Македонија

Средба Хан – Иванов: Неопходно е што побрзо формирање на Влада

Откако претходно одржа средби со лидерите на партиите од македонскиот и албанскиот блок во Република Македонија, денеска комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, беше приман од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. На средбата Хан и Иванов разменија мислења за актуелната состојба […]

АМСМ: Граничниот премин Дојрани ќе биде блокиран до 14 часот

Граничниот премин Дојрани денес во 12:00 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила. Се очекува да биде отворен во 14:00 часот. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај. Oд 11:30 часот поради сообраќајна незгода на патниот правец Штип-Радовиш, сообраќајот е во прекин […]

ВМРО-ДПМНЕ: Туфекџиќ и Богоевски се типичен пример за лажниот морал и лицемерието на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение ја информираше јавноста дека пратениците на СДСМ од „Шарената револуција“, Ивана Туфекџиќ и Павле Богоевски, донирале парични средства на сметка на партијата. Според ВМРО-ДПМНЕ ова е пример за лажниот морал и лицемерието на СДСМ. „Невработениот студент од платеничката револуција на Сорос, Ивана Туфекџиќ, донирала 118.000 денари за […]

Хан со донација од 33 теренски возила за МВР

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан по средбите со лидерите на политичките партии, донираше 33 теренски возила за МВР од ЕУ, за справување со мигрантската криза. „Со оваа помош ќе се помогне и во подобрувањето на капацитетите во борбата против шверцот на луѓе, криумчарењето мигранти и прекуграничниот криминал. Помошта не е […]

Заев по средбата со Хан: Ако Ахмети решил да бара пишан документ за прифаќање на платформата, тоа истото и ќе го добие!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со Јоханес Хан кажа дека позитивен став за платформата на Албанските политички партии, но конечниот став ќе го соопштаат откако ќе го добијат мандатот. Тој рече дека Али Ахмети досега лично не му побарал никакви писмени материјали, односно пишан документ за прифаќање на […]

Ахмети: Конечна одлука откако СДСМ ќе достави писмено дали ги прифаќа барањата од платформата!

Темата на разговорот меѓу Јоханес Хан и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, било како да се најде излез од кризата. Лидерот на ДУИ истакна дека ставовите на Хан и ДУИ се речиси идентични. На прашањето дали е вистина дека веќе е договрен со Алијансата за Албанците да го поддржат по […]

Дачиќ до Македонија: Како вие со нас, така ние со вас ќе се однесуваме!

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денес присуствуваше на состанок на министрите за надворешни работи и енергетика на Западнобалканската шесторка која ја сочинуваат Албанија, Бих, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија. Откако претходно македонското министерство за надворешни работи побара од Србија да ја промени референцата БЈРМ на српските патарини, и […]

Тачи: Ахмети се договорил со Алијансата да го поддржат Груевски – ова е единствената вистина!

Лидерот на ДПА во оставка, Мендух Тачи на денешната средба со Хан рече дека присуствувал бидејќи го смета за свој пријател, но и да се изнајде излез од оваа криза. Тој додаде дека на албанците им треба вистински опозиционер како што е тој и неговата ДПА. „Никогаш нема да бидеме […]

Села: Широка влада не е лоша опција за нас

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, денес оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, по која тој порача дека нови предвремени избори како што бара ВМРО-ДПМНЕ, само би ја продлабочиле кризата. Села потенцираше дека влада нема да има ниту со СДСМ, доколку Зоран Заев не го прифати албанскиот јазик за […]

БЕСА потврди дека ќе му ги даде потписите на Заев

Потпретседателот на Движењето БЕСА, Африм Гаши оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, на која разговарале за составување на новата Влада. Гаши му потврдил на Хан дека БЕСА е подготвена да ги даде своите пратенички потписи, за Зоран Заев да го добие мандатот, но потоа дополнително тие ќе одлучат дали ќе […]