Интервју

ИНТЕРВЈУ АЛЕКСАНДАР ГЕНЧОВ: Покрупен момент од промена на име е тоа што македонците ќе станат малцинство во Македонија

  Разговараме со г-дин Александар Генчов, еден од основачите на НАТО движењето во Република Македонија, поранешен партиципент во безбедносните структури во земјата, аналитичар кој во континуитет ги следи процесите и случувањата во Македонија, но и во светски рамки.  Во ексклузивното интервју за „Поглед.мк“ тој зборува за меѓуетничките релации во Република […]

ИНТЕРВЈУ: Практична настава: потреба и желба на учениците

Од каде идејава за една ваква иницијатива за воведување практична настава во средното образование? Идејата за оваа иницијатива произлезе поради недостигот на практична настава и појавата на незаинтересираност на средношколците кон одредени предмети поради непримената теорија.  Оваа идеја не помага само на средношколците туку и на работодавците и институциите со […]

ИНТЕРВЈУ Влатко Ѓорчев: Мицкоски гради инклузивен концепт и тоа е исправен пристап

Поглед: Г-дин Ѓорчев. Двете земји (Македонија и Грција) си разменија нацрт – спогодби, во кои се содржани позициите во преговорите. Дали ова не е наивен начин на водење на преговори, ако се земе во предвид дека постои медијатор кој претходно даваше свои предлози, а земјите се изјаснуваа за тој предлог. […]

ИНТЕРВЈУ П. Богојески: „Да гледаме на сегашноста низ призма на иднината“

  Г. Богојески, повеќе од месец дена сте заменик генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ, а во периодот пред тоа имавте дадено низа најави за реформирање на партијата, потреба да се изгради силна структура, демократски уредена, ограничен мандат на третиот претседател на партијата, измена на статут и негово дополнување, избор на […]

Стево Пендаровски: Македонија не треба да се плаши од соочување со светот, бидејќи има што да му покаже

Трибуна: Г-неПендаровски, кои се Вашите ингеренции како национален координатор за подготвка на Македонија за членство во НАТО? Колкаво е Вашето поле на делување? Стево Пендаровски: Елементите кои ги дефинираат рамките на мојот нов работен ангажман се содржани во самото име: координирање на напорите кои ги преземаат сите надлежни институции на територијата на […]

ИНТЕРВЈУ Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на […]

ИНТЕРВЈУ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Ќе си ја изедам дипломата ако Охридскиот рамковен договор е крај на барањата на Албанците!

Ставовите на Љубчо Георгиевски за повеќе клучни прашања за Македонија и корпусот прашања за нејзиниот опстанок како држава, во голема мера се познати во јавноста. Сепак, средбите со Георгиевски и разговорите на овие теми секогаш се интересни, бидејќи секогаш се добива впечаток дека кога зборува за “македонските работи“, тоа го […]

ИНТЕРВЈУ: КРИСТИЈАН ВЕЛИНОВСКИ -ТАЛЕНТ ОД МАЛИ НОЗЕ: Желбата ќе ја претворам во реалност!

Младиот фудбалски талент Кристијан Велиновски од Делчево кој игра за добро познатата „ФК Академија Пандев“ од 20 јуни 2016 година, а кој има само 18 години, е новата надеж на македонскиот фудбал.  Велиновски, веќе три години напорно работи за да ги оствари своите соништа и да се изгради во професионален […]

ИНТЕРВЈУ: Проф. Јанко Бачев: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони

Проф. Јанко Бачев за Поглед.мк: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони   д-р Јанко Бачев е професор по меѓународно право на Правниот факултет при Меѓународниот славјански универзитет „Г.Р. Державин“ и претседател на партијата Единствена Македонија   Господине Бачев. Што е полошо и поопасно […]

Александар Ружин: Лобирам за Македонија, донесов значајни инвеститори од Белгија и Франција

Кој е Александар Ружин и што јавноста знае за него? Како овој млад и амбициозен политичар се справува со предизвиците во животот? Што прави во слободно време? Сето ова и многу повеќе од ексклузивното интервју на Идол.мк со Александар Ружин, истакнат член на ЛДП и магистер по политички науки. Кога […]