Спорт

Талески: Го избравме потешкиот начин, но сепак ја остваривме целта

Филип Талески се покажа како вистински лидер на младинската ракометна репрезентација во победата над Турција, со која обезбедивме пласман на Светското првенство во Алжир. Новиот ракометар на Рајн-Некар Левен по натпреварот беше задоволен од прикажаното на своите соиграчи, обезбедувајќи пласман на потешкиот начин. „Не ја искористивме шансата со победа над […]

Славјето не запира: Младите херои со патриотски песни и оро за историскиот успех (ВИДЕО)

Младите ракометни надежи на Македонија, денес демолирајќи ја Турција со огромна разлика од 20 гола, обезбедија пласман на Светското првенство 2017 година кое ќе се одржи во Алжир. Славјето започна уште по самиот завршеток на натпреварот во спортската сала „Кале“, а продолжи и пред влезот на хотелот „Континентал“, каде младите […]

Македонија е на СП – младите ракометари ја демолираа Турција!

Македонската репрезентација  до 21 година успеjа да се пласира на Светското првенство 2017 кое ќе се игра во Алжир, откако во последниот натпревар ја демолираше Турција со високи 39:19. Во последното коло со Португалија влеговме со еднаков број на бодови, по синоќешното меѓусебно реми, па јасно беше дека гол-разиката ќе […]

Вестбрук ја доби битката, Харден и Хјусон војната

Во дербито на ноќта во НБА, тимот на Хјусон беше подобар од Оклахома со 118:116, во натпревар каде Расел Вестрбук ја доби битката за повеќе поени од Харден, но мораше да се помири со пораз на својот тим. Вестбрук на оваа средба постигна 49 поени, додека во спротивниот табор Џејмс […]

Младите ракометари чекор поблиску до СП во Алжир – Полска лесен залак

Ракометната селекција на Македонија за играчи до 21 година успешно го отвори квалификацискиот турнир во Скопје за пласман на СП во Алжир. Во првиот дуел од групата совладан е првиот фаворит Полска и тоа на убедлив начин со резултат од 30-22. Избраниците на Темелковски се од првата па до последната […]

Кристијан Воденски номиниран за „Чудо од дете“ во боречките вештини во Германија

Кристијан Воденски, македонскиот млад и талентиран 11-годишен борач кој живее во Франкфурт, Германија е номиниран за наградата „Чудо од дете“ во боречките спортови во земјата. Воденски, кој беше добитник на оваа награда пред две години, сега има посериозна конкуренција. Покрај Воденски, за наградата дете-борач во 2016 година ќе се натпреваруваат уште […]

Стратегија за управување со парите во обложувањето

Најважната стратегија во обложувањето е управување со парите. Разликата помеѓу обложувачите кои на крајот на месецот се „во плус“ и останататите „спонзори“ на обложувалнциата е начинот на управувањето со парите. Како прво потребно е да си направите своја „банка“. Банката е одредена количина пари кои може да ги потрошите во […]

Падна ЦСКА во Белград: Црвена Звезда „убиец“ на фаворити

Во пеколот во белградска „Арена“ не преживуваат фаворитите во Евролигата. Црвена Звезда на свој терен откако претходно ги совлада Барселона, Макаби и Реал Мадрид вечерва и одржа кошаркарска лекција на ЦСКА Москва совладувајќи ја со 78-67 (27-14, 21-20, 16-22, 14-11). За актуелниот шампион на Евролигата ова е трет пораз во […]

Поранешната најдобра тенисерка најави крај на кариерата

Поранешниот светски рекет број еден Ана Ивановиќ соопшти дека се повлекува од тенисот. 29-годишната Србинка денеска на нејзиниот официјален профил на Фејсбук напиша дека веќе не може да го достигне своето највисоко ниво на игра. Ивановиќ, која е мажена за германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, беше број еден на ВТА листата […]

Челси за 80 милиони евра носи две фантастични засилувања

Прв на листата на зимските желби на Антонио Конте е фантастичниот 20 годишен фудбалер од средниот ред на Атланта Френк Кеси.  Челси на Италијанците им понуди 25 милиони евра, но беа одбиени со образложение дека не треба да се вратат со понуда помала од 40 милиони. Кеси во 16 натпревари […]