Македонија

Денеска е Василица! За многу години!

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј овој празник во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани […]

ФОТО: Вевчанскиот карневал блесна во препознатлив сјај

Традиционално за празникот Василица во Општина Вевчани и оваа година се организираше Вевчанскиот карневал. Низ улиците на оваа наша мала општина сместена на југозападот од државата продифилираа над 1.000 маски кои ги следеа неколку илјади посетители од државата и надвор. И годинава традиционалните маски – зет и невеста, Глупавиот Август […]

Отворен конкурсот за стипендии за студирање на 100. најдобри универзитети во светот

Владата на Република Македонија седма година по ред го објави Конкурсот за стипендија за студенти кои ќе запишат прв, втор или трет циклус на студии на некој од 100-те најдобри универзитети во светот, според ранг-листата на Центарот за универзитети од светска класа при Шангајскиот Џио Тонг универзитет. Конкурсот за доделување […]

Богоев: 2017-та во Кузман, како во Среден век

Претседателот на СДММ и пратеник во собранието од редовите на СДСМ, Стефан Богоев објави на социјалните мрежи како во моментот живеат студентите во Студентскиот Дом „Кузман Јосифовски – Питу“. „Студентите сместени во СД Кузман Јосифовски – Питу веќе неколку дена мрзнат без греење, со има – нема струја и едвај […]

ДОМ: Прогласување на вонредна состојба поради загадувањето

Поради огромното загадување на воздухот од партијата на ДОМ побараа прогласување на вонредна состојба и преземање на други итни мерки за спас на граѓаните. Тие истакнуваат дека загадувањето на воздухот во последните два дена е на рекордно ниво. Најголема загаденост беше измерена во Лисиче 665 и Битола 640 микрограми ПМ10 […]

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот криминалец Заев не е по враќањето, туку по земањето

Откако денес СДСМ излезе со соопштение во кое се вели дека партијата ветува враќање на 15% од платниот ДДВ од потрошувачките сметки на граѓаните, од ВМРО-ДПМНЕ остро реагираа. Според нив ова е крајно лицемерно, освен ако СДСМ не планира да ја сведе минималната плата на 4000 денари. „Вкупната потрошувачка на […]

Петар Колев: Бунева е светлината која блеска од жарот наречен „слобода или смрт“

Денеска се навршуваат 89 години од херојската саможртва на македонската Шарлот Корде. Денеска завршија 89 години од убиството врз српскиот обвинител В. Прелиќ од страна на Мара Бунева по што таа се самоубила. На 13 јануари 1928 година Мара Бунева во центарот на Скопје, го застрелува В. Прелиќ – српски […]

МЖ-Транспорт: Вложуваме максимални напори за нормално одвивање на сообраќајот

Македонски железници – Транспорт денеска преку соопштение информира дека вложува максимални напори за нормално одвивање на железничниот сообраќај во услови на екстремно ниски температури. „Работиме во екстремно тешки услови и се трудиме во границите на нашите можности, а и повеќе од тоа, да го одржиме редовниот железнички сообраќај за разлика […]

„Брилијант“ на крстопат – под клуч или на продажба?

Една од економски најстабилните фирми во Македонија, фабриката за производство на масло за јадење „Брилијант“ сосема неочекувано се одлучи да прекине со работа. Постојат две варијанти за ваква одлука на сопственикот, од која поверојатна е онаа првата во која се верува дека „Брилијант“ најверојатно ќе се најде на продажба. Втората […]

Кога студентите ќе добијат стипендии?

Студентите со нетрапение го очекуваат формирањето на новата влада, затоа што дури потоа ќе дознаат дали добиле стипендии од Министерството за образование. За многу од студентите, стипендиите се единствен личен приход, но од МОН истакнаа дека тие не се виновни што студентите не ги добиле парите, кои требало да бидат […]