Од читателите

Boring party – не е крив диџејот, крив е организаторот!

Вклучив во живо да ги гледам браќава и сестриве што отишле на прослава за “влез во НАТО и ЕУ“, нешто што уште не постои во реалноста, нешто за кое ќе ни требаат години и години. И си реков, ај да видам како се журкаат луѓево, да не ми биде криво […]

Не сме цвеќе за мирисање, ама фала богу и не сме монструми како вас

Самиот факт што го скривте настанот и не го објавивте наредниот ден во билтен, а и дел од вас што се обидуват од плетни жили да го оправдат убиството, зборува многу за вас, шарени куртончиња. И јас сум навивач, ако утре некој ме рецне и убие на пат, и мене […]

Бидете китки, како „китките“: сакајте се!!!

Ве молам… Јас знам дека во последно време не се читаат убави работи но ќе ве замолам да одвоите 5 минути од вашето скапоцено време и да ги прочитате овие мои скромни редови… Јас навистина имам да ви кажам нешто многу важно. Но пред да го направам тоа ве молам […]

Што правиме кога зборот веќе не држи?

Пред само четири дена амбициозниот „политичар“ (ако веќе можам да го наречам политичар) Филип Петровски на Фејсбук го повика претседателот Иванов да ги ослободи драконски осудените македонци за настаните од 27. април во Собранието. Само ден подоцна, удри пак по пратениците. Сите 120 пратеници, вклучително нели и оние од неговата […]

Битно името не го даваме и навиките ќе си ги чуваме!

„Што бе сега ќе плаќам паркинг за пола саат работа. Ќе се паркирам тука на тротоарчево, што има врска!“, „Ееее далеку ми е корпата за отпадоци, дај бе па никој не ме гледа ќе си го фрлам отпушокот во тревата“, „Абе ај сега за три станици ќе плаќам карта во […]

Ако се наљути Бугарија и прекине да дава пасоши шу праиме

Вие господа сте апсолутно политиканти и фолиранти кои не мислат за ништо освен за својата политичка егзистенција, кое е жално за граѓаните кои во ВАС препознаа луѓе решени да не поведат кон модерниот и развиен европски свет. Секојдневно се почесто го користите аргументот дека немало потреба да се вадат повеќе […]

Надвор од памет е да се прифати референдум! САМО БОЈКОТ МУ Е МАЈКАТА

Да, да! Само БОЈКОТ му е мајката, господине Груевски! Само не-излегување на референдум, само останување во својот дом е единствена опција за зачувување на името – Република Македонија, господине Груевски! Токму Вие, господине Груевски, сте преговарале за промена на името на Република Македонија со грчката страна (барем по она што […]

Поклонение

Да остане напишано!!! И тоа се случи. По малку боли, ама старите велат за ука било… Денеска. А можеше вчера, т.е. пред 10 години. И не Заев, а Грујо да биде на говорница со своите ВМРО-ски министри. И сите ние Љубчовистите ќе бевме среќни и горди… Па нашиот Никола, наследникот […]

Ја заборавивте Народна заради забавниот Амди кој мафташе со морковот

Денешново ја прелеа чашата! Штотуку се вратив дома, седнав на компјутер, и оп, читам извршната власт на Република Македонија добива кадар кој што ќе добие одговорни позиции, а преку нели неговото „знаење“ и „капацитет“ ќе придонесе за развој на оваа наша мила и напатена татковина. Станува збор ниту помалку, ниту […]

Редемократизација на општеството преку промена на изборниот модел – ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА СЕГА!

Зошто Демократизација на општеството преку промена на изборниот модел?  Граѓаните на Република Македонија се заложници на две македонски политички партии и нивниот шеф (ДУИ) кои во изминатите 27 години се менуваат на извршното столче во Владата на Република Македонија. За да седнат таму пак најголемите партии од македонскиот политички блок, […]