Спорт

Срам за клубот од „Автокоманда“: Металург не успеа да го победи најслабиот тим во СЕХА!

Еден од двата македонски претстанивници во СЕХА лигата, тимот на Металург имаше кошмарно гостувањето во Босна и Херцеговина, откако не успеа да го победи најслабиот тим во лигата Извиѓач. Момците од „Автокоманда“ одиграа само нерешено 24:24 во 17. коло со убедливо најслабиот тим во лигата, кој до денес имаше само […]

Шок за фудбалскиот свет: Геце ја заврши својата кариера!

Фудбалерот на Борусија Дортмунд и член на германската фудбалска репрезентација, Марио Геце се одлучи да стави привремен крај на кариерата, поради здравствени причини. Геце беше еден од лидерите на Дортмунд, од каде направи трансфер во Баерн Минхен. Сепак, во дресот на „баварците“ не се изнаигра, по што се врати повторно […]

ВИДЕО: Шекспир го надмудри Клоп, Лестер конечно славеше

Актуелниот шампион на Англија, Лестер, ја прекина катастрофалната серија од шест натпревари без победа во Премиер Лигата, откако денес со убедливи 3:1 го совлада тимот на Ливерпул. Ова воедно е и првата победа на новиот тренер на Лестер, Крајг Шекспир. Лестер феноменално влезе во натпреварот, а голот за водство го […]

МЗТ Скопје очаен пред својата публика, за спас во АБА – ќе се моли на други!

Тимот на МЗТ Скопје беше поразен пред своите гледачи од Игокеа, во натпревар од регионалната АБА лига, поради што за опстанок во истата, ќе мора да чека услуга од други тимови. Гостите од БиХ немаа потреба за победа, играа опуштено и тоа веројатно им ја донесе победата. „Металците“ пак воопшто […]

Официјално: Карпош Соколи исфрлени од БИБЛ-Лигата

Еден од четирите кошаркарски претставника во регионалната БИБЛ-лига, екипата на Карпош Соколи е исфрлена од понатамошно натпреварување поради неплаќање на казната која беше изречена по случувањата на теренот со Теодо. Карпошци изреволтирани од судиските одлуки го напуштија теренот против Теодо, по што добија казна од 12 илјади евр, 6 илјади […]

Што ќе се случи со Барселона, доколку Каталонија изгласа незавосност? Еве ги сите можни опции и варијанти (ФОТО)

Доколку на 17. септември оваа година се одржи референдум за независноста на Каталонија под покровителство и организација на владата на оваа шпанска покраина, и доколку Каталонија изгласа независност, а Мадрид ги признае овие резултати, основното прашање рано утрото на 18. септрември нема да биде поврзано со иднината на каталонската, шпанската […]

Вардарки поразени од Будуќност, на средбата и претходела семејна трагедија на Кликовац

Македонскиот женски ракометен шампион и претставник во Лигата на шампоните, Вардар го забележа првиот пораз оваа сезона од ЛШ, откако црногорскиот Будуќност славеше во „СЦ Јане Сандански“ со 28-31 (15-16). Вардарки единственото водство го имаше во раната фаза на натпреварот со 3-2, а потоа играа егал натпревар. Будуќност ја имаше […]

Шкендија целосно надиграна на „Филип Втори“: Вардар ита кон нова титула!

Тимот на Вардар го доби дерби дуелот од 20. коло во ПМФЛ, откако пред своите гледачи на Арената „Филип Втори“ беа подобри од директниот ривал за титулата Шкендија со 3:1. По огромна грешка на Јовановски, Вардар прв дојде во водство, со голот на Тигран Барсегјан. Тој имаше уште една одлична […]

ВИДЕО: Продолжува да ги тресе мрежите во Италија, нов гол на Несторовски!

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски продолжува да ги тресе мрежите на тимовите во Серија А, последна жртва е Сампдорија. Во натпреварот кој се игра во моментот на Сицилија, Палермо води со 1:0, благодарение на голот на Несторовски од белата точка, кој го изведе силно и воопшто не му дозволи на […]

Мурињо: Титулата на Раниери е повредна од сите мои титули во Челси

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо верува дека освоената титулата на сега веќе поранешниот тренер на Лестер, Клаудио Раниери е поголем успех отколку целиот негов успех додека бил во Челси. „За мене отказот во Челси значеше и почеток на нова етапа, со Клаудио ќе биде исто. Такви нешта се случуваат […]