Спорт

ПМФЛ: Работнички го изненади Пелистер, останатите фаворити сигурни (ВИДЕО)

Денес на стадионите ширум државата се одигра 22. коло од Првата македонска фудбалска лига, каде во дербито на колото Работнички на гостински терен го победи Пелистер со 0:1. „Зелено-белите“ од Битола беа фаворити во пресрет на оваа средба, но Елмас со неверојатен гол во 60. минута му донесе важни три […]

Прв шок на Индијан Велс, Енди Мареј елиминиран од 129-ти тенисер

Стигна и првата голема сензација на Индијан Велс, канадскиот тенисер Васек Посписил ја оствари својата најголема и најмила победа во кариерата, откако го елиминираше тенискиот рекет број еден во светот, Едни Мареј. Посписил кој е 129-ти на АТП листата во второто коло го солвада Мареј со 2-0 во сетови и […]

„Мамузите“ со лекција за Голден Стејт, Вестбрук по обичај со нов „трипл-дабл“

Серијата од порази на Голден Стејт Вориорс продолжува, откако синоќа беа прегазени од Сан Антонио со 107-85. Иако двете екипи играа без клучните играчи Сан Антонио настапи без триото Паркер, Олдриџ и Ленард, додека пак Вориорс без Кари, Игудала и Томпсон, сепак „Мамузите“  стигнаа до убедлива победа предводени од Пети […]

ВИДЕО: Лојалност или провокација – потег на Донарума со кој веќе е омрзен во Јувентус

Синоќа се одигра дербито во Серија А помеѓу Јувентус и Милан, а „старата дама“ успеа да дојде до победа дури во 97. минута со гол од пенал. Голманот на „росонерите“ Џанлуиџи Донарума кој има само 18 години правеше чуда на голот, но на крајот ниту тоа не успеа да го […]

Јорданчо Давитков е новиот селектор на македонската машка сениорска репрезентација

Јорданчо Давитков е новиот селектор на македонската машка сениорска репрезентација. Македонскиот стратег своевремено го наследи Марин Докузовски на клупата на националната селекција во 2001 година, а по низа неуспеси да се пласира на континенталното првенство, Давитков успеа да го направи (дотогаш) најголемиот успех на националниот тим откако во 2005 година […]

Раниери продолжува во Италија, заедно со Несторовски и Трајковски ќе се обидат да го спасат Палермо

Италијанскиот калчолигаш Палермо се наоѓа во големи проблеми, во обидот да се избори за опстанок во Серија А, а вистинскиот спасител би можел да биде Клаудио Раниери. По отказот кој го доби стратегот од Лестер, веќе има повеќе понуди на своја адреса, а досега најзаинтересиран е Палермо, кој направи промена […]

По двата порази, ЖРК Вардар има нов тренер, Дејвис отстранет

ЖРК Вардар забележа два неочекувани порази во серија во Лигата на Шампионите, што резултираше со промена на тренерите, па Давид Дејвис кој ги предводеше девојките, ќе се врати на своите стари обврски во машкиот тим. Нов предвоник на ЖРК Вардар ќе биде Ирина Полторацкаја Дибирова, а ова за неа ќе […]

По елиминацијата од Барселона – падна првата жртва во ПСЖ

Тимот на Барселона направи фудбалско чудо, па по поразот во првиот натпревар од ПСЖ со 4:0, пред своите гледачи го победи францускиот тим со 6:1 и во вкупни 6:5 успеа да избори место во четвртфиналето од Лигата на Шампионите. Како што пишуваат реномираните светски медиуми, по сето ова, оставка поднел стратегот […]

Верувајте во ЧУДА, тие се случуваат: БАРСЕЛОНА се врати од мртвите и го елиминираше ПСЖ!

Тимот на Барселона го испиша најголемото чудо во историјата на модерниот фудбал, откако во осминафиналето од Лигата на Шампионите го елиминираше ПСЖ со вкупни 6:5, иако во првиот натпревар имаше негатива од 4:0. „Каталонците“ добро го започнаа натпреварот, па по само три минути Луис Суарез погоди за 1:0, а пред […]

ФОТО: Жени кои го променија животот на фудбалските ѕвезди

На денот на жената – 8-ми март “Чемпионат” раскажа за 7 жени, на кои не им било лесно со своите омилени – познати фудбалски ѕвезди. Секоја од нив влијаела на кариерата на нејзиниот сопруг. Пике и Шакира Тие двајца почнаа да се гледаат по мундијалот во Јужна Африка од 2010 […]