Меѓународен

Англија ликува на сметка на Италија: Ливерпул и Тотенхем ги исфрлија Интер и Наполи од ЛШ

Англија ликува, Италија е во разочарување. Од фудбалски причини. Ливерпул и Тотенхем ги добија битките со Интер, односно, Наполи и продолжуваат во осминафиналето во Лигата на шампиони на УЕФА. „Црвените“ на „Енфилд“ го совладаа Наполи со 1:0 во дирекната пресметка за второ место во групата Ц и се најдоа во […]

Нејмар не мрда од Париз, потпиша нов договор со кој уште долги години ќе биде „светец“

Менаџментот на Пари Сен Жермен прави сé што е потребно за да осигура дека Нејмар и Килијан Мбапе остануваат во тимот. Францускиот клуб е загрижен за шпекулациите за иднината на двајцата играчи, како и за истрагите на УЕФА. Парижаните се еден од посочените клубови, кои не го почитуваат финансискиот ферплеј […]

Милан го „краде“ триото на Челси – Гатузо добива одлични засилувања

Медиумите во Италија пренесуваат дека од таборот на Милан ја разгледуваат опцијата да донесат дури тројца фудбалери на Челси во своите редови. „Росонерите“ имаат големи проблеми во одбраната со оглед на фактот што неколку стандардни првотимци се повредени и ќе ги нема долго време во составот. Затоа, Леонардо во јануари […]

Хамилотн шампионски во Абу Даби, Алонсо и кажа збогум на Ф1

Старо новиот шампион, Луис Хамилтон ја заврши сезоната со победа на патеката во Абу Даби каде се возеше големата награда на Обединетите Арапски Емирати. Британецот ја оствари 11-тата победа оваа сезона со што ја освои 5-тата титула во кариерата во шампионатот во Формула -1 во кој рекордер и натаму е […]

Какво е ова натпреварување: Гибралтар е подобар од Германија во Лигата на нации

Четирикратниот светски првак Германија е најголемото разочарување во Лигата на нации. Оваа репрезентација е во длабока криза, па по очајната престава на Светското првенство во Русија, лошите резултати продолжуваат и во новото натпреварување на УЕФА. Германија во најквалитетната Лига А е во група со актуелниот светски првак Франција и селекцијата […]

Ирачки активист влезе во нов свет во Санкт Петербург поради забраната да следи фудбал во својата татковина

Санкт Петерсбург , Русија – Пликот можеби бил безбеден во нејзината ташна, но таа на секои неколку минути го проверувала, само за да се осигура дека една од нејзините најскапоцени работи е сеуште тука. Тоа беше нешто што отсекогаш го посакувала, но дотогаш секогаш била одбивана. „ Јас постојано се […]

Валверде и нареди на управата: Да го избркате овој фудбалер дури се вратиме од празник

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде подготвил план за „зимско чистење“ во соблекувалната на Камп Ноу, пишува Дон Балон. Во текот на зимскиот преоден рок Камп Ноу би можеле да го напуштат повеќе играчи, а речиси сигурно е дека прв од нив ќе биде Арда Туран. Тренерот на Барса веќе ја […]

Ибрахимовиќ раскажува: Ти ги давам своите копачки, однеси ги во Барса – нека ме чекаат загреани!

Златан Ибрахимовиќ се сети на неславната епизода во Барселона кога поради судир со Пеп Гвардиола ја напушти екипата по само една сезона. Ибра во Барса отиде од Интер во 2009. година, а сега тврди дека Шпанецот му ја направил истата работа што му ја направил и на Манџуќич во Баерн. […]

Поради овој потег од 2006 г. навивачите на Челси се уште огорчени на Лео Меси

Челси и Барселона се екипи кои во последните 20 години знаеле да понудат голема драма во меѓусебните дуели во Лига на шампиони. Вчерашната ждрепка одлучи дека и оваа сезона, во осмина-финалето повторно ќе го гледаме судирот меѓу овие клубови. Каталонскиот и лондонскиот клуб имаат неколку сјајни средби во претходните десет […]

Од Барселона се огласија на тврдењето на Роналдо дека е најдобиот во историјата: ЕВЕ ГО ОДГОВОРОТ!

Од Барселона му одговорија на Кристијано Роналдо на тврдењето дека тој е најдобриот фудбалер на сите времиња. Португалецот ја освои по 5-ти пат Златната топка и се израмни со Лео Меси на врвот, а во интервју за France Football, во свој стил рече дека постои подобар играч од него. “Не […]