Спорт

Јанчев ја посети Отворената забавна фудбалска школа: Oпштината се труди како сите сектори, така и спортот, да го покрене на едно повисоко ниво

На Градскиот стадион „Тиквеш” во Кавадарци се одржува Отворена забавна фудбалска школа, па кавадаречките основци деновиве наместо да го поминуваат времето пред компјутер, играат забавни игри. Школата, што ќе биде отворена до утре, денеска ја посетија градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев и претседателот на Советот на Општина Кавадарци, Ристо Сакалиев. […]

Велиновски: Бодовите ќе ги донесеме во Штип

Фудбалерот на ФК Брегалница Штип 19. годишниот Кристијан Велиновски на пресот на Брегалница пред утрешното дерби во Пехчево изјави дека работеле напорно и е убеден дека ќе прикажат добра игра, со цел конечна победа на неговиот тим. Не очекува тешка средба во Пехчево, против добро организираната екипа на Кит-го.Очеливам добра […]

Анри и Бордо не се договорија

Францускиот прволигаш Бордо и поранешниот репрезентативец на таа земја, Тјери Анри не се договорија околу преземањето на тренерската функција. Како што објави „Л’Екип“ двете страни не можеа да ги усогласат ставовите околу условите за реализација на трансферот. Анри наводно побарал плата од 200 илјади евра месечно, а раководството на Бордо […]

За овој гол зборува цел свет: Ова не го можат ни Меси и Роналдо!?

Во словенечкото првенство беше виден еден од најатрактивните голови во Европа. Натпреварот помеѓу Мура и Домжале заврши со резултат 5:1, а четвртиот погодок на домаќините беше вистинско ремек-дело. Нико Котер изведе мајсторија за која уште долго ќе се зборува… Погледнете:       Извор: sportski.mk

Челзи со неверојатна понуда за Игуаин и Ругани: Јувентус бара повеќе!

Раководството на Јувентус ја одби понудата на Челзи за фудбалерите Гонзало Игуаин и Даниеле Ругани. Клубот од Лондон за двајцата понудил 90 милиони евра, но италијанскиот шампион веднаш го отфрлил предлогот. Јувентус за Ругани очекува да добие најмалку 40 милиони евра, додека почетната цена на Игуаин е 60 милиони. Во […]

Кристијано Роналдо претставен во Јувентус: Одлуката не беше лесна, но сакам предизвици

Кристијано Роналдо го потпиша договорот со Јувентус и денеска официјално беше претставен во италијанскиот клуб. Фудбалерот на промоција имаше само пофални зборови за својот нов клуб и објасни зошто го избрал токму италијанскиот првак. – Не е лесно да се одговори зошто ја донесов оваа долука. Јувентус е еден од […]

СОЛЗИТЕ НА КОЛИНДА: Не издржа, во еден момент силно залипа и го прегрна Модрич (ФОТО)

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ не успеа да ги задржи солзите по поразот на Хрватска на светското фудбалско првенство во Москва. Хрватската претседателка за време на натпреварот енергично навиваше во ВИП-ложата каде беше во друштво со Владимир Путин и Емануел Макрон, но ги пушти солзите кога Лука Модриќ дојде […]

Ова се децата на Лука Модриќ (ФОТО)

Во Русија сношти заврши светското првенство во фудбал, а по долга и напорна борба, Франција ја совлада Хрватска со резултат 4:2 и ја однесе титутлата за светски првак. Иако Хрватска не успеа да победи, сепак испиша историја и ова беше нејзиниот најдобар пласман досега. Хрватскиот фудбалер, Лука Модриќ ја доби […]

Хрватска не е светски шампион, но Лука Модриќ е најдобар фудбалер на светското првенство

Капитенот на Хрватска Лука Модриќ е прогласен за најдобар играч на Мундијалот во Русија. Тој ја доби престижната награда „Златна топка“. Признанието за најдобар млад играч е за Килијан Мбапе од победничката француска селекција. Голманот на Белгија, Тибо Куртоа е прогласен за најдобар чувар на мрежата. Франција во финалето на […]

Го прегрна Модриќ, а потоа заплака: Солзите на Колинда Грабар Китаровиќ

По поразот на Хрватската репрезентација на финалето од СП во Русија, фудбалерите на Хрватската репрезентација добија честитки од рускиот претседател Владимир Путин, премиерот на Франција Емануел Макрон и претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ. Особено тажен момент е честитката од Грабар Китаровиќ до Лука Модриќ, која во тој момент не […]