Интервју

Кекеновски: Најголемите непријатели на ВМРО-ДПМНЕ не се од надвор, туку внатре во партијата

ПОГЛЕД: Г-дине Кекеновски – Што се случи во Собранието на 27-ми април? Кој беше изворниот план на ВМРО-ДПМНЕ тој ден? Со упадот во Собранието на организирана и изманипулирана група на луѓе се случи најголемиот срам за Република Македонија и срам за сите граѓани во нашата држава. Со упадот се погреба […]

Д. Петкоски: Време е Македонија да започне да размислува европски и да гради пријателства со сите соседи

Интервју со Генералниот секретар на МБП ( Македонско – Бугарско пријателство), Г. Димче Петкоски Г-не Петкоски, какви се основните цели на вашето здружение? Цел на Здружението е создавање на промени во Република Македонија и свест од неопходноста за зближување и меѓукултурна толеранција на соседните држави, Република Македонија и Република Бугарија. […]

Доц. Д-р Самоил Малчески: ВМРО-ДПМНЕ мора да ја победи „врхушката“ за да опстане

Г-не Малчески, Вие сте дел од Форумот на слободоумни патриоти и веќе подолго време повикувате на промени во врвот на Вашата матична партија ВМРО-ДПМНЕ. Дали според Вас во партијата има доволно капацитет да се преземат такви мерки, а имено промена на претседателот и секако неговото најблиску опкружување? Промена на врхушката […]

Три слатки тетовчанки – Одблизу со Шербет

Порталот „Поглед.мк“ направи интервју со АнаМарија Блажеска, Теодора Ветеровска и Марија Костовска, членови на музичкото трио Шербет од Тетово ПОГЛЕД: Колку време постои „Шербет“ и од каде идејата за името на бендот? Шербет постои веќе 7 месеци или како што велиме ние, активни сме од пред избори J нормално, сакавме името […]

ИНТЕРВЈУ СО БАРБАРА ЛАЗОВИЌ: Уживање е да се игра пред оваа скопска публика

Ракометарката на ЖРК Вардар, Барбара Лазовиќ веќе трета сезона се наоѓа во Скопје, каде со успех настапува за македонскиот женски ракометен шампион. Професионалната кариера ја започнува во родната Словенија, каде игра во Крим Меркатор, а има настапувано уште за Зајечар од Србија. Таа е актуелна репрезентативка на Словенија. -Која е Барбара […]

ИНТЕРВЈУ со Иван Соколов

Разговараме со потсекретарот на ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ и еден од луѓето кои во деведесетите години биле дел од високото раководство на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Иван Соколов. Како беше создавана ВМРО-ДПМНЕ и кој ја понесе тежината на распостранувањето на партиската мрежа во Македонија во 90-тите години? Уште  од раните 50. години […]

ИНТЕРВЈУ: Ќе успее ли МПЗ „Тврдокорни“ да ги одбрани националните интереси на Република Македонија

„Македонец за Македонец, брат за брат“ – тоа е мотото на МПЗ „Тврдокорни“ кое е регистрирано како официјално патриотско здружение, чија единствена цел како што велат  самите тие, е одбрана на националните интереси на Република Македонија, кои според нив, се загрозени од страна на сите македонски партии. Разговараме со еден […]

ИНТЕРВЈУ со Нонковиќ: ВМРО-ДПМНЕ е единствена македонска опција, односно македонскиот гласач!

Дописникот на МИА од Брисел, Бобан Нонковиќ во разговор со ПОГЛЕД.МК зборува за можните варијанти околу новата влада, СЈО, што и колку промена за Македонија може да донесе изборот на Трамп за претседател на САД. Што значи изборот на Трамп како претседател на САД, за Македонија, за односите меѓу Македонија […]

ИНТЕРВЈУ СО МЛАДИОТ РЕЖИСЕР ХАНИС БАГАШОВ

Огромно е задоволството кога разговарате со паметни личности, млади интелектуалци кои својот пат кон успехот го трасираат преку секојдневен труд и љубов кон она што го работат. Еден од нив е и Ханис Багашов, со кого ние разговараме. Ханис е неверојатен фотограф, млад вљубеник во филмската уметност, кој глуми и […]

ИНТЕРВЈУ со Никола Србов: Дегруевизација или Десоросоизација и е потребна на Македонија

Разговараме со политичкиот аналитичар и историчар, основач на новоформираното граѓанско движење „Стоп Операција Сорос“, г. Никола Србов. Г. Никола Србов, во изминатите две години бевме сведоци на жестока политичка битка, во која двете најголеми македонски политички партии не бираа средства да се извалкаат меѓусебно. Што после 2 и пол години […]