Спорт

Одбојкарите во група со Албанија и Шведска во новото издание на Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација која по четврти пат ќе настапи во Европската лига ги дозна своите противници. Македонија ќе биде во група со Албанија и Шведска кој ќе бидат сместени во група А. Во втората група се репрезентациите на Данска, Израел, Австрија и Унгарија. Форматот останува ист, по две најдобри селекции […]

ВИДЕО: Шок – Новак Ѓоковиќ во инвалидска количка!

Новак Ѓоковиќ во инвалидска количла но полека, не плаште се. Најдобриот српски тенисер организираше хуманитарен настан кој беше именуван како „Ноќ со Новак“ кој се оддржа на терените на Австралија Опен. https://www.youtube.com/watch?v=ebDeBz7rHIw Ѓоковиќ вечерва седна во инвалидска количка и одигра ревијален натпревар на кој учествуваа уште и легендарниот тенисер Рој […]

ГОЛЕМА ПОБЕДА: Ѓорческа го мина првото коло од квалификациите на Австралија Опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа продолжува да ја испишува историјата на македонскиот тенис откако рано утрово го мина првото коло од квалификациите на Австралија Опен. Лина до победата во првото коло дојде над фаворизираната Американка Саша Викери која беше совладана со 2-1 во сетови (6-2, 3-6, 6-3). Победата во Мелбурн […]

Ѓорческа го дозна противникот за квалификациите на Австралија опен

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа во четврток (12.01) ќе го одигра првиот квалификациски натпревар за учество на првиот гренд слем турнирот Австралија опен. Ѓорческа (206. на ВТА) на стартот од квалифкациите ќе ги одмери силите со Саша Викери, Американка која се наоѓа на 137. место на ВТА листата, што веќе […]

Најконтроверзната сопруга на славниот фудбалер се породи и стана мајка по петти пат

Фудбалерот на Лестер, Џејми Варди објави дека неговата сопруга Ребека се породила и на свет донела син. „Пресреќни сме што се роди нашиот син во сабота навечер, мајката и бебето се одлично“, кратко изјави фудбалерот . Ова на Џејми и Ребека второ заедничко дете. Парот веќе ја има двегодишната ќерка софија, […]

ФОТО: Триумфалната порта во Париз блесна во боите на Македонија

Утре во Франција започнува Светското првенство во ракомет за мажи а како што е познато дел од него ќе биде и селекцијата на Македонија. Вечерва едно од најголемите туристички обележја во Париз, Триумфалната порта беше обоени во националните бои на нашата држава, црвена и жолта. Што се однесува до натпреварувачкиот […]

ФОТО: Ракометарите пристигнаа во Мец и го одработија првиот тренинг

Македонската машка ракометна репрезентација денес пристигна во Франција, со лет од Софија, преку Виена до Луксембург, од каде пак со автобус патуваа 30 километри до крајната дестинација Мец. Како што беше испланирано, по пристигнувањето и сместувањето во хотелот, ракометарите го имаа и својот тренинг, почувствувајќи го паркетот во „Арена де […]

ФИФА пресуди: 48 репрезентации на Мундијалот во 2026!

Шпекулациите кои во минатиот период беа актуелни, веќе се и официјални. ФИФА одлучи на Мундијалот во 2026. година да учествуваат 48 репрезентации, наместо досегашните 32 репрезентации. Како минуваат годините, така се повеќе се зголемува и бројот на учесници на Светските првенства. Од 1954 до 1982 година учество земаа 16 репрезентации, […]

ФИФА одлучи: Кристијано Роналдo е НАЈДОБАР фудбалер за 2016 година

Како и што се очекуваше, најдобар фудбалер за 2016 година според ФИФА е прогласен Кристијано Роналдо кој имаше година за памтење. Португалецот со својот тим Реал Мадрид ја освои титулата во Лигата на шампионите, а летово стана и европски шампион со националниот тим на Португалија. Роналдо  во финалниот избор ги […]

ВИДЕО: Италијанскиот коментатор полуде после голот на Карлос Бака

Тимот на Милан, синоќа се намачи да дојде до победа против една од најслабите одбрани во италијанската Серија А, а единствениот погодок беше дело на Карлос Бака во 88. минута. Голот на колумбиецот донесе нови три бода за Росонерите, а еден од најпознатите италијански коментатори и симпатизери на Милан, Тацијано […]