Спорт

ФОТО: Голманот на Чапокоензе на тренинг првпат откако ја загуби ногата

Џексон Фолман беше еден од шесте преживеани на страшната авио-несреќа во која загинаа 71 луѓе кога авионот кој го носеше бразилскиот фудбалски клуб Чапокоензе во Меделјин, Колумбија падна во близината на градот. Бразилскиот клуб беше речиси уништен, но потоа стигна до победа во дуелот од Копа Либертадорес три месеци подоцна, […]

Им се повторува “случајот Матиќ“: Мурио купува уште еден љубимец од “Стемфорд Бриџ’

Манчестер Јунајтед синоќа со 4:1 го совлада Њукасл и остана во каква таква трка за првото место во Премиер лигата. Според последните информации кои пристигнуваат од Островот, Жозе Мурињо сака Вилијан да биде следниот “Матиќ“ во тимот на Јунајтед. Веќе некое време се шпекулира дека 29. годишниот бразилец во јануарскиот […]

Револуцијата на Пеп се крие во клубскиот дух, диетите и тоа што ги знае имињата на чистачките

Една работа во Манчестер Сити направи многу посилен впечаток од големите победи, поразителниот фудбал и безбројните голови. А тоа е бучавата. Радосните извици на играчите на “граѓаните“ кои одекнуваат во тунелот Сан Паоло во Неапол, откако Сити го победи Наполи со 4-2 во Лигата на шампионите. Вработените во англискиот клуб […]

УЕФА го одбра тимот на векот: Атомски напад, генијална врска и гранитна одбрана

  “Уефа“ го објави тимот на векот составен од играчи кои најчесто биле дел од екипата на УЕФА од 2000. година до денеска. Место во оваа екипа најдоа моменталните членови на Барселона (Пике, Иниеста, Меси), како и поранешните (Пујол, Чави, Анри) Во екипата се и два сегашни аса на Реал […]

Ибрахимовиќ: Лавовите не се опоравуваат како луѓето

Златан Ибрахимовиќ после седум месеци пауза денеска заигра за Манчестер Јунајтед. Швеѓанинот во изминатите месеци беше вон терените поради повреда со која се здоби на натпреварот против Андерлехт, а кога денес повторно се најде на теренот цел Олд Трафорд стана на нозе и го поздрави со громогласен аплауз. “Лавовите не […]

Погледнете како “Театарот на соништата“ го дочека враќањето на Ибра после долго отсуство

Манчестер Јунајтед вечерва преку пресврт го совлада Њукасл, но веста на денот е дека се врати Ибра. Златан Ибрахимовиќ заигра за Црвените ѓаволи после седум месеци пауза.   Потсетуваме, исклучително тешка повреда на коленото го оддалечи сјајниот центарафорец од теренот на 20. април, а Ибра се врати многу брзо отколку […]

ВИДЕО: Магичната асистенција на Мората – потег на колото во Англија

Челзи повторно се врати на победничкиот колосек откако славеше убедливо со 4-0 против ВБА. Дефинитивно најубавиот момент на мечот, но слободно можеме да кажеме и на колото во Англија е моментот во 24. минута. Магичната асистенција на Мората со пета на центарот од теренот, која заврши до Хазард кој стрелаше […]

Најголемата грешка на 21 век: Интер го продаде за 10 милиони, а сега вреди преку 100 милиони евра

Дека е врвен талент се виде во младите денови, кога настапуваше во татковината – пред гладот за успех да го донесе во Европа. Роден е и израсна во Рио де Женеиро, Филипе Кутињо е класична десетка која денеска ја посакуваат сите големи и врвни екипи. Меѓутоа, за овој уште млад […]

Некогаш играше со Модриќ, а денес удара деца во седма лига!

Џејми О’Хара е некогашниот фудбалер на Тотенхем, кој своите најдобри моменти на кариерата ги помина токму во овој клуб. Англичанот на Вајт Харт Лејн, меѓу останатото, играше со Лука Модриќ, Ведран Чорлука, Крањчаром. За лондонскиот клуб настапуваше од 2005 до 2011 година, а денес е член на аматерската екиоа, Билерикеј […]

„Непристојни скандирања на навивачите на Барселона би можеле да доведат до затворање на Камп Ноу“

Претседателот на Здружението на фудбалски прволигаши во Шпанија тврди дека Барселона може да се соочи со санкција доколку следат непристојни скандирања кон земјата на трибините од Камп Ноу. Каталонскиот гигант Барселона би можела да се здобие со сериозни санкции доколку од трибините продолжат скандирања против Шпанија на навредлива основа. Ситуацијата […]