Култура

Концерт на „Танец“ вечер на „Скопско лето“

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ вечер од 20.30 часот на плоштадот „Карпошово востание“ ќе одржи вокално-инструментален концерт во рамки на фестивалот „Скопско лето“. На филмската програма Кафе-кино, пак, од 21 часот во Сули ан ќе биде прикажана фантастичната мистерија „Телма“ на режисерот Јоаким Трир. Филмот е снимен минатата […]

Со / гордост

Уметничкиот активизам вклучува разни форми на дејствување за зголемување на јавната свест за постојните општествени промени и за иницирање промени. Овие практики ги надминуваат границите на воспоставените општествени и политички норми преку форма на отпор, протест и креативност, визуелизирани во јавни простори. Овие практики во уметноста имаат различни форми во […]

ПРОМОЦИЈА НА РОМАНОТ НА ГОДИНАТА – „ОДБОРЈУВАЊЕ НА ФРОСИНА ПАРМАКОВСКА

Утре, 7 јуни, со почеток во 13 ч. во просториите на Библиотеката „Искра“ ќе биде промовиран романот на годината, „Одбројување“ од Фросина Пармаковска. Делото ќе го промовира Ѓоко Здравевски, извадоци од романот ќе чита Мери Каровска, а за Фондацијата „Славко Јаневски“ ќе зборува Звездан Георгиевски. Љубителите на пишаниот збор ќе […]

Друштвото на писателите избра нов претседател – Соња Стојменска Елзесер

Соња Стојменска Елзесер е новиот претседател на Друштвото на писaтели на Македонија.  Таа денеска на Собрание на оваа асоцијација доби поддршка од 74 членови на ДПМ. Против кандидат и беше Оливера Доцевска, која доби поддршка од 13 членови. Стојменска Елзесер е есеист, критичар и книжевен научник, доктор по филолошки науки, професор и […]

ВИДЕО: Еренрајх ќе го глуми Хан Соло во најмалку три филмови „Војна на ѕвездите“

Актерот Алден Еренрајх ќе го толкува ликот на Хан Соло во три спин-оф продолженија на серијалот филмови „Војна на ѕвездите“, соопшти продукциската куќа Лукасфилм. Првиот од трите филма е веќе во постпродукција, и ќе ја има својата премиера следниот месец. Актерот потврди дека потпишал договор за три филма, пренесува „Есквајер“.  

Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје

„Таксират 2.0“ годинава оди и на „Прво па женско“ каде заедно со Tiiiit! Inc. го организираат концертот на Акуа Нару на 6 мај во МКЦ. „Една од водечките женски џез хип-хоп вокали премиерно со концерт кај нас и тоа со нејзиниот нов албум ‘The Blackest Joy’ кој излегува на 27-ми […]

Култура им додели пари, а Бернејс Пропаганда прв пат слушаат за концерт во Филхармонија

Македонската филхармонија доби повеќе од 4 илјади евра од министерството за култура за концерт со групата Бернејс Пропаганда, планиран за 27 април оваа година, меѓутоа бендот Бернејс Пропаганда не знаел ништо за тоа, објавува порталот „Равно до дна“. Гитаристот на бендот Васко Атанасоски тврди дека никој не побарал од нив […]

Алаѓозовски: Интензивно се работи за да се најде решение за Архивот

Одевме на тоа прво да ги разрешиме објектите од прокиснување. Во некоја следна фаза ќе одиме на други натамошни интервенции, вели министерот. Интензивно работиме за изнаоѓање решение за просторниот проблем на Државниот архив на Република Македонија. Ситуацијата е многу комплицирана. Проблемот е во тоа што во ниеден од објектите кои […]

„Бикини Мун“ на Манчевски на ФЕСТ во Белград

Бикини Мун“, петтиот филм на Милчо Манчевски, ќе има европска премиера на белградски ФЕСТ, каде што македонскиот режисер ќе биде и претседател на жирито. Филмот ќе биде прикажан и на фестивалот „Фантаспорто“ во Порто. Следниот месец „Бикини Мун“ ќе игра и на фестивалот во Софија. Четириесет и шестото издание на […]

Алаѓозовски на основачкиот состанок на Комисијата за Охридскиот регион: Посветеност за решавање на наталожените проблеми

Денес во Клубот на пратеници во Скопје се одржа основачкиот состанок на Комисијата за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион. „Свесни сме за алармантната состојба на Охридскиот регион, кој поради долгогодишната негрижа може да стане дел од Листата на градови во опасност на УНЕСКО“, предупреди министерот […]