Македонија

Боки 13 до МПЦ: Наместо ние да донираме дрвја, вие донирајте ги златните ланци и вашиот возен парк!

Црквата со апел до верниците при одбележувањето на Христовото раѓање, големите огнови да се намалат, а таму каде што може и воопшто да не се палат. Подобро е да се помогне на некое сиромашно семејство отколку во рок од неколку часа да бидат потрошени големи количини на дрвја, истакна архепископот […]

Градоначалникот на Скопје: Успешно се справивме со првиот налет на снег, сите екипи се на терен

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, при денешната посета на пунктот на ЈП „Улици и Патишта“, информираше за состојбата на терен, нагласувајќи дека дваесет и четири возила на зимската служба во текот на ноќта и утрово фрлиле околу 165 тони сол на улиците и булеварите кои се под надлежност на Град […]

Груевски: Поддршката за македонскиот спорт останува наш приоритет

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, се огласи на социјалнате мрежи и потсети за напорите на Владата предводена од ВМРО ДПМНЕ, за средствата и инвестициите за развивање на спортот во државата. Неговото излагање го пренесуваме интегрално: Поддршката за македонскиот спорт останува наш приоритет. И покрај сите предизвици со кој се […]

УХМР: Снегот ќе засили и ќе ја зафати целата територија на Македонија

Интензивни врнежи од снег ја зафатија територијата на Македонија. Од УХМР информираат дека врнежите од снег ќе се прошират низ целата територија и ќе бидат засилени. Според информациите на повисоките места, односно планините, снежната покривка изнесува повеќе од 50 сантиметри, додека на пониските се очекува во текот на ноќта да […]

РСБСП: Казна од 45 евра ако возите без зимна опрема

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, денес излезе со важно соопштение за сите оние кои во овој период ќе патуваат. Доколку не се почитуваат правилата за користење и носење на зимска опрема во возилата, кои се предвидени во Законот за безбедност на патниот сообраќај, на секој возач што […]

СДСМ: Крај за Груевски, Македонија го поддржа концептот на заедништво

Огромно мнозинство, над 612.000 граѓани на Македонија го поддржа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби на досегашната власт. „Граѓаните, независно од различностите по која било основа, знаат дека имаат исти проблеми, осиромашени се од 10-годишната криминална власт. Затоа избраа промени. Граѓаните одлучија – доста е од политичари како Никола […]

ВМРО-ДМПНЕ бара итна седница на советот на Општина Куманово

Советниците на ВМРО ДПМНЕ при Општина Куманово, побараа од претседателот на Советот на Општината да свика седница на која главна тема ќе биде загадувањето во градот и кои мерки треба да бидат преземени за решавање на овој проблем кој ги мачи граѓаните. На денешната прес-конференција, претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ […]

Расчистени главните улици и булеварите во Скопје

Зимската служба на град Скоје интензивно работи на расчистување на теренот, откако главниот град го зафатија силни врнежи од снег, што резултираше со отежнат сообраќај. Во моментот од град Скопје пренесуваат дека сите градски улици и булевари се расчистени од снегот. Поради најавените поларни температури во текот на следните неколку […]

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски температури и снег во текот на наредните денови, денеска одржа состанок со цел преземање превентивни мерки од областа на здравството. „Имаме најава од УХМР дека во следниот […]

Бездомниците студот ќе го поминат во прифатни центри

Министерството за труд и социјална политика, заедно со центрите за социјална работа и општинските организации на Црвениот Крст ќе ги идентификуваат сите бездомни и лица во ризик и ќе ги сместува во двата прифатни центри во Момин Потик и Чичино Село. Оние семејства кои имаат деца помали од три години […]