Интервју

ИНТЕРВЈУ Стефан Богоев: Живот ќе има за сите, без разлика на политичката определба

ПОГЛЕД: Г.Богоев. Во 2014 година од пред студентскиот дом Гоце Делчев – Скопје ветивте дека во Скопје ќе изградите нов студентски град и реконструкција на постоечките домови. Има ли рок до кога можеме да очекуваме дека владата на СДСМ ќе изгради студентски град во Скопје и ќе ги исполни дадените […]

П. Богоевски: Функционерите се научени да се однесуваат како владетели и деспоти, а не како извршители и административци

Интервју со активистот на “Шарената револуција“ и пратеник на СДСМ Павле Богоевски   ПОГЛЕД: Г. Богоевски.Какви ќе бидат вашите активности како пратеник во Македонското Собрание во заложбите за побрзо влегување на Македонија во ЕУ и НАТО?     Еден Пратеник, во смисла на еден „за“ или „против“ глас во Собранието, може […]

ИНТЕРВЈУ: Вмровското ткиво во Македонија е зрело за ОБЕДИНУВАЊЕ

Г. Богојески – Вие сте дел од ВМРО-ДПМНЕ од 1995 година. ВМРО-ДПМНЕ е партија изградена врз цврсти идеолошки принципи. Дали мислите дека во последните десет години актуелното раководство не направи чекори спротивни на заложбите и идеологијата на ВМРО?   Моето континуирано и активно членување во ВМРО ДПМНЕ, за период од […]

Интервју со Тимур Дибиров: ГО САКАМ СКОПЈЕ, ГО ЗАПОЗНАВ ЦЕЛ ГРАД

Лав на теренот, максимално се вложува во секој натпревар и поради тоа стана миленик на скопската спортска јавност, особено на навивачката група „Комити“ – вака скопскиот весник „ Скопско Ехо“ го опишува ракометарот на Вардар Тимур Дибиров во воведот на интервјуто. Интервјуто ви го пренесуваме во целост:   Кога ќе […]

Кекеновски: Најголемите непријатели на ВМРО-ДПМНЕ не се од надвор, туку внатре во партијата

ПОГЛЕД: Г-дине Кекеновски – Што се случи во Собранието на 27-ми април? Кој беше изворниот план на ВМРО-ДПМНЕ тој ден? Со упадот во Собранието на организирана и изманипулирана група на луѓе се случи најголемиот срам за Република Македонија и срам за сите граѓани во нашата држава. Со упадот се погреба […]

Д. Петкоски: Време е Македонија да започне да размислува европски и да гради пријателства со сите соседи

Интервју со Генералниот секретар на МБП ( Македонско – Бугарско пријателство), Г. Димче Петкоски Г-не Петкоски, какви се основните цели на вашето здружение? Цел на Здружението е создавање на промени во Република Македонија и свест од неопходноста за зближување и меѓукултурна толеранција на соседните држави, Република Македонија и Република Бугарија. […]

Доц. Д-р Самоил Малчески: ВМРО-ДПМНЕ мора да ја победи „врхушката“ за да опстане

Г-не Малчески, Вие сте дел од Форумот на слободоумни патриоти и веќе подолго време повикувате на промени во врвот на Вашата матична партија ВМРО-ДПМНЕ. Дали според Вас во партијата има доволно капацитет да се преземат такви мерки, а имено промена на претседателот и секако неговото најблиску опкружување? Промена на врхушката […]

Три слатки тетовчанки – Одблизу со Шербет

Порталот „Поглед.мк“ направи интервју со АнаМарија Блажеска, Теодора Ветеровска и Марија Костовска, членови на музичкото трио Шербет од Тетово ПОГЛЕД: Колку време постои „Шербет“ и од каде идејата за името на бендот? Шербет постои веќе 7 месеци или како што велиме ние, активни сме од пред избори J нормално, сакавме името […]

ИНТЕРВЈУ СО БАРБАРА ЛАЗОВИЌ: Уживање е да се игра пред оваа скопска публика

Ракометарката на ЖРК Вардар, Барбара Лазовиќ веќе трета сезона се наоѓа во Скопје, каде со успех настапува за македонскиот женски ракометен шампион. Професионалната кариера ја започнува во родната Словенија, каде игра во Крим Меркатор, а има настапувано уште за Зајечар од Србија. Таа е актуелна репрезентативка на Словенија. -Која е Барбара […]

ИНТЕРВЈУ со Иван Соколов

Разговараме со потсекретарот на ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ и еден од луѓето кои во деведесетите години биле дел од високото раководство на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Иван Соколов. Како беше создавана ВМРО-ДПМНЕ и кој ја понесе тежината на распостранувањето на партиската мрежа во Македонија во 90-тите години? Уште  од раните 50. години […]