Македонија

Учениците на распуст до 23 јануари

Зимскиот распутст за учениците ќе биде продолжен за пет дена, односно наместо на 18 јануари, второто полугодие ќе започне на 23 јануари. Оваа одлука беше донесена денес, откако Министерот за здравство по состанокот со комисијата за заразни болести одлучија да распустот да се пролонгира за пет дена со цел намалување […]

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Целосна поддршка за мандатарот Груевски за формирање на идната Влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски доби целосна поддршка од ЦК на партијата за претстојните разговори за формирање на идната Влада на Република Македонија. На денешната седница со која раководеше Груевски, членовите на ЦК дискутираа за актуелната состојба во земјата и резултатите од предвремените избори. Освоените 455 000 гласови од страна […]

Каракамишева: За решение на кризата потребни се нови предвремени избори

Професорката Тања Каракамишева Јовановска, од Институтот за уставно право и политички систем, вели дека уставот не оставил простор да се заобиколи изборниот победник. „Течат роковите за формирање на новата влада. Мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ има уште 16 дена да состави Влада, доколку не успее, според уставот тој е должен […]

МОН ќе додели 50 стипендии на студентите роми

Министерството за образование и наука ќе додели 50 стипендии за студентите роми, кои се запишани на додипломски студии во прв циклус. Од нив половина ќе бидат наменети за студенти, бруцоши, а другите за втора и останатите години. Студентите во период од 9 месеци ќе примаат 5000 денари. Од минатогодишните 32 […]

Движење БЕСА: Трендот на позајмување на пари мора да престане веднаш!

„Наместо Македонија сега да позајмува пари за да ивестира во капитални проекти, таа продолжува да влегува во нови долгови за да ги отплаќа стари долгови. Најлошо е тоа што овој пат стариот долг, кој треба да се плати во рок од јануари, е 15.8 милиони евра, додека владата се подготвува […]

СДСМ: Ја укинуваме радиодифузната такса

Соопштение на СДСМ   Бидејки ова е една од мерките за намалување на трошоците за живот на граѓаните. Исто така тоа ќе се ослободи граѓаните од притисокот што сега го имаат, им тропаат извршители на врата, не можат да земат плата – поради блокирани сметки за радиодифузна такса. Само во […]

Уапсен Германец во Штип поради обид за кражба

Во текот на ноќта, поточно во 02:20 часот во Полициската станица во Штип е уапсен државјанин на Германија. Како што се наведува во бележникот на МВР,  лицето со иницијали А.С. на возраст од 25 години од Хамбург по усна наредба на Дежурниот Јавен Обвинител (ДЈО) од Јавното Обвинителство во Штип […]

Одбележани девет години од падот на армискиот ми-17 кај Катлановско Блаце

Денес се навршуваат девет години од хеликоптерската несреќа која се случи близу Катлановско Блаце, а во која трагично животото го загубија единаесет припадници на воздухопловната бригада (ВБР) на АРМ. Во сеќавање на жртвите кои се враќаа дома од мировната мисија „алтеа“ во Босна и Херцеговина, денес ред спомен-обележјето во касарната […]

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ ветува марина и експресен пат по четврти пат, но не исполнува

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ од Охрид без никаков срам, уште еднаш ги излажаа охриѓани. Проектите што ги ветуваа во 2013 и во 2014 година, повторно ги ветија и вчера, велат од општинскиот огранот на СДСМ. „Власта во заминување ја ветува изградбата на марина по четврти пат – ветувањето е исто, […]

ВИДЕО: Не знаете како се местат ланци за снег? Погледнете, едноставно е!

На повеќе патишта во Македонија, поради обилните снежни врнежи, во прекин е сообраќајот на неколку места низ државата а во текот на изминатите неколку денови беше воведена и забрана за движење на тешки товарни возила на неколку патни правци. Од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата потсетуваат дека возачите […]