Македонија

ВИДЕО: Пратениците на нозе, СДСМ бара гласање за нов спикер

По прекинувањето на денешното продолжение на конститутивната седница, продолжува напнатата ситуација во Собранието. Парламентарното мнозинство на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијанса за Албанците се уште стојат и извикуваат „Гласање, гласање“, барајќи избор на нов претседател на Собранието. Во салата остана и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои бараат распишување на предвремени парламентарни […]

ВИДЕО: „Шутка не ти бега Никола“ и „Едно име имаме“ се пее во Собранието на Република Македонија

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ откако ја испејаа химната на Република Македонија станаа на нозе и наместо да расправаат по точката на дневен ред, почнаа да скандираат и да пеат песни. Едните извикуваа „Избори“, другите „Шутка не ти бега Никола“. Антонијо Милошоски побара на гласање за избори, за како што […]

„За заедничка Македонија“ бара нови парламентарни избори

За конечен излез од кризата и решение на оваа многу комплицирана состојба во која се наоѓа Македонија бараме одржување на нови парламентарни избори, изјави Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. – Баравме отфрлање на тиранската платформа. Учесниците во таа тиранска коалиција одбија да ја отфрлат, меѓутоа покажавме дека […]

СДСМ: Парламентарното мнозинство е народот, времето на мафијашките структури истече

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Антонијо Милошоски. „Антонио Милошоски најмалку може да зборува од име на народот, затоа што тој додека ги убедувал граѓаните во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, знаел дека ги лаже и си барал спас во нотар. И ВМРО-ДПМНЕ не може да зборува во име […]

Милошоски: Заев е уценет од нарко-мафијашки структури (ВИДЕО)

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, рече дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев е под притисок да спроведе редефинирање на државата и затоа сака да ги замолчи пратениците. Заев е уценет од нарко-мафијашки структури, кои му помагаа во изборите. Повикот за нелегитимен избор на претседател е повик за конфликт, тензии и […]

Богоев: Не е крај на светот ако криминалци како Груевски одат во затвор (ВИДЕО)

Претседателот на СДММ и пратеник од СДСМ, Стефан Богоев денеска од собраниската говорница ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ да овозможат одблокирање на Собранието и да престанат да бранат криминал, бидејќи како што рече, време е Македонија да оди напред. „Пратениците се брукаат и читаат напишани реплики. Вие ги браните криминалците […]

Заев: Амнестија нема! Ние имаме оформено мнозинство кое ќе работи на зацврстување на унитарноста на Република Македонија

„Демократските процеси не се лесна работа, бараат трпение, бараат посветеност и грижа за граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ не сака да ја предаде власта бидејќи сака да избега од одговорност. Бегање од одговорност нема – амнестија нема. Ќе се оди на суд толку често колку што има основани сомневања за кршење на законот. […]

Ѓорчев – има „режим во најава“, Шилегов – ќе има правна држава и одговорност за криминалците!

„Во делот на македонскиот народ имаше поларизираност до моментот на изборите. Од јануари и февруари нема поларизираност, туку има референдумско одбивање на оваа влада која нема верификувана програма од мнозинството на македонски граѓани. Нема поларизираност, има влада и режим во најава кој што нема легитимитет од граѓаните на Република Македонија.  […]

Димитриевски до Вељаноски: Правите циркуз од Собранието, во знак на протест нема да се јавувам за збор додека вие сте на тоа место

  „Циркулуз витиозус – вие тоа сакате да го направите. Вие сакате бескраен круг во ова Собрание. Македонија се наоѓа на крстопат и сака да расчисти со ова што се случува, бидејќи граѓаните се уморни од сево ова. Вие ја туркате Македонија во кружен тек, да се врти во место. […]

Заев од собраниска говорница: Заврши времето кога можевте да го кршите Уставот, мнозинството ќе избере претседател било каде (ВИДЕО)

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска за прв пат се обрати од собраниската говорница, при што рече дека  доколку пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжат да ги кршат Деловникот и Уставот, мнозинството ќе избере претседател на Собранието било каде. „Пет седмици, триесет дена парламентарното мнозинство оформено овде буквално ве моли да прекинете […]