Македонија

Георгиев: Претставувањето на програмата е добар ПР, но и суштински потег на СДСМ

Поранешниот потпретседател на СДСМ, Гордан Георгиев јавно истакна дека претставувањето на „Програмата за новата Влада на Република Македонија“ е добар ПР, но и суштински потег на СДСМ. Покрај тоа, тој порача дека ова е моментот во кој идните коалициони партнери на СДСМ треба да ја покажат својата вистинска намера, односно […]

МАН: СДСМ се изживува врз медиумите

Македонската асоцијација на новинари со соопштение реагира, на како што велат, притисоците врз медиумите од страна на СДСМ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на МАН. Монструозните методи со кои СДСМ се служи за да ги замолчи медиумите скривајќи се зад превезот на слобода на медиумите не донесоа слобода […]

ВИДЕО: Избувна млаз вода кај палатата „Емануел Чучков“

Палатата „Емануел Чучков“, која се уште е во изградба, се најде во проблеми откако утрово изби млаз вода, која предизвика хаос на улиците. Автомобилите кои поминуваат од таму довиваат „бесплатно“ чистење, а проблемот и покрај обидите, не успева да се реши. Во палатата „Емануел Чучков“ ќе бидат сместени Државниот завод […]

ВМРО-ДПМНЕ: Денешното рочиште се одложи поради тоа што во списите фали одлука по барањето за смена на обвинителките

Денешното судско рочиште не беше одложено заради отсуство на Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, туку заради немање основни процесни претпоставки за негово одржување. Лажните вести креирани од медиуми под контрола на СДСМ/Сорос се уште еден обид за манипулација на граѓаните со кои се обидуваат да претстават дека Никола Груевски […]

Сеад Кочан вчера ја напуштил државата – заминал во Дубаи?

Сопственикот на телевизијата Нова, Сеад Кочан, за кого вчера кривичниот суд донесе мерка притвор, се наоѓа надвор од државата, неофицијално дознава Поглед.мк. Според информациите со кои располагаме, Кочан вчера ги напуштил границите на Македонија, заминувајќи и надвор од Европа, најверојатно во Дубаи. Кочан е првоосомничен во случајот Трус, каде се […]

ФОТО: Со комбајни и трактори пред Влада

Денес со почеток во 17 часот ќе продолжи маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“. По денешните прес-конференции на Зоран Заев од СДСМ и Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде од големо значење да се види како и на кој начин ќе продолжи маршот. Иако маршот за денес е закажан со […]

ВИДЕО: Српски историчари и новинари – Македонија е вештачка држава, Македонците ги измисли Тито!

 Во емисијата „Кирилица“ на ТВ ХЕПИ, српски историчари и новинари зборувајќи за Македонија велат дека е слаба и вештачка држава, која е создадена во последниот пола век, а Македонците ги измислил Тито. „Како Македонија настанала? Не знаеме како настанала? Да не ве потсетувам јас. Оваа е една слаба и вештачка […]

Милошоски: Заев лажеше, со ДУИ не разговарале за принципи, туку за закон за употреба на албанскиот јазик

Денешната прес-конференција е реплика на аболицираниот криминалец Зоран Заев што се обиде да го претстави како Владина програма. Се обиде преку читање на партиски памфлет да ја увери јавноста, а тоа можеше да го направи само во 1 минута, да се откаже од платформата од Тирана. Тоа е истиот Зоран […]

Албански војници на македонската граница, Иванов ја крева готовноста на АРМ

Денеска на свеченоста по повод 25-годишнината од преземањето на караулата „Рамна нива“ од страна на припадниците на АРМ и подигнувањето на знамето на Република Македонија на државната граница, македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов рече дека Македонија е мирољубива земја, но истовремено и држава со своја сопствена армија која е подготвена по […]

Димитриевски: А сега „патриоти“ кој тоа ќе менува пари, униформи, ќе принудува и казнува?

Лидерот на СДСМ Зоран Заев оддржа прес-конференција на која ја промовираше програмата на идната Влада. На новинарско прашање за тоа дали има договор за двојазични банкноти и униформи, Заев рече дека во консултација со уставните експерти заклучиле дека тоа е спротивно на Уставот и дека такво нешто нема да има. […]