Домашен

Фудбалерите добија богата награда од ФФМ

Македонската фудбалска репрезентација со победата над Гибралтар од 4-0 го потврди првото место во групата 4 во друштвото Д во Лигата на нации. Со овој резултат нашата селекција се пласираше во плеј-оф фазата за пласман на Европското првенство, а плус обезбеди скок во повисок ранг, односно во Лигата Ц од […]

Прилепските гладијатори

Сте слушнале ли за членовите на клубот за бразилска џиу џица „Роотс Бјј“ од Прилеп? Се сретнав со нив, тренирав со нив, се дружев со нив. Тоа се едни прекрасни млади луѓе, кои веќе си имаат зацртано високи цели во својот живот. Едни прекрасни млади луѓе кои не се задоволуваат […]

Гладијаторот Христијан Тасески од Прилеп со голема победа на ММА турнир во Врање

Христијан Тасески (18) член на Центарот за боречки вештини „Максам Фајт“ од Прилеп, вечерва освои убедлива победа, на меѓународниот ММА турнир во Врање – „Gladiator Fight Champion“. Тасески доминираше во текот на целата средба, додека неговиот противник се предаде. Младиот прилепчанец се натпреваруваше во категоријата до 70 кг. Инаку ова […]

ШОК во Англија: Менаџерот на Ливерпул го прекина тренингот и итно префрлен во болница

Загрижувачки вести пристигаат од Англија откако германскиот стратег на на клупата на Ливерпул, Јирген Клоп денешниот тренинг го прекинал предвреме и итно бил пренесен во болница. Оваа информација ја потврдија и од клубот, но истакнаа дека неможат да кажат ништо повеќе и ќе ја почитуваат приватноста на Клоп. Клоп е […]

ФОТО: Глумеше во филмот „Монтевидео, Бог те видео“, а сега игра во македонската Прва лига

Филмот „Монтевидео, Бог те видео“ кој забележа голема гледаност и популарност во изминатиот период за нашата јавност е прилично познат и доста гледан. Но малкумина знаат дека еден од актерите во филмот, моментално игра во нашата Прва фудбалска лига. Станува збор за голманот на Академија Пандев, Никола Вујанац кој претходно […]

Несторовски – Палермо, љубов која трае: Македонецот потпиша нов договор со Сицилијанците

Македонскиот голгетер се реши да не го напушти тимот на Палермо со кого утрово потпиша нов договор, сега со време траење до 2021 година. Двете страни беа во интензивни преговори веќе неколку дена, а денес падна и конечниот договор, па така најдобриот играч сезонава на Палермо ќе остане во Сицилија […]

Бразилците буквално се изгорени за фудбалот – Откако му изгубил клубот, се полил со бензин и запалил

Добро познат факт за Бразил е дека тоа е држава на фудбалот со голем број фудбалери, но уште поголем број и навивачи. Овој спорт за „кариоките“ е религија, па секоја победа и секој пораз се доживува доста емотивно. Пример за ова е и последниот случај кој ни пристига од оваа […]

Стигна уште една потврда – Штербик си оди во Вардар и се враќа во поранешниот клуб

Шпанскиот медиумски гигант „Марка“ кој што ретко греши, ако не и никогаш, пласираше денес една информација и тоа како интересна за македонската спортск јавност. Нормално ќе биде да се реализира трансферот, веќе се знае прилично се и договорот е приближно 100 процентно постигнат меѓу двете страни. Во овој момент непознато […]

ФОТО: Млади какви што досега не сме имале, јуниорите со прсврт за пет минути до победа над Швајцарија

Генерацијата македонски фудбалски таленти која е полна со имиња кои и тоа како ветуваат, тргна победнички. Македонската фудбалска селекција до 19 години на стартот од квалификациите за ЕП тргна победнички откако со пресврт за пет минути беше совладана Швајцарија со 2-1. Швајцарија  прва дадегол во 33. минута, кога Угриниќ погоди […]

Какво изненадување: Ангеловски за мечот против Норвешка повика тинејџер од германски треголигаш

Селекторот на фудбалската селекција на Македонија, Игор Ангеловски по бројните откази за пријателскиот меч со Норвешка, беше приморан да повика нови фудбалери. Прво име кое дови дополнителна покана е Кире Марковски, а денес и Анес Османоски. Станува збор за млад, 17-годишен фудбалер кој ги брани боите на германскиот треголигаш Унтерахинг. Османоски […]