Македонија

БЕСА ќе го направи првиот потег, Касами ќе биде предложен за Претседател на Собранието

Од пратеничката група на БЕСА истакнаа дека во најбрз можен рок ќе започнат со иницијатива за решавање на моменталната политичка криза, па поради тоа ќе го предложат лидерот Билал Касами за Претседател на Собранието. Од таму истакнуваат дека последните сериозни разговори помеѓу БЕСА и СДСМ биле пред две недели, кога […]

Георгиевски: Глигоров го прекрши уставот во 1990 бидејќи не го даде мандатот на победничката партија

Претседателот на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски на својот фејсбук профил потсети на чекорот на тогашниот претседател на Македонија, Киро Глигоров да го даде мандатот за создавање на Влада на Република Македонија на опозициската СДСМ, иако на тие парламентарни избори победник беше ВМРО-ДПМНЕ на чело со Георгиевски. Сите споменуваат дека Глигоров […]

Гарет: Се надеваме на соработка со новата влада

Амбасадорот на Велика Британија изјви дека партиите работат на составување влада и се истражуваат сите можности. „Ситуацијата се уште не е решена, партиите работат на составување влада и ги истражуваат сите можности врз основа на изборите на 11 декември“, изјави Гарет, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на Конференција посветена […]

„Фридом Хаус“ со извештај за слободата во Македонија

Според извештајот „Слобода во светот 2017“ на „Фридом Хаус“, Македонија се наоѓа на самотно дно од европската листа или во државите кои се „делумно слободни“. На скала од 0 (најлошо) до 100 (најдобро), Македонија има 57 поени, што ја рангира државата пред само пет европски земји и тоа Белорусија, Русија, […]

Зијадин Села со порака кон Заев: Време е да се изјасни за декларацијата на албанските партии

Претседателот на Движењето за реформи во ДПА, Зијадин Села гостуваше во емисијата „10 минути“ на ТВ 21, каде јавно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев да го истакне својот став околу декларацијата на Албанците. „Ако Заев има намера да ја формира новата влада, ќе мора веднаш да започне со […]

Нано Ружин: Мандатот треба да го добие Заев, иако од Иванов се може да се очекува

Истече рокот за мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да состави влада. Тоа значи дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да го врати мандатот на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Универзитетските професори имаат различни ставови по однос на прашањето кому Иванов треба да го довери мандатот откако мандатарот Греувски […]

Закажана средба меѓу претседателот Иванов и претседателот на Уставниот суд

Откако вчера од кабинетот на Претседателот на Република Македонија беше најавено дека тој ќе започне консултации со надлежните институции и политичките партии, денес Ѓорге Иванов има закажано средба со претседателот на Уставниот Суд на Република Македонија, Никола Ивановски. Според информациите, вчера претседателот Ѓорге Иванов имал средба и со амбасадорот Самуел […]

Протест на автопатот Скопје-Тетово – Работниците на „Југохром“ незадоволни од одлуката

Започна најавениот протест на вработените во „Југохром“. Тие денес со почеток од 11 часот го блокираа автопатот Тетово-Скопје, кај наплатниот пункт во Желино и ќе трае со до 13 часот. Според вработените протесот е поради неоправдано исклучување на печките во фабриките, а истиот е подржан од синдикалната организација „Југохром Алзар“. […]

САД: Остануваме партнер на Македонија, а со идната влада очекуваме соработка

„Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување на евроатланска интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино, особено во однос на владеењето на правото“. Ова го велат од Амбасадата на САД откако мандатарот Никола Груевски не успеа да формира влада. Од амбасадата на […]

Бидете претпазливи, птичји грип се шири во Македонија

По три дена испитување, првите резултати говорат дека во струшкото село Моришта има жариште на птичји грип, станува збор за поттипот A H5N8, а надлежните препорачуваат на зголемена внимателност. Овој поттип на птичји грип воопшто не е опасен по луѓето, но затоа на тапет е живината. Тој брзо се шири […]