Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово пример за способноста на СДСМ да се справи со загадувањето

ВМРО ДПМНЕ во реакција на денешното соопштение од СДСМ оцени дека таа партија ја покажала способноста за искрено справување со проблемот за загадување во Куманово, каде 12 години е на власт, а која, како што посочува, е најзагадена општина во Македонија и Европа со 50. проценти повеќе од кој било […]

Нелоски: Аболицираниот криминалец Зоран Заев мора да се соочи со правдата!

Претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Владимир Нелоски, денес со прес – конференција за случајот Поткуп, во кој на претседателот на СДСМ, Зоран Заев му се суди за наводно мито. „На лажговците и на оние кои ги подриваат институциите и ја потценуваат интелигенцијата […]

СДСМ: Загадувањето во земјава е до 20 пати повисоко!

„Новата одговорна Влада на граѓаните на Македонија уште на првата седница сериозно ќе пристапи кон решавање на проблемот со загадувањето на воздухот, што 10 години го нарушува нивното здравје. Дури и денеска, во ден по празници, кога движењето на граѓаните беше ограничено, во делови од Скопје и во Битола нивото […]

Шилегов: Ние ќе изградиме нов клинички центар, Груевски и Тодоров си изградија партиски дворец

Партискиот портпарол на СДСМ, Петре Шилегов, во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Република Македонија, и од негово лично име, посака среќна нова 2017 година. Посакувајќи многу здравје во Новата 2017 година, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов најави изградба на нов, модерен и функционален Универзитетски клинички центар за потребите на сите […]

ВМРО ДПМНЕ: Направивме најголем инвестициски циклус во историјата на македонското здравство

ВМРО ДПМНЕ со реакција на пресот на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, во кој истиот обвини за лага и манипулација од страна на Никола Груевски и Тодоров, кои според него ветиле нов Клинички центар во Скопје, а она што го добиле граѓаните во реалноста се тарабите и партискиот дворец на […]

Љубовната приказна на македонскиот полицаец и бегалката од Ирак

Нура Аркавази, курдска муслиманка и православниот Боби Додевски се вљубиле набрзо откако се сретнале на калливата граница на почетокот на март. Нура Аркавази, курдска муслиманка и православниот Боби Додевски се вљубиле набрзо откако се сретнале на калливата граница на почетокот на март, а четири месеци подоцна веќе се венчале, пренесе […]

Ермира Мехмети си замина од ДУИ

Експратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети, денес на својот Фејсбук профил објави дека е слободен граѓанин и дека не е веќе претставник на ниту една политичка партија. „Би сакала да ве известам дека мојот мандат како пратеник во Собранието на Република Македонија завршува денес. Во текот на изминатите осум години ја […]

Наместо најстариот пратеник, Вељаноски претседава на седницата

И покрај барањето на поголем дел од партиите конститутивната седница да ја води најстариот пратеник, првата седница на новиот пратенички состав ја отвори Трајко Вељановски. Според Оливер Спасовски од СДСМ, во деловникот пишува дека седницата треба да ја води најстариот пратеник. „Не треба да претседава Вељановски, треба најстариот пратеник. Продолжувате […]

Пожар кај барака „Дрво декор“

Пожар избувна претпладнево во барака спроти „Дрво декор“ во Скопје. Екипи од противпожарната служба на град Скопје интервенираа за гаснење на пожарот. Од противпожарната служба информираа дека во гаснењето на пожарот се вклучени осум возила.

Дедо Мраз дојде, ограби продавница во Скопје и си замина

Непознат сторител облечен како Дедо Мраз вчера извршил разбојништво во маркет на ул. „Будимпештанска“ во Скопје. Вчера околу 21.00 часот во ЕИК Скопје, Б.Б. пријавила дека непознат сторител со закана со пиштол го одзел дневниот промет, по што побегнал во непознат правец- соопштија од МВР. Се преземаат мерки за пронаоѓање […]