Македонија

Ахмети и Села заеднички ќе ја разгледуваат потврдата од Заев

Претседателите на ДУИ и Алијанса на Албанците, Али Ахмети и Зијадин Села денес ќе имаат средба, каде според неофицијални информации ќе го разгледаат предлогот од СДСМ односно Зоран Заев. Доцна синоќа, според неофицијални информации било предадено писмо од Заев до Ахмети, каде стојат гаранциите што писмено ги побара лидерот на […]

СДСМ: Новата Влада ќе го реши проблемот со екстремното заганување

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес со сооштение најави дека новата Влата, сериозно ќе се зафати околу решавањето на проблемот со екстремното загадување, кое е опасност за сите граѓани. „Новата одговорна влада предводена од СДСМ сериозно ќе се зафати со решавање на проблемот со екстремното загадување, кое е опасност за сите […]

Катар ервејс: Линијата Скопје-Доха и обратно започнува од 17 јули

Познатата авио-компанија „Катар ервејс“ од 17 јули годинава ќе започне да спроведува директна линија на релација Скопје-Доха и обратно, а неделно ќе има по четири летови. „Оваа услуга ќе се изведува четири пати во неделата, а ќе претставува продолжување на нашата глобална мапа која ги поврзува туристите и бизнис парнерите […]

ЛДП: Власта дозволи безмилосно уништување на зеленилото

ЛДП преку соопштение укажува дека Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на штета на сите нас, ја „промовира“ државата во светот и по отровот што го дишеме. Трите најголеми града во Македонија, Скопје, Битола и Тетово, ги полнат весниците и научните списанија низ светот токму поради енормно загадениот воздух кој, за жал, секојдневно […]

Јанева денес ќе образложи зошто се откажа од „Пуч“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска, на покана на претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, во Советот на јавни обвинители ќе објасни зошто СЈО се откажало од кривично гонење на обвинетите во случајот „Пуч“. За случајот „Пуч“ како обвинети лица се најдоа претседателот на СДСМ, Зоран Заев, Зоран […]

Бејли повторно прозван, овој пат од Сенаторот Мајк Ли

Американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, во писмото објавено на официјалниот сајт на Сенаторот Мајк Ли е прозван да одговори за неговата и улогата на останатите поврзани со мисијата на САД во Македонија. „Како што знаете, САД игра голема улога, не само во однос на надзор од Конгресот- спречување […]

Милионски суми општина Центар плаќала за бркање на птици и чување на спомениците од Скопје 2014

Општина Центар со соопштение до јавноста Неверојатни 8.400.000 денари е вредноста на двата договори склучени во 2011-та и 2012-та година од страна на поранешното општинско раководство, предводено од ВМРО-ДПМНЕ. Двете одбрани фирми, “ЛУПУС“ ДОО Скопје, која се врзуваше за името на екс-телохранителот на премиерот Никола Груевски, Дејан Митревски – Урко […]

ВИДЕО: Пензионери се влечеа за да влезат во возот – бесплатно вино и ракија ја вжештија ситуацијата на железничката станица во Скопје!

Толпа на народ се собра утрово на железничката станица во Скопје, чекајќи во ред да влезат во бесплатниот воз за Демир Капија. Негодување, турканици и тегнење е само дел од тензичната ситуација која утрово ја имаше на железничката станица во Скопје, пренесува Телеграф.мк Поголемиот број од луѓето беа пензионери, кои […]

Боки 13 повторно во акција: Куќата на Дејан и неговиот неподвижен татко ќе биде целосно обновена

По репортажата која ја направи „Телевизија 24“ за младото 22 годишно момче Дејан Костовски, кој заедно со својот ноподвижен татко живее во просторија од 9 метри квадратни, во помош излегоа многу институции, а најактивен повторно, кој друг ако не популарниот Боки Јовановски, или како што многумина од вас го знаете […]

ВМРО-ДПМНЕ: ЈП „Струмица гас“ извршува политички нарачки на Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение до јавноста во кое го обвини Јавното Претпријатие „Струмица Гас“, дека не работи во полза на граѓаните туку ги извршува политичките нарачки на Зоран Заев. „Јасна и очекувана е паниката во СДСМ. Kриминалите на Зоран Заев се повеќе се разоткриваат. Реакциите и на Јавното Претпријатие „Струмица […]