Интервју

ИНТЕРВЈУ Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на […]

ИНТЕРВЈУ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Ќе си ја изедам дипломата ако Охридскиот рамковен договор е крај на барањата на Албанците!

Ставовите на Љубчо Георгиевски за повеќе клучни прашања за Македонија и корпусот прашања за нејзиниот опстанок како држава, во голема мера се познати во јавноста. Сепак, средбите со Георгиевски и разговорите на овие теми секогаш се интересни, бидејќи секогаш се добива впечаток дека кога зборува за “македонските работи“, тоа го […]

ИНТЕРВЈУ: КРИСТИЈАН ВЕЛИНОВСКИ -ТАЛЕНТ ОД МАЛИ НОЗЕ: Желбата ќе ја претворам во реалност!

Младиот фудбалски талент Кристијан Велиновски од Делчево кој игра за добро познатата „ФК Академија Пандев“ од 20 јуни 2016 година, а кој има само 18 години, е новата надеж на македонскиот фудбал.  Велиновски, веќе три години напорно работи за да ги оствари своите соништа и да се изгради во професионален […]

ИНТЕРВЈУ: Проф. Јанко Бачев: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони

Проф. Јанко Бачев за Поглед.мк: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони   д-р Јанко Бачев е професор по меѓународно право на Правниот факултет при Меѓународниот славјански универзитет „Г.Р. Державин“ и претседател на партијата Единствена Македонија   Господине Бачев. Што е полошо и поопасно […]

Александар Ружин: Лобирам за Македонија, донесов значајни инвеститори од Белгија и Франција

Кој е Александар Ружин и што јавноста знае за него? Како овој млад и амбициозен политичар се справува со предизвиците во животот? Што прави во слободно време? Сето ова и многу повеќе од ексклузивното интервју на Идол.мк со Александар Ружин, истакнат член на ЛДП и магистер по политички науки. Кога […]

Проф. д-р Драган Зајковски: Не дозволувајте во Белград, Атина или во Москва да ни се крои заедничката судбина

Проф. д-р Драган Зајковски од Институтот за национална историја, Скопје даде интервју за БГНЕС, кое ПОГЛЕД во целост го пренесува. Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија беше потпишан од премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов на први август минатата година. Вчера, 15  јануари беше ратификуван од македонското собрание. […]

Проф. Калин Јанакиев: Светиот синод треба да одговори позитивно на барањето на МПЦ-ОА

Проф. д-р Калин Јанакиев е филозоф и теолог, предава Средновековна култура и христијанска филозофија на Софискиот Универзитет „Свети Климент Охридски“, а исто така и на Пловдивскиот Универзитет и НАТФИЗ „Крсто Сарафов“. Каква точно е состојбата во македонската црква? – МПЦ објави доброволна автономија од Српската патријаршија – автокефалност или целосна […]

Отец Зоран за ситуацијата со Македонската црква: “Сите ние треба да се молиме, за да ја излечиме оваа рана”

По повод писмото на Македонската црква до бугарските архиереи во јавниот простор беа презентирани одреден број потребни анализи на историчари и теолози. Но, односите меѓу локалните цркви имаат друга димензија – таа меѓу самите верници. Димензијата на заедништвото во љубовта кон Христа, на која сите ние се надеваме. Во последниве […]

Марија Александрова – Коева – ќерка на Тодор Александров, во весник „Македония“

Марија Александрова – Коева – ќерка на Тодор Александров, во весник „Македония“ Интервјуто е објавено во “Македонија“, бр. 34 (201), 30 август 1994 година, посветено на 70. годишнината од убиството на Тодор Александров.   Марија Александров – Коева е родена на 19 јануари 1920 г. Умира на 10 јануари 2005 […]

Отец Партениј: Не живееме во комунизам и Црквата има право да го каже својот став за важните прашања во општеството

Порталот Поглед разговараше со Игуменот на манастирот Св Јован Бигорски – Отец Партениј.   ПОГЛЕД: Оче Партениј, колку блиску/далеку е современиот Македонец од духовноста и верата како целина?   На сите анкети досега кои се однесуваат на религиозноста, македонскиот народ, односно Македонецот, главно се изјаснувал како религиозен. Тоа покажува дека […]