Македонија

СДСМ: Благодарност до САД и ЕУ за поддршката на стратешките интереси на Република Македонија

Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение изразува благодарност до САД и до ЕУ за поддршката на стратешките интереси на Република Македонија. „Јасно изразената поддршка од САД на демократските процеси во Македонија и на евро-атлантските интеграции на земјата е од огромно значење за граѓаните на Република Македонија и за просперитетна иднина на државата. […]

Американскиот Стејт департмент ја поддржува работата на Џес Бејли

Портпаролот на американскиот стејт департмент Марк Тонер изјави дека Стејт департментот ја поддржува работата на американскиот амбасадор Џес Бејли, се вели во одговорот на прашањето на гласот на Америка по македонски, по шпекулациите дека амбасадата во Скопје не зборува  од името на администрацијата на САД. „Американската политика во Македонија е […]

Демократски Сојуз бара оставка од Ѓорѓе Иванов

Демократски сојуз по повод последните политички случувања се огласи со свое барање кое може да се оцени како крајно радикално. Партијата предводена од Павле Трајанов бара оставка од претседателот на Македонија, Ѓорѓи Иванов. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме соопштението лиферувано до јавноста и медиумите: „По аболицијата на 56 носители […]

Рама: Албанците се државотворен фактор за опстанокот на Македонија

Oткако медиумите пишуваа дека Тирана се меша во политичките случувања и дека платформата е испорачана директно од претседателот на Албанија, тој излезе со реакција на таквите пишувања. Рама вели дека Македонија треба да го промени ставот кон Албанците во земјава, затоа што тие се државотворен фактор кој застанал на вистинската […]

Утре дневни температури и до 13 степени

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните западни делови ќе има повремени локални врнежи од дожд. По котлините ќе има магла, но кон средината на денот ќе настапи извесно расејување на маглата. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува […]

Средба на Зоран Заев со амбасадорката на ОБСЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево се сретна со амбасадорката на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, придружувана од шефот за политички прашања Џеф Били. На средбата претседателот Заев ги искажа очекувањата на СДСМ околу формирањето на новата Влада во Македонија, како и следните планирани чекори во насока на […]

Системот на УКИМ не функционира неколку дена – студентите револтирани

Студентите кои студираат при факултетите на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) изминатите неколку дена се соочуваат со неочекувани проблеми. Електронскиот систем, ондосно страните на сите факултети при УКИМ не функционираат од почетокот на оваа работна недела. Студентите кои имаат потреба да се најават на своите електронски досиеа […]

РУСКО МНР: Западот сака да расчисти со Груевски

Русија денеска со соопштение преку Министерството за надворешни работи го обвини западот за манипулација за волјата на гласачите и дека сака смена на власта предводена од Груевски и Ахмети. „Изгледа дека се врши огромно надворешно влијание врз политичките сили во Македонија со псевдодемократски слогани. Целта е очигледна – справување со македонските […]

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО и Јанева се срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ја информираше јавноста дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и СЈО се срам за Македонија. Од партијата ги охрабрија судиите да не подлегнуваат на притисоците кои се резултат на фрустрации. „Катица Јанева и СЈО немањето доволен професионален капацитет и интегритет повторно одлучија да го компензираат со недолични […]

Движење БЕСА: Неодговорноста на политичарите постојано ја продлабочува сиромаштијата

Движењето БЕСА денес со соопштение. „Додека трае политичкиот театар за прогласување на „лажните херои на новиот век во Македонија“, според една новообјавена анализа од страна на BiEPAG (The Balkans in Europe Policy Advisory Group) една третина од населението во Македонија живее во длабока сиромаштија. Уште по вознемирувачки е фактот дека […]