Македонија

СДСМ: Ќе има нова влада, ВМРО-ДПМНЕ да овозможи мирен трансфер на власта

СДСМ и денес излезе со соопштение, каде порачува веќе опозициската ВМРО-ДПМНЕ да дозволи мирен трансфер на власта, со што ќе се формира нова влада и ќе започне ново функционирање на државата. Во продолжение целото соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ мора да најде здрав разум и да прифати дека е опозиција. Криминалното […]

Компанијата „Макпрогрес“ ја стартуваше новата производна линија вредна 2 милиони евра

Компанијата „Макпрогрес“ од Виница која е најоглем извозник на прехранбени производи од македонските брендови „Винчини, „Натура“, „Сончева долина“, „Армонија“ кој се нудат во 55 држави  ја пушти во употреба својата нова производна линија вредна 2 милиони евра. „Минатата година беше најуспешната од постоењето на компанијата. Остваривме производство од 14.500 тони […]

ВМРО-ДПМНЕ: Народот му застана на пат на криминалецот Заев

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение уште еднаш порачува дека на Зоран Заев и СДСМ на патот им застанал народот, притоа тврдејќи дека претседателот на СДСМ за да не оди во затвор морал да работи како што ќе се побара од него. Во продолжение целото соопштение: Народот му застана на пат на криминалецот […]

Уште еден земјотрес почувствуван во Македонија

Рано утринава во 7:40 часот беше почувствуван нов земјотрес во Македонија, според Сеизмолошката опсерваторија на ПМФ во Скопје. Земјотресот бил почувствуван во повеќе градови од јужниот дел на Македонија. Земјотресот со магнитуда од 3,9 степени е регистриран на 109 километри од Скопје, 42 километри југозападно од Демир Капија и 9 […]

ВИДЕО: Со скриена камера до одговор – како реагираат струмичани кога им зборувате на албански јазик?

Екипата на ТВ21 објави видео од скриена камера на кое еден новинар им се приближува на случајни минувачи во Струмица и ги прашува на албански неколку прашања. Од видеото погледнете како изгледаше сето тоа: Какво бе шипадин?.. ја шеејсе динара.. толко… КАКВО БЕ ШИПАДИН?.. ЈА ШЕЕЈСЕ ДИНАРА.. ТОЛКО…пато за штип?.. […]

Груевски вчера од Струмица – „Народот да остане буден“, Илиевски денеска – „Ќе бидеме будни, ќе реагираме во секунда“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера од Струмица им порача на граѓаните да останат будни и да бидат подотвени за подолгорочен отпор кон Заев и СДСМ кои сакале по секоја цена да дојдат на власт. Според него, ова се историски моменти за Македонија и граѓаните ја разбрале играта на СДСМ. […]

Силен земјотрес во Албанија, се почувствува и во Македонија

Денес во 15 часот и 53 минути е почувствуван земјотрес на територијата на Македонија, а епицентарот на истиот се случил во соседна Албанија. Според информациите на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на подрачјето на Тирана, 32 киломтери источно од северозападниот албански град Леже и 5 км северозападно од гратчето Курбнеш […]

ДОМ: Нови спорни ДУП-ови во Аеродром?

„ДОМ јавно прашува дали општина Аеродром планира да носи нови спорни ДУП-ови следната недела? Ова го прашуваме на барање на граѓани од Лисиче, кои живеат во зградите помеѓу булеварите Видое Смилевски Бато и Февруарски Поход. Тие се загрижени од најавите дека ќе се повтори „тајното“ носење на ДУП-от кај Мајчин […]

СДСМ: Нова реформска Влада е државен интерес, блокадите за криминални интереси ќе прекинат!

„Парламентарното мнозинство од 67 пратеници избрано на кредибилни избори и формирано на демократски начин е должно според Уставот, Деловникот и законите да избере нов претседател на Собранието и нова Влада. Неоодговорно е криминалните интереси да се ставаат над државните интереси и интересите на граѓаните, како што тоа го прават малцинството […]

Ѓорчев: СДС се обиде флагрантно да го прекрши Деловникот на Собранието на Република Македонија

Обидот на СДС кој го прекрши Деловникот на Собранието е со цел да се замолчи и да се прескокне дебатата за Тиранската Платформа, истакна на денешната прес-конференција Влатко Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Ѓорчев СДС сака по секоја цена да ги […]