЕО: Спасовски- Работиме на варијанти што следуваат, најважно е Иванов да се вразуми

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека најважно од се е Иванов  да се вразуми, а дека тие ги разгледуваат сите варијанти. Зошто не побарате да се свика Собранието, да се избере претседател на Собранието и да се распишат локални избори? Ние работиме на варијанти коишто […]

Демолиран музејот на албанската азбука во Битола – молотови коктели целосно го оштетија музејот!

Музејот на албанската азбука во Битола е демолиран. Оштетени се фасадата, влезната врата и еден прозорец, а непознатите сторители посочуваат фрлиле шишиња со запалива течност, односно молотови коктели кон музејот. Министерството за култура остро го осуди настанот и како што посочуваат, историјата на албанскиот народ е дел од заедничкото мултикултурно наследство […]

Заев на средбата со амбасадори: Иванов веднаш да го даде мандатот и да осигура мирен трансфер на власта!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска се сретна амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Д.Алтхаузер, со амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија, Чарлс Гарет, со амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон и со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп. На средбата е изразена […]

ВИДЕО: Прашања многу, а одговори нема – Богдан и Дамовски ја напуштија дебатната емисија Топ Тема!

Основачите на граѓанската организација „за заедничка Македонија“ Богдан Илиевски и Борис Дамовски за време на гостувањето на дебатната емисија “Топ Тема“ на Телма заедно со пратеникот од редовите на СДСМ, Павле Богоевски и Бојан Маричиќ, револтирани од начинот на кој се одвиваше дебатата, станаа и ја напуштија емисијата. Прв кој […]

ФОТО: Спектакуларно апсење во центарот на Битола

Според неофицијални извори полицијата денеска го уапси Битолчанецот Д.Р. Фамилијата на уапсениот е една од попознатите фамилии во Битола, а апсењето е спроведено пред поголема маса на луѓе во центарот на Битола, поточно пред хотелот Епинал. Се уште не се знае точната причина за апсењето, иако неофицијално станува збор за […]