Спорт

Кики Роналдо си ја отвори душата и вели: Поради Перез и следниве причини заминав од Реал

Португалската супер ѕвезда, Кристијано Роналдо во текот на летниот преоден рок одлучи да си замине од Реал Мадрид и да му се посвети на нов предвизвик и патување со калчолигашот Јувентус. Оваа одлука и потег на Роналдо беше изненадувачки и шокантен за голем дел од навивачите на „кралевите“ кои во […]

(ФОТО) Се повреди Лионел Меси: Барселона потврди дека го чека долга пауза

Барселона ја победи Севилја и го освои првото место, но сè остана во сенка на повредата на првата ѕвезда Лионел Меси, кој го повреди лактот на раката и сега поради таа повреда ќе мора подолго да паузира. Иако првите проценки беа дека можно е да се работи за пауза од […]

Какво е ова натпреварување: Гибралтар е подобар од Германија во Лигата на нации

Четирикратниот светски првак Германија е најголемото разочарување во Лигата на нации. Оваа репрезентација е во длабока криза, па по очајната престава на Светското првенство во Русија, лошите резултати продолжуваат и во новото натпреварување на УЕФА. Германија во најквалитетната Лига А е во група со актуелниот светски првак Франција и селекцијата […]

Кој ќе игра за Македонија против Лихтенштајн: Фудбалерите добија стомачен вирус

На еден ден до мечот со Лихтенштајн во Лигата на Нации, четворица фудбалери на нашата фудбалска репрезентација имаат симптоми на стомачен вирус, објавија од Федерацијата. Ова се неочекувани проблеми за селекторот Ангеловски, кој за денеска најави и прес конференција во пресрет на саботниот дуел. Фудбалерите од утринава се жалат на […]

Огромна грешка: Гатузо даде изјава за играчот на Милан кој брзо стана вистинска сензација во Шпанија

Милан изминатава вечер им се врати на победите откако го победи Сасуоло со уверливи 1:4 на тешкото гостување, но додека италијанската јавност големо внимание посвети на брилијантната партија која ја имаше Сусо, дел од новинарите го потсетија Џенаро Гатузо за еден импресивен податок кој пристигнува од Шпанија. Со исклучок на […]

Роналдо на маки: Девојка објаснува како и извршил грозоморен чин

Германскиот весник „Шпигел“ пред скоро две години ја објави веста дека Кристиано Роналдо и платил на жена која ја силувал да молчи за инцидентот. Супер-ѕвездата на светскиот фудбал би можел да има сериозни проблеми, бидејќи девојката сега за прв пат проговори, а нејзините адвокати поднесле барање за целиот случај одново […]

Легендата која остави траг во македонската фудбалска историја замина од овој свет

Еден од најголемите фудбалски имиња во македонските фудбал, Благој Истатов почина денес на 71-годишна возраст. Информацијата ја потврди и неговото семејство. Истатов во кариерата настапуваше за Беласица, Победа, Партизан и Утрехт, а бил тренер и на Беласица и уште неколку македонски прволигашки тимови. Исто така бил тренер и на голманската […]

Се откажа од српскиот пасош откако прими гол од Црвена Ѕвезда (ВИДЕО)

Црвена Ѕвезда и Партизан вчера го одиграа вечното дерби број 158, а резултатот беше 1:1, црвено- белите од израмнување дојдоа со контроверзен погодок. Голот кој го постигна Црвена Ѕвезда сепак беше регуларен. Голманот на српската репрезентација Владимир Стојковиќ не можеше да ги сокрие емоциите после мечот, па порача дека ќе […]

Ибрахимовиќ во свој стил: Малото детенце никогаш нема да го заборави овој ден (ВИДЕО)

Шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ вчера го постигна својот 500. гол во кариерата, на гостувањето на неговиот тим ЛА Галакси кај Торонто, натпревар кој домаќините го добија со резултат од 5:3. Фантастичниот Ибрахимовиќ со спектакуларен удар ја затресе мрежата на противниците, а тоа беше неговиот јубилеен 500. гол во кариерата. Пред […]

Делчевскиот „бомбардер” најде нов клуб

Најдобриот ракометар од Делчево, Гоце Ѓоргиевски од следната сезона ќе биде дел од тимот на Весна Акумулатори. Веќе поранешниот член на Рк Делчево потпиша едногодишен договор со тимот од Пробиштип. Ѓоргиевски беше најдобар стрелец во младинска конкуренција со постигнати 139 голови на 13 натпревари, а минатата сезона во Првата лига […]