Македонија

ВИДЕО: Награди „Херои на ВМРО“ за претставниците на ДУИ и ДПА

Форумот на млади на движењето БЕСА денес одлучи да им додели награди „Херои на ВМРО“ на двете лица кои што според нив, придонеле најмногу за резултатот на ВМРО. „Денеска сме тука пред музејот на ВМРО “Али Ахмети”, кој го именувавме така пред некое време, со тоа што на оваа културна […]

Меланија Трамп со посебно студио за убавина во Белата куќа

Во интервју за модното списание „Styling Magazine“, долгогодишната шминкерка на идната прва дама, Николд Брил ги издаде намерите на Меланија Трамп да си обезбеди специјално студио за убавина во Белата куќа, кој ќе биде наменет за облеката на Меланија, но и за правење на нејзината фризура и шминка. Во интервјуто […]

ВМРО-ДПМНЕ: Изминатата ноќ Куманово беше најзагаден во Европа

Ситуацијата во Куманово е алармантна. Изминатата ноќ, градот беше најзагаден во цела Европа. ПМ 10 честичките изминатата ноќ достигнаа дури 1.000 милиграми на метар кубен. Загаденоста е 10 пати повеќе од дозволената. Ситуацијата е сериозна. Благодарение на СДСМ, кои повеќе од 27 години владеат со Куманово, градот секојдневно умира од […]

Иванов во работна посета на Египет

Претседателот на Република Македонија, ќе престојува на работна посета на Арапската Република Египет, каде што ќе учевствува на Форум на високо ниво во организација на Александриската библиотека и на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што се одржува во Каиро. Според најавата, Иванов ќе се обрати на воведната сесија на форумот насловена „Демократска […]

МОН: Екстерното за учениците од завршните години ќе се спроведува од 30 јануари до 3 февруари

Министерството за образование и наука денеска преку соопштение информираше за временскиот период кога ќе биде спроведено екстерното тестирање. Согласно одлуката за продолжување на зимскиот распуст, односно второто полугодие на учебната 2016/2017 година да започне на 23 јануари 2017 година, Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираат дека […]

Денеска е Василица! За многу години!

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј овој празник во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани […]

ФОТО: Вевчанскиот карневал блесна во препознатлив сјај

Традиционално за празникот Василица во Општина Вевчани и оваа година се организираше Вевчанскиот карневал. Низ улиците на оваа наша мала општина сместена на југозападот од државата продифилираа над 1.000 маски кои ги следеа неколку илјади посетители од државата и надвор. И годинава традиционалните маски – зет и невеста, Глупавиот Август […]

Отворен конкурсот за стипендии за студирање на 100. најдобри универзитети во светот

Владата на Република Македонија седма година по ред го објави Конкурсот за стипендија за студенти кои ќе запишат прв, втор или трет циклус на студии на некој од 100-те најдобри универзитети во светот, според ранг-листата на Центарот за универзитети од светска класа при Шангајскиот Џио Тонг универзитет. Конкурсот за доделување […]

Богоев: 2017-та во Кузман, како во Среден век

Претседателот на СДММ и пратеник во собранието од редовите на СДСМ, Стефан Богоев објави на социјалните мрежи како во моментот живеат студентите во Студентскиот Дом „Кузман Јосифовски – Питу“. „Студентите сместени во СД Кузман Јосифовски – Питу веќе неколку дена мрзнат без греење, со има – нема струја и едвај […]

ДОМ: Прогласување на вонредна состојба поради загадувањето

Поради огромното загадување на воздухот од партијата на ДОМ побараа прогласување на вонредна состојба и преземање на други итни мерки за спас на граѓаните. Тие истакнуваат дека загадувањето на воздухот во последните два дена е на рекордно ниво. Најголема загаденост беше измерена во Лисиче 665 и Битола 640 микрограми ПМ10 […]