Спорт

Видео: Доби отказ од фабрика за автомобили па потпиша за Арсенал

„Добив дрес и веднаш завршив на тренинг со првиот тим. Тоа е неверојатно“, раскажува Брамал, кој беше забележан од скаутите на Арсенал додека беше на проба во Шефил Јунајтед. Ова е неверојатна приказна за 20. годишниот Коен Брамал, кој неодамна од англискиот нисколигаш Хеднесфорд, пристигна во Арсенал. Имено, Брамал од […]

ВИДЕО: Жестока тепачка на женски кошаркарски меч!

Сведоци сме на немили сцени од спортските терени во кои има насилство и меѓусебна пресметка на спортистите, но во машка конкуренција. Но ова што во продолжение ќе го видите ќе ве остави без зборови. Инцидентот се случил на женски кошаркарски меч помеѓе колеџ екипите на  УНЛВ и Јута во САД. […]

Лазаров: Со новите мерки за спорт, спортот ќе се издигне на уште повисоко ниво

Капитенот и еден од најдобрите ракометари на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во интервју за „ОКО“ на „ТВ НОВА“, зборуваше за мерките и инвестициите, како и за новиот закон за спорт, за кој како што вели Лазаров, ќе допринесе спортот да се издигне на уште повисоко ниво. Со новиот закон […]

ФОТО: Големи поплави го зафатија релито „Дакар“

Најекстремното и најпознатото светско рели, Дакар се соочи со неочекувани и големи проблеми предизвикани во временските неприлики. Ако ширум Европа снегот е тој кој предизвикува проблеми, тоа во Јужна Америка, поточно Боливија се обилните врнежи од дожд кои предизвикаа големи поплави. Така поради тоа низ дивите предели се створени буквално […]

Екс репрезентативец на Германија на клупата на Шкендија

Актуелниот освојувач на Купот на Македонија, Шкендија од Тетово од денес има нов тренер кој доаѓа од Германија. Станува збор за Томас Брдариќ кој има осум настапи за најдобрата германска фудбалска селекција во период од  2002 до 2004 година. Брадариќ на клупата на Шкендија доаѓа како наследник на Бруно Акраповиќ […]

(Видео) Поранешниот играч на Манчестер Сити одби размена на дресовите со Вејн Руни

Манчестер Јунајтед со убедлив триумф над Ридинг со 4:0 обезбеди пласман во четвртото коло на ФА Купот. Вејн Руни, остави посебен впечаток со денешниот погодок, затоа што се израмни со големиот Сер Боби Чарлтон на вечната листа на „црвените ѓаволи“. Меѓутоа тоа не беше најинтересниот момент од натпреварот. Имено, по […]

Крај на една фантастична кариера, Тина Мазе скијаше за последен пат!

Нема поубав крај од тоа кариерата да се заврши онаму каде што е почната. Токму словенечката скијачка Тина Мазе денеска на популарната ,,Златна Лисица” на патеката во Марибор на домашно тло ја заврши својата извонредна кариера. Таа денеска настапи со реден број 34 и не успеа да ја заврши до […]

„Штрковите“ полетаа кон Загреб

Македонскиот кошаркарски шампион, тимот на МЗТ Скопје утрово полета кон Загреб, каде утре ќе ги одмери силите со тимот на Цибона во рамките од 17. коло во регионалната АБА лига. „Металците“ кон Хрватска требаше да заминат вчера, но поради лошите временски услови, тие неколку часа останаа на аеродромот „Александар Велики“, […]

Голден Стејт поразен по продолженија, Кливленд без проблеми со Бруклин

Во изминатата ноќ се одиграа осум натпревари во НБА лигата, најдраматично беше на средбата помеѓу Голден Стејт и Мемфис, на која гостинот победи по продолженија со 119:128. Недоволни беа 40 поени на Кари, Дурент имаше 27, во победничкиот табор најрасположени беа Рендолф и Конлеи со по 27 поени, додека Марк […]

Талески: Го избравме потешкиот начин, но сепак ја остваривме целта

Филип Талески се покажа како вистински лидер на младинската ракометна репрезентација во победата над Турција, со која обезбедивме пласман на Светското првенство во Алжир. Новиот ракометар на Рајн-Некар Левен по натпреварот беше задоволен од прикажаното на своите соиграчи, обезбедувајќи пласман на потешкиот начин. „Не ја искористивме шансата со победа над […]