Спорт

Де Геа заминува од Олд Трафорд?

Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Геа е цврсто решен да го напушти Олд Трафорд и летово да се пресели во Реал, тврди шпанскиот весник “Марка”. Според изданието, тој веќе има договор со Реал, а неодамна побарал и од раководството на Јунајтед да му биде дозволено да направи трансфер во […]

„Комити“ Скопје: На управата на РК ВАРДАР поважни им се парите, отколку пеколна атмосфера за сигурен пад на Флензбург во Скопје!

Македонскиот шампион Вардар во Скопје ќе брка историја, откако претходно постигнаа победа на првиот натпревар од четвртфиналето од Лигата на шампионите на гостувањето кај бундеслигашот Флензбург со 26:24. Екипата на Вардар ќе ги дочека ракометарите на германскиот тим без поддршката на своите најверни навивачи „Комитите“. Навивачката група преку соопштение информира […]

Бразилската легенда со поддршка за Златан Ибрахимович

Една од бразилските легенди на светскиот фудбал Роналдо со поддршка до Златан Ибрахимович и му посака побрзо опоравување од тешката контузија во коленото. „Ибра, ти посакувам побрзо опоравување и да се вратиш на терените уште посилен. Силата е во нашата волја. Ја имаш мојата поддршка, почит и восхит и знам […]

Остана ли Меси без заби по „Ел Класико“? (ВИДЕО+ФОТО)

Состојбата на Лионел Меси по ударот со одбранбениот играч на Реал Мадрид Марсело, при победата на каталонците со 3:2, е една од најинтересни теми денеска на социјалните мрежи. Аргентинецот заработи удар во лицето при борба за топката и натпреварот го доигра со крвава уста. Она што се зборува е дека […]

ФФМ ќе поведе постапка против ФК Шкупи за знамето со симболите на „Голема Албанија“

Дисциплинците на фудбалската федерација на Македонија ќе покренат постапка против ФК Шкупи. Причината за тоа што на вчерашниот меч меѓу Шкупи и Вардар се вееше знамето со симболите на „Голема Албанија“ што со дрон се најде на теренот. Дуелот меѓу Шкупи и Вардар заврши со победа на актуелниот шампион, кој […]

Богот на фудбалот Меси со својот 500. гол го замолкна Сантијаго Бернабе

Големото дерби на шпнаскиот фудбал „Ел Класико“ меѓу Реал Мадрид и Барселона заврши со победа на Барселона, со што ја зацврстија својата позиција. Екипата на Реал Мадрид дојде до водство во 28. минута по голот на Касемиро, но радоста на домашната публика не траеше долго, бидејќи само пет минути подоцна […]

ВИДЕО: Алиоски со гол и против Јанг Бојс за нова победа на Лугано

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски продолжува да ги тресе противничките мрежи во швајцарското првенство. На неговиот список со голови од денеска е додаен и Јанг Бојс, Езџан уште во 6. минута го доведе во водство својот Лугано, на 0-2 во второто полувреме зголеми Садику а конечните 1-2 ги постави Абишер […]

Вардар со плус два од Германија влегува во реваншот од четвртфиналето

Голема победа над Флензбург остварија денеска ракометарите на Вардар (24:26). Македонскиот шампион со предност влегува во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите кој ќе се одигра во Четврток во Скопје. Македонскиот претставник максимално ја искористи својата шанса и ги наплати своите стари долгови. Резултатот на полувреме беше 9.15, додека […]

Загина некогашниот победник на „Џиро д’Италија“, Микеле Скарпони

Италијанскиот велосипедист и поранешен победник на трката „Џиро Д’Италија“ Микеле Скарпони (37) загина во сообраќајна несреќа во Филотрана, во италијанскиот регион Анкона. Тој бил удрен од комбе во текот на утрешниот тренинг, а возачот на комбето рекол на полицијата дека во негова близина не видел велосипед. Скарпони возеше за тимот […]

Лина Ѓорческа ја освои дубл титулата на силниот турнир во Кјасо

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа продолжува со одличните партии оваа година, денеска таа и нејзината партнерка, Бугарката Александрина Најденова го освоија силниот ИТФ фјучерс во швајцарски Кјасо. Лина со нејзината партнерка дојдоа до тронот на овој турнир после тешка борба со победа од 2-1 во сетови над Чешко-холандската двојка Катерина […]