Спорт

МЗТ ја сруши Крка и е се поблиску до опстанокот во АБА друштвото

Македонскиот шампион и претставник во АБА лигата е се поблиску до опстанокот во АБА лигата, откако денеска убедливо ја совладаа екипата на Крка со резултат од 89-65. Првата четвртина МЗТ ја доби 27-21, втората четвртина во која Крка играше најрамноправно и припадна и на полувреме се замина со 41-40 во […]

Вардар повторно лидер во групата Б

Македонскиот ракометен шампион, тимот на Вардар го совлада хрватскиот првак со 25:20 (14:8) во натпревар од Лигата на Шампионите, со што се врати на првата позиција во групата Б. Вардарци одиграа еден феноменален натпревар, кој беше отворен одлично, па во текот на целата средба само ја одржуваа предноста и воопшто […]

И трет тим се заинтересира за „капитенот“: Кире Лазаров кариерата ја продолжува во Франција

Најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров својата кариера речиси сигурно ќе ја продолжи во Франција, откако на крајот од оваа сезона му истекува договорот со Барселона. Јуре Доленец од Монпелје потпиша договор со Барселона на пет години, што автоматски значи и дека „каталонците“ за следната сезона нема да сметаат на услугите […]

Лазаров по Унгарија, Хрватска и Шпанија, ќе заигра и во Франција!?

Најдобриот македонски ракометар и еден од најдобрите десни бекови на денешницата, Кирил Лазаров многу веројатно по крајот на тековната сезона ќе го напушти тимот на Барселона. Така веќе уште со почетокот на календарската година започна трката за потписот на нашиот бомбардер. Откако во својата кариера Лазаров настапуваше во Веспрем, (Унгарија), […]

Зампарини го продава Палермо: Несторовски и Трајковски ќе имаат нови газди

Долгогодишниот сопственик на фудбалскиот тим Палермо, Маурицио Зампарини потврди дека во текот на следниот месец ќе ја финишира продажбата на тимот, на компанија од САД, иако интерес имаше и од сопственици од Далечниот Исток. „Одлучив и дефинитивно, клубот во март ќе има нови сопственици од Америка“, потврди Зампарини, кој меѓудругото […]

Куп на Македонија: Работнички против Куманово, Соколите ќе треба да го „прелетаат“ Вардар

Денес беа извлечени четвртфиналните парови за кошаркарскиот Куп на Македонија што ќе се одржи од 17 до 19 февруари во Квадарци. Нашиот најтрофеен тим во македонскиот Куп, Работинички ќе се сретне со екипата на Куманово, тим кој сеуште го очекува својот прв трофеј. Карпош Соколи за противник го добија Вардар, […]

ОФИЦИЈАЛНО: Драгана Цвијиќ е нов член на ЖРК Вардар

Српската интернационалка, Драгана Цвијиќ, е нова ракометарка на ЖРК Вардар. Таа со клубот потпиша двегодишен договор, а игра на позицијата пивот, што ќе допринесе дополнителен квалитет на вардарки во Лигата на шампионки. Цвијиќ важи за еден од најдобрите пивотмени во светот и во женската лига на шампионите која зад себе […]

Одличен гест на Анадолу Ефес – Седумката на Пеце Наумовски замина во историјата

Турскиот кошаркарски гигант, Анадолу Ефес, се одлучи да го повлече дресот со број седум во чест на македонската кошаркарска легенда, Петар Наумовски. Тој не го криеше своето задоволство по доделувањето на оваа награда, и изјави дека чувството после ваков гест е навистина прекрасно и неописливо. „Се чувствувам навистина прекрасно, не […]

Перез не и дозволи на Барселона да игра на „Сантијаго Бернабеу“

Како што пренесуваат шпанските медиуми Барселона нема да може да го игра финалето на Копа дел Реј на „Сантијаго Бернабеу“ против Депортиво Алавеш. Имено, тоа било барање на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој истакна дека стадионот нема да биде во функција поради тоа што ќе се одржуваат работилници. […]

Филип Кузмановски верен на Металург

Македонскиот ракомотен талент, Филип Кузмановски ја продолжи верноста кон својот клуб Металург, откако го продолжи договорот до крајот на сезоната 2018/19. „Среќен сум во Металург и тоа беше пресудно за да се решам да останам овде и да го продолжам договорот. Сега сум и капитен на екипата и имам уште […]