Македонија

Додевски: Кочан не е во бегство, туку на службен пат

Целосни невистини се шпекулациите дека осомничениот се дал во бегство од едноставна причина што нема бегство доколку во периодот кога лицето веќе се наоѓа на службен пат се донесе Решение за притвор. Токму таков е конкретниот случај за сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан, тврди неговата одбрана. Од Одбраната на Кочан […]

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ е риба на суво, раководството е уплашено од одговорност за криминалот

„ВМРО-ДПМНЕ е риба на суво. Криминалци од нивното опкружување бегаат од земјата. Раководството е уплашено од одговорност за криминално стекнатото богатство затоа што го гледаат крајот. Разбиени се нивните лаги. Граѓаните ја имаат пред себе Програмата на новата Влада со мерки за нивните основни потреби и гаранции за унитарноста според […]

ФОТО: Музички хепенинг во Градски парк во организација на „за заедничка Македонија“

Жени и дечиња со македонски знамиња на нивните грбови, шалови на кои што пишува „Македонија“ можеа да се забележат денеска во градскиот парк во Скопје. Тоа не е случајно, бидејќи граѓанската организација „за заедничка Македонија“ организираше музички настап, за кој како што велат самите тие, станува редовна викенд шема која […]

СЕММ го осуди физичкиот напад врз новинарот на телевизија 24

„Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува вчерашниот физички напад врз новинарот на телевизија 24, Христијан Баневски. „Државата е одговорна за преземање на сите активни мерки за создавање и одржување поволна средина за слободата на изразување, а таквата обврска е и во согласност со член 10 од […]

Движење БЕСА: Претставената програма од СДСМ – рамка за доградување

„Движењето БЕСА смета дека програмата што вчера ја претставил СДСМ е рамка која треба да се догради за да биде сеопфатна и за прашањата кои се однесуваат на Албанците како втор поголем народ во Македонија. Сепак Движењето БЕСА во оваа фаза ќе се воздржи од коментар на деталите од претставената […]

ВМРО-ДПМНЕ: Заев јасно и гласно да се откаже од Тираанската Платформа, па ќе добие поддршка за малцинска влада

ВМРО-ДПМНЕ денес преку ново соопштение бара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев јасно и гласно да се откаже од Тиранската Платформа, а веднаш потоа ќе добие поддршка од нив за малцинска влада. Во продолжение ви го пренесуваме целото соопштение од ВМРО-ДПМНЕ до јавноста: Аболицираниот криминалец Зоран Заев не собра храброст […]

Богоев: Студентите плаќаат повисока цена на паркингот кај УКИМ!

Пратеникот од СДСМ и претседател на СДММ, Стефан Богоев на својот профил на Фејсбук реагираше за цената која студентите ја плаќаат на паркингот на УКИМ. „Кој им го прави ова на студентите на УКИМ? 1 час паркинг до скоро чинеше 10, а сега дури 30 денари на кампусот! Паркингот треба […]

Осуда за нападот врз медиумските професионалци

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осудува вчерашниот напад врз новинарската екипа на телевизија 24 Вести. „Нападот врз медиумските професионалци е директен напад врз демократијата и слободата на говорот во едно општество. Апелираме да се остават новинарите непречено и достоинствено да ја вршат нивната општествено одговорна професија“, […]

Нападнат новинар на ТВ 24 во текот на вчерашниот протестен марш на „за заедничка Македонија“

Новинарот на телевизијата 24 Христијан Баневски бил прво вербално нападнат, а потоа удрен со дршка од знаме по тилот на главата за време на вчерашниот протест на „за заедничка Македонија“ потврдија во текот на синоќешната вечер од ТВ 24. „Екипата на Телевизија 24 вечерва повторно беше нападната од страна на […]

МБП: Бугарско државјанство по скратена постапка за секој што е со бугарско потекло

Македонско – Бугарско пријателство преку соопштение ја изразуваат нивната позиција за процесот на добивање на бугарско државјанство на кандидатите од Република Македонија. Во продолжение интегрално соопштението на МБП. Здружението Македонско-Бугарско пријателство-МБП со особено внимание и вознемиреност го следи процесот во кој одредени претставници на институции, новинари и медиуми, но и […]