Спорт

Вестбрук броеше до 48 поени во поразот на Оклахома, Кливленд со нов рекорд

Кошаркарите Оклахома Сити Тандер синоќе беа поразени на домашен терен од Феникс Санс со 118-111, Расел Вестрбук имаше просечни бројки а само една асистенција му недостигаше за да дојде до „трипл-дабл“, тој натпреварот го заврши со 48 поени,17 скока и 9 асистенции. Актуелниот НБА шампион Кливленд Кавалирс на гостински терен […]

Навивачите на Борусија Дортмунд со смртни закани кон човекот што го спаси тимот од пропаст

Пред околу десетина години, тимот на Борусија Дортмунд беше пред банкрот, но со одличните потези на Ханс Јоаким Вацке, тимот не само што се спаси од тотален пропаст, туку успеа да се искачи на врвот во Германија, но и во Европа. Сепак, навивачите на „милионерите“ тоа брзо го заборавија, па […]

Торес со изјава: Ви благодарам на сите, бев уплашен, набрзо се враќам на терените!

Фудбалската легенда на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес синоќа ги загрижи љубителите на фудбалот од целиот свет, откако по еден воздушен дуел, падна на земјата и остана без свест. Брзата реакција на дел од неговите соиграчи, какои и медицинскиот тим, помогнаа фудбалерот брзо да се врати во нормала, по што беше […]

ВИДЕО: Грозоморни сцени во Ла Коруња – Торес остана без свест, итно префрлен во болница

Тимот на Атлетико Мадрид ремизираше на гостувањето кај Депортиво Ла Коруња со 1:1, но она што ги загрижи фудбалските фанови е опасниот пад на Фернандо Торес. Напаѓачот на „јорганџиите“ по еден воздушен дуел, лошо падна на глава, по што беше јасно дека станува збор за опасна повреда, особено откако Торес […]

Лудничав потег на Голден Стејт: потпишаа со кошаркар, па му го раскинаа договорот после 2 часа!

Тимот на Голден Стејт направи потег за кој долго ќе се зборува во круговите на НБА. Тие потпишаа службен договор, кој го раскинаа по само два часа. Подолг период се најавуваше дека во тимот ќе пристигне Хосе Калдерон, искусниот бек шутер, што и се оствари. Тој вчера стави потпис на […]

Чудо во Дубаи: Федерер елиминиран од тенисер кој е надвор од ТОП 100

Рускиот тенисер Евгениј Донској (116. на АТП листата) направи вистинска сензација на АТП турнирот во Дубаи, откако во 3. коло го елиминираше еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер. Швајцарецот важеше за огромен фаворит на оваа средба, која започна во таа насока, па Федерер го доби првиот сет […]

ВИДЕО: Шкендија со „шлаканца“ за Вардар – тетовскиот тим пред пласман во финалето

Тимот на Шкендија се наоѓа на чекор до финалето во Купот на Македонија, откако во првиот полуфинален дуел го совладаа Вардар на „Телеком арената“ со 1:3. Пред само неколку денови во натпревар од Прва лига, Вардар го надигра тимот од Тетово и го победи со 3:1, но избраниците на Брдариќ […]

Шок за Голден Стејт, се повреди најдобриот играч – отсуство до крајот на сезоната?!

Кошаркарите на Голден Стејт вчера беа поразени од Вашингтон со 112:108, сепак она што ги загрижи фановите на „Вориорс“ е повредата на Кевин Дурант. По само две минути игра, Дурант заработи сериозна повреда на коленото и тоа од својот соиграч Заза Пачулија, кој падна врз ногата на Дурант. Според првичните […]

Срам за клубот од „Автокоманда“: Металург не успеа да го победи најслабиот тим во СЕХА!

Еден од двата македонски претстанивници во СЕХА лигата, тимот на Металург имаше кошмарно гостувањето во Босна и Херцеговина, откако не успеа да го победи најслабиот тим во лигата Извиѓач. Момците од „Автокоманда“ одиграа само нерешено 24:24 во 17. коло со убедливо најслабиот тим во лигата, кој до денес имаше само […]

Шок за фудбалскиот свет: Геце ја заврши својата кариера!

Фудбалерот на Борусија Дортмунд и член на германската фудбалска репрезентација, Марио Геце се одлучи да стави привремен крај на кариерата, поради здравствени причини. Геце беше еден од лидерите на Дортмунд, од каде направи трансфер во Баерн Минхен. Сепак, во дресот на „баварците“ не се изнаигра, по што се врати повторно […]